Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Panele Davet

  Eğitim Sen Karabük

panell

 

Eğitim Sen Karabük İl Tems. Başkanı  Cevat SOYLU Panele davet açıklama yaptı.

Soylu açıklamasında ;  “Yıllardır AKP hükümetlerinin toplum üzerinde oluşturduğu tahrifatların sonucu olarak eğitim sistemindeki Cumhuriyetin temel ilkeleriyle çelişen dayatmacı uygulamalarını kaygıyla izliyoruz. Eğitim sistemini siyasi geleceklerini garanti altına almak için kendi ihtiyaçları doğrultusunda yap-boz tahtasına çevirmişlerdir. Eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek yerine; eğitimi dini kurallara göre biçimlendirmek, öğrencileri inanan ya da inanmayan, dindar ya da dinsiz, ibadet eden ya da etmeyen gibi kategorilere ayırarak ötekileştirmeye devam etmektedirler.

       10990202_10153118027617070_3405472975407226912_n   Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde yıllardır acil çözüm bekleyen sorunları bir tarafa bırakıp,  toplumu ayrıştıracak ve kutuplaştıracak uygulamaları hayata geçirmiştir. 4+4+4 sistemi dayatmasının olumsuz sonuçları ortaya çıkmaya başlamışken 19. Milli Eğitim Şurasında AKP’nin eğitimin dinselleştirilmesindeki taşeron sendikası tarafından gündeme getirilen; dini eğitimin okul öncesinden başlayarak 1.2. ve 3. sınıflarda zorunla hale getirilmesi talebi,”milli” ve “manevi” değerler üzerine kurulu “değerler eğitimi” talebi, İmam Hatip okullarının çoğaltılması talebi, Turizm Meslek Liselerindeki uygulamaların kaldırılması talebi ve en önemlisi “karma eğitim zorunluluğunun” kaldırılması talebinin tartışılmaya açılması Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki temel ilke “laiklik” den uzaklaşmaya çalışılmaktadır.

         İşte bu endişe ve kaygılarla Eğitim Sen olarak, eğitimin dinselleştirilerek yozlaşmasına dikkat çekmek, toplumun din, dil, cinsiyet  ve ırk gibi çizgilere dayanılarak ayrıştırılmasına dikkat çekmek, laik, bilimsel,demokratik, kamusal ve ana dilde eğitim taleplerimizi dillendirmek amacıyla “LAİKLİK, LAİK-BİLİMSEL-DEMOKRATİK EĞİTİM” paneli düzenliyoruz. Konularında uzman sosyal-siyasal bilimci iki akademisyen Yrd.Doç.Dr Deniz YILDIRIM ve Yard.Doç.Dr. Evren HASPOLAT’ın katılımlarıyla 7 Mart Cumartesi günü saat 13.00 de Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi toplantı salonunda yapılacak panele, çocukların eğitiminden ve toplumun geleceğinden endişe duyan tüm Karabüklüleri bekliyoruz.”