Revizyon İmar Planına Mahkeme Kararı..

Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 14:42

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu,

Şehircilik ilkelerine aykırı bulunan Karabük revizyon

imar planı iptal edildi..!

derevler

 

Karabük Belediye Meclisi’nin onayladığı Kent Revizyon İmar planı, daha önce  Kastamonu İdare Mahkemesi iptal edilmişti. Daha sonra, Karabük Ergenekon Mahallesi Dere evler bölgesini de  içine alan revizyon imar planı,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı.

Kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları bakımından hukuka uyarlık bulunmamaktadır  şeklinde ki mahkeme  kararını  oybirliğiyle  alırken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanılığı, Karabük Revizyon İmar Planı’nın bütünlükçü değil parçacıl bir yaklaşımla yapıldığını ve üst ölçekli planı dayanak almadığını belirtmesi dikkatleri çekti.

Karabük’te Ergenekon Mahallesinde ki  Dere evleri de içine alan revizyon imar planı dere yatağına konutların  25 hektarlık  alanda çok katlı yapılaşma öngörüyordu, diyen Ankara Mimarlar odası , Sosyal donatı alanları belirsiz böyle bir planın iptal edilmesi için Karabük  Mimarlar Odası temsilciliğinin  Ankara Şubemiz kanalı ile Revizyon İmar Planı’na dava açmıştık, Bilir kişi raporu lehimize geldi. Mahkeme’den iptal kararını bekliyorduk”,o da geldi,” şeklinde açıklama yaptılar.

Karabük’te İptal edilen Revizyon imar planında Yenişehir Mahallesi’nde yer alan bazı parsellerin bulunduğu alanlarda kamu kullanımlarının azaltılarak yapılaşmaya açılmasını sağlayan plan müdahalelerinin bulunduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası kararın Karabük adına olumlu olduğunu belirtiyorlar.

Öte yandan Karabük’te konut fiyatlarının yüksek olduğunu savunan ve artan nüfus oranına göre coğrafi yapısı çok katlı konutlaşmayla müsaade ettiğini belirten inşaatçılar ve vatandaşlar ise örnek olarak dere evleri göstererek burada çok zor koşullarda yaşayan insanların medeni,çağdaş koşullarda yaşamasına imkan sağlayacak revizyon planlarının mahkemelere taşınmasına bir anlam veremediklerini dile getirerek,” Koşulları bilmeden,rant kapısı gibi gösterilerek vatandaşı mağdur edenler ömür dünyada nasıl hespa verecekler ” şeklinde şikayetlerini dile getiriyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.