Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Oy ve Ötesi mobil sistem geliştirdi

  Oy ve Ötesi

 

Oy ve Ötesi Derneği seçimlerde kullandığı T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemi için geliştirdiği mobil uygulamayı güncelledi.

Herkesin akıllı telefonlarına indirebileceği uygulama ile sandık güvenliği sağlanacak, ihlaller anında bildirilebileceğini duyuran dernek,  Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde sandık sonuçlarının sağlamasının yapılabilmesi için, her akıllı telefonda kullanılabilen “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasını güncelleyerek uygulamaya yeni özellikler eklediğinde duyurdu

Uygulamayı indiren herkes: Sandık sonuç tutanağını, sağlaması yapılmak üzere, Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek, Sayım sürecinde hangi siyasi partinin/Cumhurbaşkanı adayının kaç oy aldığını kendisi kolayca teyit edebilecek, Sayım öncesi ve sayım sonrası neler yapılması gerektiğini uygulamadaki hatırlatmalar ile kolayca takip edebilecek, Oy verme işlemleri sırasında gerçekleşecek olası ihlalleri “anında” Oy ve Ötesi’ne bildirebilecek, Seçim gününe dair önemli bilgilere Bilgi Bankası’ndan ulaşabilecek.

 

T3 TUTANAK GÖNDER’DE NE VAR VE UYGULAMAYA HANGİ YENİ ÖZELLİKLER EKLENDİ?

Uygulama, sandıkta görev alan, gözlemcilik yapan, oyunu kullanmak için sandık başına giden tüm vatandaşların sandık sonuç tutanağının fotoğrafını T3 sistemine kolaylıkla göndermesini sağlıyordu.

Bu özellik devam ederken sisteme, “OySay” ve “Süreç Kontrolü” başlıklı iki özellik daha eklendi. “OySay” ile artık sayım sırasında çetele tutmak yerine, uygulama üzerinden hangi adayın/ hangi siyasi partinin, kaç oy aldığı kolaylıkla takip edilebilecek. “Süreç Kontrolü” özelliğiyle ise sabah oy verme işlemleri öncesinde, saat 08.00-17.00 arası gerçekleşecek oy verme süresince ve saat 17.00 sonrası gerçekleşecek sayım döküm süreci ve sonrasında yapılması gerekenlerin takibi kolaylaştırıldı.

Mobil uygulamanın Süreç Kontrolü bölümünde anlık değişiklikler yapılması ve kullanıcılara duruma özel anketler gönderilmesi de mümkün olacak. Örneğin, referandumda karşılaşılan mühürsüz pusulalar gibi bir sorunla karşılaşıldığında, sorunun hangi bölgelerde ne sıklıkla yaşandığı konusunda hızlıca bilgi alınabilecek ve Oy ve Ötesi, siyasi partiler ve barolar bu durumdan haberdar edilecek.

T3 Tutanak Gönder mobil uygulamasını güçlendirilen önemli bölümlerinden biri de Seçim Bilgi Bankası. Uygulamayı indiren kişiler Oy ve Ötesi müşahit eğitimi videosuna, eğitim dokümanına, müşahit el rehberine, örnek tutanak görsellerine ve gerekli hallerde kullanılmak üzere başvurulabilecek örnek şikayet dilekçelerine kolaylıkla ulaşabilecek.

 

“T3 Tutanak Gönder” TÜM AKILLI TELEFONLARA ÜCRETSİZ İNDİRİLEBİLİYOR

 

Kaynak https://oyveotesi.org/