Müteahhitler Dikkat..!!

Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 13:59

 

Müteahhitlik yetki belgesi iptali; Ölümlü kazalar da belgenin  “İptali” koşullarına eklendi.

İşin çok önemli başka bir boyutu ise belgesi iptal olan şirketin sahibinin ortak olduğu bütün şirketlerinin yetki belgeleri de iptal edilmiş sayılacak..

 

müteaahitlik

 

Türkiye’de gündem oluşturan iş kazaları etkisini gösterdi. İmar Kanunu’nda (3194) değişiklik öngören tasarıda, “yetki belgesi iptali” gerektiren haller kapsamına “ölümlü iş kazaları” da eklendi. Yetki belgesi iptalinin etkisi ağırlaştırıldı. Belgesi iptal olan şirketin sahibinin ortak olduğu bütün şirketlerinin yetki belgeleri de iptali edilmiş sayılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı, bu ay içinde Meclis’e sevk edilmesi beklenen “3194 sayılı İmar Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kusurlu hallerde müteahhitlik yetki belgesinin iptalinde kapsamı genişletiyor.

Eski yasada yetki belgesi iptalini gerektiren haller içinde ‘ölümlü iş kazaları’ yer almazken yeni hazırlanan tasarıda;  yetki belgesi “ölümle sonuçlanan iş kazaları nedeniyle, 6331 sayılı Kanun kapsamında hakkında idari yaptırım kararı verilmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar süreyle iptal edilir” hükmü yer alacak..

14’üncü maddede düzenleniyor

Tasarının 14’üncü maddesinde getirilmek istenen düzenleme şu ifadelerle yer alıyor:

“(10) Yapı müteahhidinin yetki belgesi;

a) Yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilmesi ve 32’nci maddeye göre verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi halinde üç yıldan beş yıla kadar,

b) Yapım işinde ruhsat eki etüt ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilen imalatın can ve mal güvenliğini tehdit etmesi halinde beş yıldan on yıla kadar,

c) Ölümle sonuçlanan iş kazaları nedeniyle, 6331 sayılı Kanun kapsamında hakkında idari yaptırım kararı verilmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar süreyle iptal edilir. (…)

“(11) Haklarında belge iptali kararı verilen şirket sahip, ortak veya ortaklarının; ortağı olduğu şahıs şirketleri ile sermayesinin yarısından fazlasına sahip olduğu sermaye şirketlerinin de yetki belgesi aynı süreyle iptal edilir. Hakkında belge iptali kararı bulunan şahsın başka bir şirkete ortak olması halinde, ortak hakkında verilmiş olan iptal kararı devam ettiği süre içinde yapı müteahhitliği üstlenemez. Belge iptaline konu olan yapının müteahhitliğinin, iş ortaklığı olarak üstlenilmesi durumunda, iş ortakların tamamının yetki belgesi iptal edilir ve iptal süresince adlarına yetki belgesi düzenlenmez.”

İptal sürelerinde şirketler

lehine değişiklik

Tasarıda iptallerle ile ilgili süre düzenlemesinde de değişiklik var. Eski yasa gereği 5 yıl iptal öngören haller için “3 yıl” alt sınırı, 10 yıl iptal öngören haller için “5 yıl” alt sınırı getiriliyor. Para cezası öngören hallerde bir değişiklik yok. Bununla birlikte güncelleme yapılarak artırımlar öngörülüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
AKADEMİLİ 21 Ocak 2015 / 18:04 Cevapla

Enteresan. Tecrübeli iş güvenliği uzmanlarına gün doğdu. Belgesinin iptal olmasını istemeyen müteahhitler işi bilen tecrübeli iş güvenliği uzmanlarının insafına kalacak. A sınıfı uzmanlar veya bilgili danışmanlara iyi para verir artık müteahhitler…

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN