Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“M.ALİ ŞAHİN E.M.L” TAMAM

  TOBB DE yapılan

 

TOBB DE yapılan törende MEHMET ALİ ŞAHİN END.MESLEK LİSESİ protokolü imza altına alındı

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılacak olan Meslek Okulu için yer tahsisi yapılırken, okulun yapılmasına ilişkin protokol TOBB’un Ankara’daki Genel Merkez Ana Binasında imzalandı.

İmza törenine Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci, Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu, Vali Yardımcısı Erkan Çapar, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Sami Acar’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Toplantıya Hisarcıklıoğlu ; ” İnsanların en hayırlısı insanlara yardım edenidir” dedi ve Eşek ölür kalır semeri İnsan ölür kalır eseri diyerek konuşmasına şöyle devam etti.

 

_DSC0253

“Peygamber efendimiz ‘tüm ayların efendisi Ramazan ayıdır’ demiştir. Biz de bu mübarek Ramazan ayında, ülkemizin en güzel illerinden biri olan Karabük’ümüze hayırlı bir iş yapmak için toplandık. TOBB olarak Karabük ilimize Endüstri Meslek Lisesi inşa edeceğiz. Benim her zaman dile getirdiğim bir hadis-i şerif vardır. ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara en faydalı olanıdır.’ Bana göre de insanlara hayırlı olmak istiyorsak, onlara balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretmektir.

Karabük, ülkemizin sanayileşmesinde ilk adımın atıldığı yerdir. Atatürk, Anadolu coğrafyasında sanayileşmenin başlangıcını, Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikalarını kurma emrini Karabük için vermiştir. Biz de Sanayinin başlangıç noktası olan Karabük’te bir Endüstri Meslek Lisesi kurmak için yola çıktık. Ülkemizde beşeri sermayeyi güçlendirmenin tek bir yolu vardır. O da eğitim, eğitim. Tüm yurt genelinde olduğu gibi Karabük’te de işsizlik sorunundan daha çok mesleksizlik sorunu vardır.

İşsiz gençlerimiz bir taraftan iş ararken, sanayicilerimizde diğer taraftan kalifiye eleman aramaktadır. Merhum Adnan Menderes’in de dediği gibi her işten anlayan adam, aslında hiçbir mesleği olmayan adamdır. Her işi yarım bileceğimize, bir işi tam bilmek daha önemlidir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Karabük’e TOBB Endüstri Meslek Lisesi’ni kuracağız. Bu okuldan mezun olan gençlerimiz çeşitli dallarda meslek sahibi olarak Karabük’e ve ülkemize hayırlı hizmetleri olacaktır.

 

Bu eserin Karabük’e kazandırılmasında sayın Başkanım Mehmet Ali Şahin’e, Sayın Karabük Valimize, Karabük ve Safranbolu Oda Başkanlarına teşekkür ediyor ve en kısa sürede bu eserin hizmete girmesini temenni ediyorum.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise konuşmasında şunları söyledi;

“30 Yıllık siyaset adamıyım. Siyaset içinde en çok karşılaştığımız talep iş konusudur. Seçim bölgem olan memleketime her gittiğimde cebim pusulalarla dolu olur. En az 30 talep pusulası olur cebimde. Bunların %95’i de iş talebidir. Ne iş yaparsın diye sorduğumda da ‘ne iş olursa yaparım’ cevabını ağırlıklı olarak alıyoruz. Devlete, kamu kurumuna işe girmek için Kamu Personel Sınavını Kazanmak ve boş kadrolar açıldığında da iyi bir tercih yapmak gerekir. Özel sektörde ise işe başlamak için mutlaka bir meslek sahibi olmak zorundasınız. Özel sektör artık yetişmiş eleman peşindedir.

 

Bu sebeple Karabük’e kurulacak olan Meslek Lisesi’nin, ben Meslek koleji olarak biliyordum ama Endüstri Meslek Lisesiymiş. Organize Sanayi Bölgesine yapılacak olan bu okulda okuyan öğrenciler, OSB’de faaliyet gösteren tesislerde de pratik yapma imkânına kavuşacaklardır. Okulda öğrendikleri teorik bilgilerinin yanı sıra pratiklerini de burada geliştirecekler ve bu okuldan mezun olan gençlerimiz burada faaliyet gösteren çeşitli sanayi tesislerinde hemen işe başlama imkânına bile kavuşabilecekler.

Karabük’e böyle hayırlı bir eğitim hizmetini sunan başta TOBB Başkanına ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Karabük ve Safranbolu Oda Başkanlarını da memleketlerine getirdikleri bu hizmetten dolayı teşekkürler.”

Karabük TSO Başkanı Sedat Namal ise Meslek Koleji veya Endüstri Meslek Lisesi gibi kavram kargaşası içine girilmemesi gerektiğini belirterek “Karabük TOBB Endüstri Meslek Lisesi, olarak protokolünü imzaladığımız okulumuzun inşaatını bir yıl gibi kısa bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Meslek Koleji veya Meslek Lisesi olarak bir kavram kargaşası yaşamayalım. Okul inşaatı ortaya çıktıktan sonra orası meslek üniversitesi bile olur. Amacımız hizmet getirebilmektir.” Dedi.