Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SAYIŞTAY, REKTÖR POLAT DÖNEMİNDE YÖS’DE YAPILAN USÜLSÜZLERİ RAPOR ETTİ

Karabük Üniversitesi’nde yabancı öğrencilere yönelik 2022 yılındaki diploma ticareti ve sınavlardaki usulsüzlükler Sayıştay raporlarına da yansıdı haberi gündeme bomba gibi düştü..

Karabük Üniversitesi’nde yabancı öğrencilere

Yabancı öğrenci sayısı ve diploma ticaretiyle gündeme gelen Karabük Üniversitesi’ndeki (YÖS) sınav usulsüzlükleri Sayıştay raporuna yansıdı.

Karabük Gündem Haberin 2022 yılında gündeme taşıdığı ve raporların SAYIŞTAY tarafından incelemesini istemesi sonrası; Sayıştay incelemelerinin tamamlandığı ve sonrasında  ise sınavların firmalara bırakıldığı ve firmaların hizmet karşılığı alacağı ücretin belirsiz olduğu tespitinin yapıldığı öğrenildi.

‘Sınavlar firmalara bırakıldı, ücreti bunlar topladı’

Sayıştay raporunda Yabancı Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) düzenlenmesinin bazı firmalara bırakıldığı ve bu firmalar tarafından ücret toplandığı, ücretin ise belirsiz olduğu saptandı

Sayıştay talep etmiş, üniversite bilgi vermemiş

Sayıştay raporunun devamında ise yabancı öğrencilerin bir kısmının yapılan anlaşmalar çerçevesinde ücretsiz olarak okutulacağı söylense de öğrencilerin ücretsiz okutulmadığı belirtildi.

Sayıştay raporunda 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 40’ıncı maddesine atıf yapılarak bir üniversitenin tahsilat yapamayacağının altı çizildi.

İşte O rapordan Bazı Bölümler.

“Kamu İdaresinin yaptığı açıklamada ücretlerin üniversite hesabına yatırıldığı, burs verilmek üzere Bakelorya öğrencilerinden alınan ücretlerin de üniversitenin hesabına yatırıldığı belirtilmiştir. Bulguda eleştiri konusu olan husus ise bu ücretlerin üçüncü bir taraf tarafından yetkisiz bir şekilde toplanmasına neden teşkil edecek şekilde üçüncü kişilerle protokol yapılmasıdır.

Ayrıca Ndjamena Üniversitesi (ÇAD) ile imzalanan işbirliği anlaşmasında 500 öğrencinin öğrenim ücretinin Karabük Üniversitesi tarafından karşılanacağı, Afrika Teknokent (SUDAN) ile imzalanan işbirliği anlaşmasına göre ise 200 öğrencinin öğrenim ücretinin Karabük Üniversitesi tarafından karşılanacağı belirtilmektedir. Kamu İdaresince yapılan açıklamada bu öğrencilerin öğrenim ücretlerinde %50 indirim yapıldığı, ücretsiz bir şekilde okutulmadığıdır. Bu konuda hangi öğrencilerin bu kapsamda olduğu ve ne şekilde ücretlendirildiği ile ilgili bilgi talep edilmesine rağmen tarafımıza ulaştırılmamıştır.

Herhangi bir gerçek veya tüzel kişi tarafından, kamu hizmetinin karşılığı olarak veya kamu hizmetleriyle ilişkilendirilerek bağış veya yardım toplanamayacağı, benzeri adlar altında tahsilat yapılamayacağı belirtilmektedir. Yine aynı kanunun 72’nci maddesinde ise “Kanunların veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin öngördüğü şekilde yetkili kılınmamış hiçbir gerçek veya tüzel kişi, kamu adına tahsilat veya ödeme yapamaz.

Yetkisiz tahsilat veya ödeme yapılması, kamu hizmeti karşılığında veya kamu hizmetleriyle ilişkilendirilerek bağış veya yardım toplanması veya başka adlarla tahsilat veya ödeme yapılması hallerinde; söz konusu tutarlar, yetkisiz tahsilat veya ödeme yapılanlardan alınarak, ilgisine göre bütçeye gelir kaydedilir veya ilgililerine iade edilmek üzere emanet hesaplarına kaydedilir. Ayrıca, bunlar hakkında ilgili kanunları uyarınca adli ve idari yönden gerekli işlemler yapılır”

Dönemin Rektörü Prof Dr Refik Polat ve dönemin YÖS sorumlusu Kerim Taşçı’nın sorumluluklarında gelişen YÖS sınavları öncesi Rektör Polat şu açıklamalarda bulunmuştu. (Dönemin Rektörü Polat ve YÖS sorumlusu Kerim Taşçı halen Kırgızistan’da bir Üniversitede beraber çalışıyorlar..)

Yabancı öğrencilerden para kazandığını belirten Refik Polat : “Biz üniversite olarak, hele hele devlet üniversitesi olarak para nasıl kazanılır bunu öğrendim. Yani devletin bana yıllık verdiği yatırım bütçesi kadar belki o kadar ulaşmadı ama ona yakın bir miktarda ben para kazanıyorum. Uluslararası öğrencilerden kazanıyorum, formasyondan kazanıyorum, TÖMER’den kazanıyorum, yaz okulundan kazanıyorum, efendim gayrimenkul şeylerden kazanıyorum. Kiralarımdan kazanıyorum. Nereden baksan 14-15 milyon, eski parayla 14-15 trilyon… Sadece yaz okullarından bu sene 4 milyon lira para kazandım. Ben devletten gidiyorum Naci Ağbal’dan para istiyorum vermiyor.” ifadelerine yer vermiş

Web Tasarım & SEO: Best4SEO