Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

OLASI BİR CHP-MHP İTTİFAKI KARABÜK’E NASIL YANSIR ?

    CHP Genel

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç

2014  yerel seçimlerde MHP ile bir ittifak yapılmasına yeşil ışık yaktı.

 

 

 

OLASI BİR  CHP-MHP İTTİFAKI

KARABÜK’E NASIL YANSIR ?

 

Samsun CHP Milletvekili  Haluk Koç ; bugünkü tablo karşısında bu ceberut  iktidar yapısının geriletilmesi için üzerime düşen her şeyi yapabilecek tercihi kullanırım” derken  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise bu yöndeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

 

YURTTAŞ OLARAK YEŞİL IŞIK YAKTI

Yerel seçimlerde CHP ve MHP’nin ittifak yapacağı ve İstanbul ve İzmir’de CHP, Ankara’da ise MHP adayının desteklenmesi konusunda iki parti arasında görüş birliğine varıldığı iddiaları  yaygınlaşırken  gözler CHP ve MHP Liderine çevrildi.

 

CHP Sözcüsü Haluk Koç, iki parti arasında böyle bir görüşme veya çalışma olmadığını belirtirken, ancak kişisel olarak bu öneriye sıcak bakacağını kaydetti.

 

Koç, NTV’de katıldığı canlı yayın programında bu yöndeki iddianın hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: “Yurttaş Haluk Koç olarak söylüyorum; bugünkü tablo karşısında bu ceberut iktidar yapısının geriletilmesi için üzerime düşen her şeyi yapabilecek tercihi kullanırım. Bir yurttaş duyarlılığıyla, televizyonları başında bizi izleyen birçok insanın bu ortak duyarlılığı sergilediğini görüyorum, hissediyorum. Yurttaş olarak, onlarla beraber gönlümden geçeni konuştum. Siyasi parti sorumluluğum içerisinde henüz böyle bir tartışmanın ya da bir fikir oluşturmanın içerisinde değiliz.” Dedi.

 

 

Öte yandan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise net bir dille iddiaları yalanladı. “MHP kendi organları içerisinde böyle bir görüşme yapmadı. Partimize böyle bir teklif gelmedi. MHP’nin de CHP’ye veya başka bir partiye bu anlamda herhangi bir teklif ulaşmadı ve gönderilmedi. Dolayısıyla MHP’nin CHP ile ittifakı söz konusu değil, hiçbir zaman da olmaz” diye konuştu.

 

 

ANADOLU’DA İTTİFAK SESLERİ YÜKSELİYOR

 

Anadolu’da bir çok kentte AK parti adaylarına karşı  iş birliği yapılması konusunda fikirler üretiliyor.

 

Bunun en somut örneği 29 MART 2009 seçimlerinde yaşanmış CHP Adayı parti içinden çıkmadığı için sosyal demokratların oylarının bir kısmı şuan ki Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye akarken bir kısmı ise DP adayı Dursun Altıparmak’a yönelmişti.

Önümüzde ki yerel seçimler için  Karabük ‘te yapılan   en son  araştırmalarda AK Parti yine  yüzde 35.9 ile birinci parti olurken MHP  Rafet Vergili’nin şahsi oyları ile de yüzde 28.5   CHP sinin ise  yüzde 19,1  dolayında olduğu iddia edilmişti.

 

Karabük  CHP tabanı ve etkili parti kaynakları  olası bir ittifak halinde ,  Karabük merkez de   Rafet VERGİLİ  başkanlığına sıcak bakıldığı , Safranbolu ve Yenice ve Ovacık’ta  CHP adaylarının öne çıkabileceği yine Eskipazar ve ,Eflani de  MHP adaylarının desteklenebileceği  iddia ediliyor.

 

Türkiye genelinde böylesi bir ittifakın neler getireceği yada götüreceğini zamanla  yaşarız diyen siyaset bilimcileri ise bu bir anlamda  ABD yaşanan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında geçen yarış gibi olur  ülke o zaman  demokratik bir kulvardan çıkmış  sistematik bir yapılanma içine doğru yol alır görüşünü savunuyorlar.