Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MİLLET BAHÇESİNDE Kİ BU BACALAR KALKIYOR MU?

İlk olarak Karabük Gündem

İlk olarak Karabük Gündem Haberin gündeme getirdiği  Millet Bahçesinin orta yerine dikilen ne olduğu da anlaşılmayan ve nedir bu borular? diyerek sorgulanmıştı.

Daha sonra Çevre Şehircilik yetkililerinin ve ilgililerin Kamuoyuna KARDEMİR bacalarına eş görsel yapıldığı şeklinde yarım yamalak açıklamaları yapılmış ve çalışmalar devam etmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Ocak 2022 yılında Karabük’e geldiğinde bir açıklama yapmış ve  Karabük’e toplam büyüklüğü 600 bin metrekare olan 5 millet bahçesi kazandıracaklarını belirterek, “Karabük’ün en merkezi yerinde bulunan, hâlihazırda kent meydanı olarak kullanılan, mülkiyeti Hazine’ye ve Kardemir’e ait yaklaşık 70 bin metrekare alanı bir millet bahçesi yapıyoruz. Bu projeyle Karabük’ün kalbini yeniden canlandırıyoruz.” demişti.

Bakan Kurum ayrıca “Karabük Meydanı’na ilişkin bir düzenleme yapıyoruz. Buradaki tarihî yapıları gün yüzüne çıkaracak ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek adımları atacağız. Bu çerçevede Kardemir mülkiyetindeki yerleri ve belediyenin üzerinde intifa hakkı olduğu alanlara ilişkin tüm hakları Bakanlığımız bünyesindeki Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz, Hazine mülkiyetine alıyor. Ve bu alanın tamamını şehre kazandırıyoruz.” diyerek Millet Bahçesinin en kısa sürede tamamlanacağı bilgilerini de vermişti.

Karabük Kent Meydanı iken Millet Bahçesine dönüştürülen ve sürekli proje değişikliği ile farklı figürlerin uygulanmaya çalışıldığı, kontrolü bir türlü sağlanamayan bitirildiğinde Karabük Belediyesine teslim edilecek Millet Bahçesi içinde bir dönem ödenek yetersizliğinden durdurulduğu iddiaları yapılmıştı.

Halen çok yavaş ilerleyen ve özellikle Millet Bahçesinin tam orta yerine dikilen beton boruların görselliğinden şikayetçi olunurken geçtiğimiz günlerde alanda inceleme yapan Milletvekillerine gazetecilerin karşıda KARDEMİR var ve tüm haşmeti ile buradan görünüyor, KARDEMİR’DE de böyle bir baca yok zaten, bu Millet bahçesinde çirkin görsellik sunuyor siz ne diyorsunuz soruları üzerine Milletvekillerinin de bu yorumlara katılması sonrası yeniden bir görsel çalışma mı yapılacak sorularını da gündeme taşımış oldu.

Millet Bahçesi içinde yeşil alanlarında az olduğu dikkatleri çekerken yapılan  ofis ve iş yerlerinin de zaten kaos halinde olan şehir trafiğini daha da tetiklemesi söz konusu olduğuna dikkat çeken konuya yakın kaynaklar ise çalışmaların son günlerde yeniden yavaşladığına dikkat çekerek,  Yenişehir Atatürk Anıtının en azından eski haliyle açık kalması ve törenlerde kullanılması gerektiğinin altını çiziyorlar

Baca olarak yapılan boruların da KARDEMİR’İ temsil noktasında eksik kaldığına dikkat çeken aynı kaynaklar bacaların yakın zaman içinde kaldırılabileceğini ifade ediyorlar