Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

OVACIK: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları tarafından 81 ilde ortak yapılan basın açıklamasında; “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” denildi.

CHP Karabük Kadın Kolları İl Başkanı Serpil Ovacık da yaptığı basın açıklamamasında şunları söyledi; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı uluslar arası mücadele günü. Gücünü üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor. Tarihe Mirabel kardeşler olarak geçen bu üç kadın ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler, defalarca hapse atıldılar. 25 Kasım günü Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, önce tecavüz etti, sonra da uçurumdan aşağıya attılar. Vahşice katledilmeden önce Maria Mirabel şöyle demişti; ‘Belki bize en yakın şey ölüm. Ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz’ demişti” ifadelerinde bulundu

Ovacık yaptığı yazılı açıklamada ” 61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle savaşacağız. Yaşam en temel haktır diyerek, ‘Yaşam Hak’ adını verdiğimiz 4448285 hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadınlarımıza ve çocuklarımıza 7/24 ücretsiz destek vermeye devam ediyoruz, İktidar olduğumuzda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yol haritamızı İlk altı ayda ne mi yapacağız?
1-Kadına şiddet davaları için özel yetkili mahkemeler ve Yargıtay’dan ayrı bir ceza dairesi kuracağız.
2-Hane geliri asgari ücretin altında olan aileler için Aile Destekleri Sigortasından mali destek sağlayacağız. Böylece ev kadınlarının sosyal güvence meselesini çözeceğiz.
3-Kadın istihdamını artıracağız.
4-Boşanan kadınlar için Aile Destekleri Sigortası kapsamında yeni başlangıçlar fonu oluşturacağız.
5-Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz.
6-Kıdınlara ve ergenlik çağına giren kız çocuklarını sağlık ve hijyen konusunda güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.” dedi

Web Tasarım & SEO: Best4SEO