OKUL YAPIMI İÇİN, İL MİLLİ EĞİTİMDEN AÇIKLAMA

Son Güncelleme : 25 Eylül 2021 - 12:53

Son günlerde İş İnsanı Recep Özçelik tarafından gündeme taşınan ” Bana Bayırmahalle de yada Yenişehir de yer göstersinler Fen Lisesi Yapayım ” açıklaması sonrası Karabük Milli Eğitim İl Müdürlüğü de bir açıklama yaparak bilgilendirme yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Hayırsever Sayın Recep ÖZÇELİK’in talebi ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürümüz Nevzat AKBAŞ kendisiyle görüşmüş ve bu görüşmede Recep ÖZÇELİK Yenişehir ya da Bayır Mahalle bölgesi’nde uygun bir arsa olması durumunda İlimize bir Fen Lisesi yaptırma isteğini dile getirmiştir.” dendi

Ancak Aynı İl merkezi içinde nüfus oranlarına göre 2.bir Fen lisesi mevzuata uymadığı yine yapılacağı istenilen bölgede okul yapmaya hazır arsa olmadığı iş İnsanı Recep Özçelik’e bildirildiği ardından da okul yapımına uygun 8 adet arsanın yerleri gösterildiği, belirtilen açıklamada şöyle denildi;

“Valimiz Sayın Fuat GÜREL beraberinde İl Millî Eğitim Müdürümüz ile birlikte Sayın Recep ÖZÇELİK ile bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulunmuşlardır. Bu görüşmede de İlimizin en önemli okul ihtiyacının Özel Eğitim Okulu olduğu kendisine ifade edilmiş olup, özel eğitim okulu, ilkokul ya da ortaokul yapımı konusunda bugün protokol imzalanması ve yarın inşaata başlanması durumunda bile hazır 8 arsamızın bulunduğu belirtilmiştir. Hayırsever işadamı Sayın Recep ÖZÇELİK belirttiği mahallelerde ve okul türü olarak Fen Lisesi yaptırmadaki kararlılığını dile getirmiştir. Belirtilen mahallelerde hazır arsanın olmadığı, arsa temini konusunda kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışılacağı ve bunun da okul inşaatı başlangıç sürecini uzatacağı, ayrıca İlimizde bir resmi ve bir de özel Fen Lisesi bulunduğu Fen Liselerinin yapım kararının öncelikle 8.sınıf öğrenci sayısı olmak üzere birçok kritere göre Bakanlığımız iznine tabi olduğu belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımız Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin “Ortaöğretim Kurumlarının Açılması” başlıklı 7. Maddesinin 2. Fıkrasında “Fen lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesi açılabilmesi için;

a) İlde 8 inci sınıfta öğrenim gören toplam öğrenci sayısının % 5’ini geçmeyecek şekilde fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi öğrenci kontenjanı üst sınır olarak belirlenir.

b) Okul binasında 20 derslik, yeterli sayıda laboratuvar, görsel sanatlar atölyesi ve/veya müzik dersliği, z-kütüphane, okula ait spor salonu, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı olmak üzere toplam 200 öğrenci kapasiteli pansiyon bulunması gerekir.

c) Bu okullar illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin nüfusu 50.000’in üzerinde olan ilçelerinde açılabilir. Ayrıca büyükşehir statüsünde olmayan illerin ilçelerinde açılabilmesi için ilçe nüfusunun en az 20.000 ve il merkezi ile birlikte toplam nüfusu en az 200.000 olması gerekir” denilmektedir.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle İlimizde mevcut 8. Sınıf öğrenci sayımıza göre İlimiz resmi Fen Lisesi kontenjanı 1(bir)dir.

İlimizde mevcut durumda resmi yatılı bir Fen Lisesi vardır ve öğrenci kontenjanı 8. Sınıf öğrenci sayımıza göre 120’dir. İlimizde farklı okul türlerinde yeni okul yapımına ihtiyaç olduğunu, ayrıca Fen Liseleri Ülkemizin her yerinden sınavla öğrenci aldığı için Yönetmelik hükümlerine göre okul binası ile birlikte pansiyon binasının da yapılması zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemize rağmen hayırsever Sayın Recep ÖZÇELİK’in İlimize yeni bir Fen Lisesi yaptırmadaki ısrarı üzerine kendisine bu konunun Bakanlığımıza iletileceği ve Bakanlığımız kararına göre tekrar değerlendirilmek üzere kendisine bilgi sunulacağı belirtilmiştir.

Hayırsever Sayın Recep ÖZÇELİK’in istekleri doğrultusunda arsa temini konusunda ve Bakanlığımız uygun görüşleri için çalışmalara başlanmıştır. Hayırsever işadamımıza okul yapımına hazır 8 arsa üzerinde istediği yerde başta İlimizin acil ihtiyacı olarak görülen Özel Eğitim Okulu olmak üzere planlamadaki okullarımızdan hangisini yaptırmak isterse yapımına hemen başlanabileceği bir kez daha yinelenmiştir. Sayın Valimiz İl Milli Eğitim Müdürümüze gerekli talimatları ve koordinasyon görevini vermişlerdir. Sayın Valimiz konuyu yakından takip etmektedir. Saygıdeğer hayırseverimizin bu konudaki kararı beklenmektedir.”

                                                                                                  

                                                                                                   

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
SEVİM KARAMAN KARADAYI 29 Eylül 2021 / 03:41 Cevapla

Değerli hayır sevenlerimizin önde gelenlerinde biri olan
Sayın Recep Özcelik Abimizi karabüke fen lisesi yapma düsüncesınden ve ısrarından dolayı kutluyorum .
Karabük olarak kalitemizi ve Egitım düzeyinde bir üst seviyeye daha cıkarmak istemesi bizlerin Karabük ümüzün Düşündügü ve En güzel kazanılmıştır
Eser olacaktır
Egitime Büyük katkısı olacağının Arastırmalarını yaptığına bir çok kişinin inandığı gibi bende inanıyorum .
Burdan gelecegın tıp doktorları avukatları belkide cumhur başkanları başbakanları ve daha nice güzel mesleklerden genclerin yetışmesine sebep olacaktır .
İnsallah Değerli büyüklerimizin bu okulumuzun kazanılması için
Kararları alınır bir an öncede yapımına gecikmeden baslanılır.
Tekrar bu düşüncesinde dolayı kendi adıma Teşekkür ederim.
Saygılarımı iletiyorum.
Karabük Engelli Engelsiz Gençlik Ve Spor kulübü Derneği Başkanı olarak

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.