MUHARREM AYI’NIN BUGÜN BİRİNCİ GÜNÜ

Son Güncelleme : 11 Eylül 2018 - 15:03

Muharrem Ayı, Hicri takvimin ilk ayıdır. Ayrıca İslam inancındaki 4 haram aydan da biridir. Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 70 yakını ile birlikte şehit edilmiştir.

Kelime anlamı olarak “Haram olan” anlamına gelen Muharrem Ayı, İslam inancındaki 4 haram aydan biridir. İslam inancında büyük öneme sahip olan Muharrem ayının ilk günü aynı zamanda Hicri Yılbaşı olarak da kabul edilmektedir.

Ayrıca, İslam inancı için büyük öneme sahip olan Aşure günü de Muharrem Ayı içerisinde bulunmaktadır.   İslam inancına göre savaşmanın (savunma dışında) yasak olduğu haram aylar şunlardır:

Recep, Zilkade, Zilhicce, Muharrem

Muharrem ayı, hac ibadetinin yerine getildiği, aynı zamanda Kurban Bayramı’nın da kutlandığı Zilhicce ayından sonra gelmektedir. Bu yıl Eylül ayına denk gelen Muharrem Ayı’nın başlama ve bitiş tarihleri şöyle:

1 Muharrem (2018 yılında): 11 Eylül

Muharrem ayı 2018 yılında 9 Ekim (Pazartesi) günü sona erecektir. 10 Ekim 2018 tarihinde ise Muharrem Ayı’ndan sona gelen Safer Ayı başlayacaktır.

 

BUGÜN HİCRİ YILBAŞI

Hz. Muhammed (S.A.V)’in Mekke’den Medine’ye hicretinin başlangıç olarak kabul edildiği Hicri Takvim’in ilk ayı Muaharrem Ayı’dır. Dolayısı ile Muharrem Ayı’nın ilk günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Yani bugün 11 Eylül 2018 1440. Hicri Yılbaşı…

 

MUHARREM AYI’NIN FAZİLETLERİ

Muharrem ayı Haram aylardan biridir. Bu nedenle İslam dünyasında bu aya büyük önem verilir. Bu ayda oruçlar tutulup dualar edilir. Özellikle Aşure günü bu aya duyulan hürmeti katbekat arttırmaktadır.
Muharrem ayı ile ilgili bir hadis-i şerifte, Hz. Muhammed (S.A.V) ve bir sahabesi arasında yaşanan konuşma şu şekilde aktarılıyor:

Bir zat Peygamberimize geldi ve sordu:

“Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?”
Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir” buyurdu.

Yine Tirmizî’de geçen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.”

 

MUHARREM AYI’NDA YAPILACAK İBADETLER

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı özel bir ibadet şekli yoktur. Sahih kaynaklarda Muharrem ayına özel bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet mevcut değildir. Mübarek gün ve gecelerde kaza namazları olanların öncelikle kaza namazlarını kılmaları uygun olur. Ayrıca Kur’an okumak ve anlamak, dini eserlerden istifade etmek, zikir ve salavatla meşgul olmak da unutulmamalıdır.

 

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN – 2018

Aşure günü yani onuncu gün adından da anlaşılacağı üzere Muharrem Ayı’nın onuncu gününe denk gelmektedir. 2018 yılında ise Aşure günü 20 Eylül Perşembe gününe denk gelmektedir.

Ayrıca, Aşure gününde Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 70 yakını ile birlikte şehit edilmiştir. Yaşanan acı olay her yıl Muharrem ayında matem atmosferinde anılır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.