Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Safranbolu’da Lavanta Üretimi 3 Senede 3 Katına Çıktı

Safranbolu Belediyesi, Başkan Mimar

Safranbolu Belediyesi, Başkan Mimar Elif Köse öncülüğünde başlattığı tarımsal üretimi her geçen yıl katlayarak artıyor. Yazıköy Üretim ve Uygulama Birimi’nde Ziraat Mühendisi Pınar Uslu koordinasyonunda profesyonel eller tarafından üretilen çiçekler ve tarımsal ürünlerin yanı sıra kozmetik, aromaterapi ve farmakoloji alanlarının vazgeçilmez ürünü lavanta, 3 yılda 3 katı üretime kavuştu.

Safranbolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Yazıköy Üretim ve Uygulama Birimi bölgenin gözbebeği olma yolunda hızla ilerliyor. 2020 yılında Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse tarafından başlatılan çalışmalar bugün yerini yüzbinlerce çiçek ve binlerce dönüm alanda ata tohumu ile üretilen organik sebze ve meyvelere bıraktı. Çiçeklerde kadife, horoz ibiği, çuha, sardunya, begonya, petunya tarım ürünlerinde maniye domatesi, biber ( sivri, üçburun, acı, kapya, dolma biber), patlıcan, kavun, şeker fasülye, salatalık, maydanoz, bamya, mısır, balkabağı, sakız kabağı yer alırken ekimi yapılan lavanta ve çavuş üzümünün de hasatları gerçekleşecek. Yaklaşık 3 yıl önce 500 metrekare alanda ekilen lavanta bitkisi bu süre içinde üretimini 3 katına çıkartarak bin 500 metrekare alanda hasat yapılacak. Bir buçuk dönüm alanda üretilen lavantadan bu yıl yaklaşık 2 litre yağ ve 150 litre su çıkarılması planlanıyor. Lavanta yağı ve suyu cilt bakımı ve zararlı haşerelerin giderilmesi için kullanılacak ve küçük tüpler halinde istek doğrultusunda halka satışı yapılacak.

 

Safranbolu Belediyesi Yazıköy Uygulama ve Üretim Merkezi’ni gözbebeği projelerinden biri olarak nitelendiren ve alanda sıklıkla incelemelerde bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse iklim ve gıda krizinin kapıda olduğunu belirtti ve tüm halkı tarıma dayalı üretim yapmaya davet etti ve Ziraat Mühendisi Pınar Uslu başta olmak üzere serada görevli mesai arkadaşlarına özverili çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

Öte yandan halkın istekleri üzerine üretim alanı genişletilen ve bin metrekare alanda üretimi yapılan maniye domateslerde de bu yıl en yüksek satışının yapılması bekleniyor. 18 dönüm arazi üzerinde yer alan uygulama ve üretim biriminde 400 metrekare de Safranbolu’nun değeri çavuş üzümüne ayrıldı. Temmuz ayı sonunda tarımsal ürünlerin hasat edilerek satışlarının Safranbolu Belediyesi Yazıköy Uygulama ve Üretim Birimi’nde başlaması bekleniyor.