OSG/Penceresinden

Bu haber 11 Nisan 2018 - 11:42 'de eklendi ve 770 kez görüntülendi.

 

 

Mutullah YOLBULAN’I Uğurladık..

Karabük bir yandan ESNAF Günleri için hazırlık yaparken diğer yandan 14 Nisan da TSO seçimleri için kulisleri takip ediyordu.

İstanbul’dan Karabük siyasi, ekonomik yapısını derinden sarsacak ve yakın tarih içinde gerçekten önemli projelerde imzası bulunan kentin AMCA olarak tanıdığı Mutullah Yolbulan’ın vefat haberi geldi.

Salı günü Karabük’e getirilen ve Ulu Camide binlerce kişinin katıldığı cenaze namazı sonrası Öğlebeli aile kabristanına defnedilen Mutullah Yolbulan artık anıları ile yaşayacak.

Kim ne derse desin, nasıl bir politika üretirse üretsin, aslen Kayseri’li  olan ancak Karabüklüleşen ve bu kentte bir çok projede imzası olan Mutullah Yolbulan renkli bir kişiliğe sahipti.

Kızdığına sol elini verecek sevdiğini sağ eli ile karşılayacak ince bir espri kavrayışı içinde bir çok konuda birleştirici unsurdu.

Sendikal mücadelede öğünün sürecinde üstelik işçi tabanın tarafını belli etmesi sonrası kendisine bir soru sormuştuk, “Şimdi ne olacak?” diye…

Bu sendikal mesele bizim dışımızda takip edeceğiz yaklaşımı sonrasında dönemin sendikacılarından bir kaçı “Fabrikayı biz yöneteceğiz, Yönetim kurulunu yeniden biz atarız” gibi yaklaşımlar yaptığı gün KARDEMİR içinde çıkan olaylar arkasında Mutullah Amca bu kez taraf olmuştu…

Sonra bize “ İyi-Kötü bir taraf olmak gerekti “ diye de ilk sorduğumuz soruya yanıt vermişti…

Ekonomi-politikası keskindi, örneğin ON-EL için müteşebbisler bir araya gelmiş ancak toparlanma ve inşaat sürecini bir türlü ilerletemiyorlardı. Mutullah Amca ‘ben de varım’ dedi olay farklılaştı ve hızla tamamlanmıştı..

Karabükspor konusunda ise “ Toplum bu konuda hassas beklentiler var yerine getirmek gerek” diyerek sürekli destek olma anlayışındaydı.

KBÜ ye KARDEMİR tarafından yapılan yatırımların da mimarıydı. Kısacası KARABÜK renkli bir simasını kaybetti. 

Ailesinin, dost ve yakınlarının başı Sağ olsun, Allah rahmet eylesin..

 

                                                  ///////////////– ///////////////

 

14 Nisan TSO Seçimleri,

Hafta sonu Karabük TSO seçimleri olacak ve İş dünyası bu konuda 3 farklı düşünce yapısının çekişeceğini ifade ediyor.

İş Dünyasının görüşleri önemli, zira TSO bugüne kadar özellikle son yıllarda ivme kazanmış önemli makam olmuştu.

Pehlivan Baylan ardından Sedat Namal ve son olarak Tuncay Özcan eksiği ile hataları ile her ne kabul ederseniz edin TSO nun çıkışı ile ilgili ivme kazandırmışlardır.

Şimdi bayrak daha yukarı taşınacak umudu vardır. TSO bulunduğu bu noktadan geri adım attırılmamalıdır..

Mevcut Yönetim kurulu Başkanı Tuncay Özcan aday. Gruplardan çıkmak için çalışıyor ve adaylığı konusunda destek bulduğunu ifade ediyor.

Karabük’ün genç iş adamı Mehmet Mescier’de aday.

Aday gösterildi daha doğrusu. Ak parti Yöneticisi de olan Mehmet Mescier’in adaylığı sonrası da çok aday çıkmadı zaten. Tabi her zaman aday olanlar yine kulislere isimlerini sızdırırlar o da başka..

TSO gruplardan çıkacak listelere göre 2 aday üzerinde yoğunlaşacak gibi. Durum o merkezde. Peki böylesi bir durumda ne olur…2 aday arasında meclis üyeleri karar verir mi.? Üst akıl araya girip karar aldırır mı?

Tabi işin birde 3.farklı boyutu(görüşü) var…

Şu ana kadar gösterilen adayların gruplardan çıkamama gibi bir durumu yaşanırsa yada bu 2 isimden biri grubundan çıkarsa..?

14.Nisan Cumartesi günü Karabük TSO seçimleri var ve Karabük siyasi-ekonomik havasını etkiliyecek bir seçim olacak gibi…

 

                                                  ///////////////– ///////////////

 

 

9 ila 20 Nisan Arasında Yapılan ESNAF GÜNLERİ…

Karabük Belediyesinin son yıllarda yaptığı güzel bir proje daha “Esnaf Günleri” Kent meydanına Manisa Büyük Şehir Belediyesinden gelen büyük çadır içinde devam ediyor.

Küçük bir FUAR sanki Karabük esnafının büyük bölümü satış yapmak ve şu son günlerde yaşanan nakit para dönmeme sıkıntısını aşmak için stantlar açtı.

100 ün üzerinde Esnaf sunum yaparak hem kendini tekrar tanıtıyor hem de satış yaparak ekonomisine can suyu katıyor.

Can suyu diyoruz zira tüm esnaflar “bu formül şu ara bize can suyu olacak” diyorlar..   Karabük  bu ilk ESNAF GÜNLERİNDE tecrübe sahibi olur 2. Sinde daha tecrübeli ve kapsamlı bir ESNAF GÜNÜ yapılarak bu işi geleneksel hale taşır.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili mi düşündü bu projeyi, yoksa birileri mi teşvik etti doğrusu yazımızı yazarken sormadık kimseye ama kim düşündü ve uygulamaya aldı/aldırttı ise güzel bir hamle olduğunu bilsin…

Bu hamlenin siyasi ucu da olacak ve geri dönüşü Başkan Vergili’ye mutlaka olacaktır.  Öyle ya Kermes yapanlar yüzünden Esnaf’tan az mı eleştiri almıştı Başkan…

İşte şimdi ESNAF Günleri…

 

                                                  ///////////////– ///////////////

 

Polis Teşkilatının 173. Yılı..

 

173 yıllık geçmişi olan bir teşkilat Türk Emniyeti… Osmanlı’dan, TC ne uzanan bir tarih… Polis teşkilatlarının bu anlamda her yıl 10 Nisan günü kutlamaları olmakta. Bu sene biraz daha sakin olacak sanki kutlamalar derken 9 Nisan da Karabük Emniyeti ülke çapında ses verecek bir FETÖ operasyonu ile ses verdi.

Nedir bu GAYBUBET + Hücre operasyonu dedik, öncelikle Gaybubet ne diye araştırdık…

Yok olma, bulunmama durumu’ anlamına geliyor ve  FETÖ operasyonlarında ise gaybubet evler ‘güvenli ev’ manasına geliyormuş. Türk Dil Kurumu sözlüğünde Gaybubet ‘bulunmayış, yokluk’ olarak açıklanıyor. Ancak  Karabük-Bartın-Düzce illerinde gerçekleştirilen bu operasyonda işin ilginç yanı,  hücre evinde ki üst seviye FETÖ elemanları  halen çeşitli pergolanda ile örgütsel çalışma içindeyken yakalanmaları…

Karabük Emniyeti bu sefer bingo yaptı bu FETÖ konusunda sanırım arkası da gelecek…

 

                                                  ///////////////– ///////////////

 

Karabük sporumuz !!

 

Karabük sendikal hayatının hatta Türkiye de bir çok sendikal süreçlerde ki liderlerin önünde bir isim bırakan Metin Türker, Kardemir-Sendika ve Karabükspor için bir vasiyeti vardı.. Bu vasiyete uzun süre sadık kalan ve hatırlatan bir de Mutullah Yolbulan …

Kim ne derse desin Mutullah Yolbulan’da bu konularda birleştirici yapıcı unsurdu. Şimdi o iki isim de yok.. Karabükspor da zor günlere yelken açmış durumda. Tabi ki herkesin fikri, düşünce yapısı farklı olacak ve uygulamalarda buna göre farklı olacaktı. Bu farklılıklar kimi zaman insanları kızdırmış olabilir kimi zaman toplumların sevinci yada kızgınlığı olabilir…

Önemli olan genel anlamda ki tutarlılık olmalı ki  bu konuda Türker’de Yolbulan’da Karabüksor için tutarlı projelere destek olmuşlardı..

Karabükspor şimdi zor sularda, hatta önümüzde ki 2-3 sezonu da zora sokmuş durumda. Bu noktaya gelirken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, 2017 Nisan ayında her şeyi süt liman gösteren HFT dönemi ve  Haziran da ki kongre sonrasın da orta çıkan tabloyu inceleyerek görebiliyoruz.

Menajerlere ödenen rakamları HABER TÜRK yazarı Atilla Türker yazdı, TFF de resmi bir duyuru yaptı hatta. Birde futbolcu izleme komitesi var ki aman Allah.. O ne öyle… para saçmış Karabük spor adeta..

Bakın biz Ankara’daki Ofisin tutulması, yaptırılması Karabük’te ki lojman giderleri bırakın onu Başkan HFT ye verilen açık kredi kartını falan konuşurken asıl büyük lokmalar nerelere harcanmış..

Şimdi YARGI, YÜCE TÜRK Adaleti gerekeni yapacak. Yapmalı ki TÜRK Futbolu de kurtulsun bu bir musibetle..

Bir musibet bin nasihatten evladır denir ya..Karabükspor da bunun faturası kesilmeli ki Türk Futboluna da örnek olmalı..

Yargı, Yüce Türk yargısı gereğini yapacak…Bizim şüphemiz yok…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.