HABER MERKEZİ

Safranbolu CHP’Den,Ürkmezer’e Lütfen Çağrısı

Son Güncelleme : 06 Ocak 2018 - 14:55

 

CHP SAFRANBOLU İLÇE BAŞKANLIĞI YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPARAK “KAYYUM, DEMOKRASİ ve SAFRANBOLU ” İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ.. YAPILAN  YAZILI AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE OLDU; 

 

KAYYUM: “Belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse. (TDK Sözlük)” Bu tanıma uygun durumlara elbette bir diyeceğimiz olmaz. Ancak, günümüz Yeni Türkiye’sinde yaşanılan bir olumsuzluk(!) karşısında kanun ve kuralların uygulanması gerekirken Kayyum atama yetkisinin cezalandırma, tehdit unsuru ve adeta bir sopa olarak kullanıldığını görüyoruz.

DEMOKRASİ: “Halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi. (TDK Sözlük)” Halkın temsilcilerinin hazırlayıp uygulamaya koydukları kurallara göre yönetilme ve yaşama biçimi. Yaşadığımız ise, icat edilmiş OHAL ortamında tek kişilik KHK yönetimi.

SAFRANBOLU: seçtiği yöneticileri tarafından iyi yönetilmeyen, ekonomisi ve geleceği iyi işaretler vermeyen bir Dünya Miras Alanı, bizim şehrimiz.

AKP İktidarının Yeni Türkiye’sinde yaşıyoruz. Bu, bildiğimiz tüm kavramların anlamlarının ters yüz edildiği bir ortamdayız demektir. Fert olarak içinde yaşadığımız toplumdaki olumsuzluklar haliyle hepimizi etkiliyor ancak, bizim bu toprağın insanları, Safranbolulular olarak içimizi acıtan bir diğer husus da Şehrimizin hak ettiği biçimde iyi yönetilmemesi, belirsizlikler içinde yavaş yavaş bir kaos ortamına sürüklenmesini izlemek zorunda kalmak.

22 haziran 2017 günü ilçemizin seçimle göreve gelmiş Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy İç İşleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı ve yerine şehrimize o gün atanan yeni Kaymakam Sn. Fatih Ürkmezer Safranbolu Belediye Başkanlığına KAYYUM olarak atandı.

Atanan Kayyumumuz terörle mücadele kapsamında çıkartılan 15/8/2016tarih ve 674 sayılı KHK’nın kendisine tanıdığı yetkileri kullanarak Temmuz ve Ağustos aylarında Belediye Meclisini toplamadı. Kayyumun yaptığı uygulamaların Belediye Başkanının “TERÖR” gerekçesi ile görevden alındığı izlenimini vermesinden başka olay hakkında hiçbir açıklamanın yapılmadığı, görevinden alınan kişinin serbest olarak dolaştığı bir ortamda ilçemiz Belediyesinde Kayyum Belediye Başkanı görmenin şaşkınlığı içinde kendisinin uygulamalarını izlemeye devam ediyoruz.

Kayyum Belediye Başkanımızın belediyeciliği oldukça sevdiğini sosyal medya paylaşımları ve yerel basınımızda görüyoruz. Kendisinin asli görevi Kaymakamlık olmasına rağmen medyada olanlar, belediyenin devam eden işleri ile ilgili birkaç medyatik fotoğraf, Safranbolu’nun yaşadığı sorunların özüne dokunan bir icraat henüz duymadık. Safranbolu zaman kaybetmeye devam ediyor.

Duyduklarımız ve gördüklerimiz ise Safranbolu adına hiç hoşumuza gitmiyor. Belediye Kanununun 25. Maddesi uyarınca kurulması gereken DENETİM KOMİSYONU seçimlerinin yapılacağı Ocak ayı Belediye Meclisi Toplantısına, Safranbolu halkının kendilerine hizmet etmekle görevlendirdiği Belediye Meclis Üyeleri çağırılmadı. Ekim ayından beri toplanan meclisin, tam da Denetim Komisyonunun seçileceği zamanda, hiçbir açıklama yapmadan çağırılmaması akıllarda soru işareti bırakıyor. “Acaba Safranbolu halkı adına denetim yapacak insanların görmesinin istenmediği şeyler mi var?” sorusu bizleri rahatsız ediyor. Her şey normale dönmüşken ve hiçbir açıklama yapılmadan belediyenin en önemli komisyonunun seçiminin yapılacağı toplantıdaki bu uygulamayı Safranbolu adına anlamamız ve saygı göstermemiz bizden beklenmemeli.

Safranbolu bir “PKK Terörü” bölgesi değil. Safranbolu’muzun Kayyum Belediye Başkanı ile yönetilmesinin gerekçesinin eski başkan Necdet Aksoy’un FETÖ bağlantıları iddiaları olabileceğini düşündük ve sessiz kaldık.

Bizler devletimizin bu konuda bir açıklama yapacağını ve kanunların uygulanarak Safranbolu’nun yeni bir Belediye Başkanına kavuşacağını beklerken, bu halkın kendisine hizmet etmekle görevlendirdiği Meclis Üyelerinin bu hizmeti yapmalarının hiçbir açıklama yapmaksızın keyfi olarak engellenmesi hala demokrasi ile idare edildiğimiz düşüncesinden vazgeçmeyen bizler için kabullenip sessiz kalınacak bir durum değildir.

Sayın Kaymakam – Belediye Başkanı, Safranbolu yerel bilgi ve görgüyü bir tarafa bırakıp tek başınıza yönetebileceğiniz bir şehir değildir.

‘Lütfen’ bu güzel şehrin zarar görmesine sebep olmayınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.