Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sağlıklı Büyüme ve Gelişme İçin Süt İçin!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık

okulsutu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca 2011-2012 eğitim öğretim döneminde öğrencilere süt içme alışkanlığı kazandırmak ve dengeli beslenme suretiyle sağlıklı gelişmelerini sağlamak amacıyla ortaklaşa başlatılan “Okul Sütü Programı”na bu yıl da devam edilecek.

Proje kapsamında ilk olarak 2011-2012 eğitim öğretim yılı Mayıs-Haziran 2012 tarihleri arasında uygulanan Okul Sütü programı kapsamında İl genelinde 78 okulda toplam 16 Bin 929 öğrenciye 326 Bin 420 adet, 2012-2013 eğitim öğretim yılı Şubat-Haziran 2013 tarihleri arasında 68 okulda 13 Bin 477 öğrenciye 467 Bin 635 paket süt dağıtımı gerçekleştirildi. Karabük genelinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı Okul Sütü Programına, öğrencilerin ve velilerin uygulamadan memnun kalmaları nedeniyle bu yıl da devam edilmesi kararı alındı.

Okul Sütü Programı kapsamında, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, 10 Şubat 2014 tarihinden itibaren haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri) resmi- özel anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine 200 ml ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

“Okul Sütü Programı Uygulama Esasları” kapsamında 07 Ocak 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Karabük’te İl Okul Sütü Komisyon Üyelerine, İlçe Okul Sütü Komisyonu Üyelerine ve okullardaki okul sütü komisyon üyelerine uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim verildi.

İl Okul Sütü Komisyonu kararı gereğince, Okul yöneticilerince süt dağıtımından önce velilerden öğrencileri için “Süt alerjisi ve/veya laktoz intoleransı varlığı tespitine yönelik veli izin formları” doldurmaları talep edildi. Okul sütünden yararlanacak her öğrenci için doldurulan veli izin formları ve bilgiler e-Okul sistemi üzerinde oluşturulan okul sütü modülüne işlenerek, okul sütü programından yararlanacak öğrenci sayıları belirlendi.

Bu yıl uygulanacak “Okul Sütü Programı”ndan Karabük genelinde toplam 78 okulda 13 Bin 816 öğrenci yararlanacak.