Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

NAMAL:“Hepimiz Sorumluyuz”

Karabük Ticaret ve Sanayi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat NAMAL  Karabük’e gelen sığınmacı/Misafirler hakkında  basın toplantısı yaparak, “sayın valimizin önderliğinde biz TSO olarak bu ailelerin yiyecek, giyecek, yakacak tüm yardımlarının karşılanacağına taahhüt ediyoruz.” dedi..

 

IMG_6005

Sığınmacıların her türlü ihtiyaçlarının TSO tarafından karşılanacağını belirten NAMAL, “Birkaç gün önce şehrimizde bizim de yüreğimizi dağlayan sizlerin aracılığıyla kamuoyuna duyurulan elim bir olay yaşandı. Şehrimizde ve ülkemizde çeşitli bölgelere evleri köyleri olmadığı için, kendi vatanlarında huzurları olmadığı için gelen sığınmacılardan bir ailenin 3 genç erkek ferdini kaybetmiş bulunuyoruz. Tabi ki ülkemiz vatandaşlarımızın da ekonomik sıkıntıları vardır. Ama bizi asıl derinden üzen bir insanın vatanının, bayrağının olmaması ve sığındığı yerde imkânsızlıklar doğrultusunda vefat etmesidir. Ben şahsım, yönetim kurulu üyelerim ve meclis üyelerimin de aynı düşüneceğini bu olaydan ders çıkartıp acaba bunun sebeplerinde bizlerde var mıyız diye düşünmeden edemedim. Meclis Başkanımızla da istişare ederek biz sayın valimize, gerekli ilgililere ve bürokratlara buradan seslenerek TSO olarak bizim üstümüze ne düşüyorsa ve bu sığınmacı ailelerin hangi tür ihtiyaçları varsa bunların tamamının odamız tarafından karşılanacağını beyan ediyorum. Ve bu basın toplantısı aracılığıyla mübarek kurban bayramına girdiğimiz bu süreçte iş adamlarımızın da Karabük’te imkânı olan halkımızın da evlerinde kullanmadıkları giysiden, yakacaktan, sobadan, elektrik ocağından kısacası akıllarına ne gelirse bu ailelerimize verilmesi için bir kampanya başlattığımızı buradan duyurmak istiyorum. Herkesi duyarlı olmaya bu mübarek ayda vicdan muhasebesi yapmaya, her şeyden önemlisi ev sahipliği yaptığınız misafir ettiğiniz insanların başlarına gelen olaydan kendinizin de sorumlu olduğu noktada düşünerek bu yardımları yapmanızı rica ediyorum. Tekrar sayın valimizin önderliğinde biz TSO olarak bu ailelerin yiyecek, giyecek, yakacak tüm yardımlarının karşılanacağına taahhüt ediyoruz. Ben vefa eden 3 gence Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Bizim dinimizin gereği noktasında da komşusu aç yatarken kendisinin tok yatmamasının ne kadar doğru olduğu atasözü ile de burnu pekiştirmek istiyorum. Siz basın mensuplarından da ricamız şudur. Bu haberleri gazetelerinize televizyonlarınıza biraz daha göz önüne çıkararak kamuoyuna duyurmanızı rica ediyorum.” dedi.

 

Karabük’e gelen öğrencilerin de misafirimiz olduğunu ve onlara iyi bakmamızı söyleyen NAMAL, “ Biz ticaret kesimini ilgilendiren bir kurumuz ama o konularda da bizim daha sonradan bilgimiz oldu. Ben buradan yatırım yapan, yurt işletmeciliği yapan kesime seslenmek istiyorum. Onların kendi evlatlarının da başka şehirlerde böyle bir ortamda, böyle bir atmosferde okuduğunu, sorunlarla karşılaştığını düşünerek ticaret yapmalarını istiyorum. Kiralar noktasında Karabük’ün fiziki şartları ortada. Çok hızla gelişen bir üniversitemiz var. Bu büyümeye ayak uydurması gerek ticaret ve yatırımcılar var. Ben bu sorunların da çözüleceğine inanıyorum. Keşke imkânımız olsa da onlara da yardım edebilsek. Asıl sorunlardan birisi de sığınmacıların dışında kendi vatandaşımız olan Karabük’te yaşayan aileler de var. TOBB’ un destekleriyle gelecek hafta öğrencilere yapacağımız ani yardımlar var. Bunların hepsini beraber yapmamız gerekiyor. Öğrenciler konusunda da hassas olmamız gerektiğini düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

TSO Başkanı NAMAL, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Sayın Başkanım, bu yardımlar için Karabük’te bir yardım kampanyası mı başlatacaksınız?

 

“Bizim 2 bine yakın üyemiz var. Biz TSO olarak nasıl üyelerimizin dertlerin çözümü için koşturuyorsak yardım ediyorsak onlarında TSO üyeleri olarak kampanyaya destek olacaklarını tahmin ediyorum. Biz bizzat da şahısları arayacağız. Onlarında ne imkânı varsa bizde bu imkânı sonuna kadar kullanacağız. “

 

Size daha önce Karabük’e gelen mültecilerle ilgili bilgi verilmişmiydi?

“TSO olarak bize bir talep olmadı. Ancak şahsi görüşmelerimizde destek olduğumuz noktalar vardı. Sığınmacılar için iş noktalarında destek istendi. Ama biz bu kadar vahim ortamlarda yaşadıklarını, bu kadar imkânsızlıklarla yaşadıklarını bilmiyorduk. Bunu da her insan gibi vicdani düşündüğümüz zaman bu konu ile ilgili çalışmamız gerektiği kanaatine vardık. “

BASIN TOPLANTISI VİDEOSU 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO