ORTAK DÜŞMAN

Son Güncelleme : 09 Nisan 2020 - 14:14
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

   

     Bir dünya nanometre,1 metrenin milyarda biri! Ama gözle görülemeyen bu virüs dünyayı mat etti. Binlerce insan Covid-19 ile boğuşuyor. Büyüklüğü 125 nanometre olan bir virüs.

      Tarihin akışı değişiyor. Geleceğe dair endişe, toplumların üstüne karabasan gibi çöküyor. Herkes farkındaki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

       Küreselleşmiş dünyamız COVİD-19 ile ilk defa “ Ortak Düşmanını” anlayabildi.

Bugüne kadar düşmanlar kimlerdi:

      Hıristiyanlar için Müslümanlar, Kapitalistler için sosyalistler, Sunniler için Şiiler baş düşman oldular. Soğuk savaş sonrasında ABD’nin düşmanı olarak Çin ilan edildi!

      2019’un son aylarında Koronovirüs başkaldırınca Küselleşmiş dünyamız ilk defa olarak ortak düşman keşfetti.

      Çünkü bu düşman ÇİN-ABD, kapitalist-Sosyalist, Sünni-Şii, Zengin-Fakir, İşçi-patron ayırımı yapmadan herkese saldırıyor.

En son İngiltere Başbakanını vurdu.

      Dünyada bugüne kadar her türlü araçla birbirine saldıran devletler ilk defa hiç yapmadıkları bir işbirliğine girmek zorunda kaldılar. Karşılarına tüm dünya için ortak bir düşman çıkmıştı.

      Bu musibetten fırsat yaratmaya çalışanlarda oldu. TRUMP düşman bellediği Çin’i yermek için virüsün adını “ Çin Virüsü “ koymaya kalktı ama tutmadı.

      Toplum yararını ve ulusal çıkarı gözeten ülkeler en baştan “ Akılcı ve Bilimsel “ uygulamalara başladılar. Ve sonuçlara da ulaştılar. Kim bunlar; Çin, Güney Kore, Almanya, Küba kendi halkının yararını ön planda tutan, iç politika hesapları yapmayan ülkeler oldular.

      Koronovirüs olayı birçok ülkenin iç politik yapıları ve yönetimleri açısından” Bir turnusol kâğıdı gibi” işlev gördü.

      Günümüzde, iletişim teknolojisinin küresel boyutta ulaştığı olağan üstü düzey, koronovirüsün yer küremizin” ortak düşmanı” olarak algılanmasını sağladı. Bu durum inşallah ülkeler arasında olumlu gelişmelere yol açar, güçlü devletlerin küresel çatışma, bölme ve sömürme alışkanlıklarına son verir.

Ülkemiz açısından da olumlu gelişmelerin olacağına inanıyorum.

Yeter ki Evde Kalalım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.