Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

PROFESYONEL FUTBOL

    ERDOĞAN  

 

 

ERDOĞAN    GÖKÇE 

erdoğangökçe

PROFESYONEL FUTBOL

 

 

Profesyonel Futbol, dünyada ve ülkemizde markaların akıllı, dayanıklı, güçlü ve yetenekli sporcular arasından seçtikleri gençleri kendilerinin belirlediği felsefe ve renkler içinde üniformalı ekipler halinde geniş kitlelerin önünde Dünya, Avrupa ve Ulusal düzeyde organizasyonların kurallarına bağlı bir şekilde yarıştırması dır.

 

Gelenekselleşen kulüplerin dışında marka gücü temsil eder! İsimler, semtler, kentler ve hatta belediyeler yarışıyormuş gibi gözükse de aslında yarıştıran güç bireysel sermaye, kurumsal yapı veya siyasettir’

 

Medya, basının gücü ve iletişim, reklam, PR gibi ileri propaganda teknikleri kullanılarak yapılan çalışmalarla hedef kitle arasından renklerine ve kulübüne tutkuyla bağlı olan adına ‘Taraftar’ dediğimiz ortak kimlikli bireyler kazanılır.

Taraftar, yaşadığı sorunları futbolun etkisiyle kısa süreliğine de olsa unutur, belki de istenen budur!

 

Futbol müsabakalarını bazıları locada, bazıları ayakta, kimileri evde, kimileri cafe’de hatta sokakta seyretse de, herkes ortak duyguyu paylaşır, aynı bayrağı sallar, aynı şarkıyı söyler. Yapılan incelemeler, insanların evde sokakta, işte veremedikleri tepkiyi tribünlerde verdiği şeklindedir ve mutlu insanların tüketime yöneldiğini göstermektedir. Kısacası kitlelerin yani taraftarların sadece kendi formasını giyip, taraftar ürününü satın alması bile dünya spor ekonomisine trilyon dolarlık bir ciro bırakır…

 

İçinde yönetim, işletme, ulaşım, turizm, finans, reklam, spor tekstili, yiyecek-içecek sektörü, pazarlama, medikal, sağlık, hizmet sektörü, inşaat, çelik imalat ve montajı, çim yetiştiriciliği, ziraat gübresi, elektronik, ses ve şans oyunları organizasyonları barındıran dünya ekonomisinin asla vaz geçemeyeceği dev bir sanayidir!

 

Yerelde daha küçük ölçekte işletmelerin, seyyar satıcıların ve para veya bilet karşılığında tezahürat yapmak için bekleşen binlerce insanın umut kaynağıdır, ligler süresince her hafta sonu kurulan bir panayırdır. Hayır, öyle değildir diyenler kendi tezleri üzerinden tartışma açabilirler eğer düşüncem gerçekten doğru değilse son bir haftadır yaşananlar niye?