Çevre Günü nedeniyle bir çok kurum günün anlam ve manasına yönelik duyuru ve ilanlarla, çevreyi anımsattılar. Ancak Flas Tv spikerinin yaptığı yorum bu günün anlamına en iyi mesajlardan biri oldu.

 

Devletin ana olması Anadolu olması vurgusu yanında Karadeniz insanlarının son yıllarda yaşadığı kanser illetine de vurgu yapan Flas Tv spikeri Devlete sen kimsin derken Vatandaşına sahip çık mesajı vererek dünya çevre gününde anlamlı bir habere imza atıyordu.

Öte yandan 5 Haziran dünya çevre günü nedeni ile Karabük İkdisadi Kalkınma Vakfı bir mesaj yayımlayarak şöyle dendi; 

Çevre; insan veya başka bir canlının yaşamı boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir. Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen çevre sorunlarına “Çevre Kirliliği” adı verilmektedir. Toplumlar, doğa ile sürekli bir ilişki içindedir. İnsan ve doğa arasındaki bu ilişki, ekolojik sistemin bir parçasıdır. Özellikle son yıllarda ekolojik dengeyi süratle bozarak çevre sorunlarının oluşmasına neden olan insan, bu sorunların kendisine dönmesi ve sağlığını olumsuz yönde etkilemesi üzerine çevre bilincine ancak varabilmiş ve bu kavramı kabul ederek, ne yazık ki akciğer kanserinin en çok olduğu illerden biri olan Karabük’te dumansız ve temiz hava sahası için ağır sanayi işyerlerine filtreler takılmış ancak yetersiz olduğu gözlenmektedir. Çevrenin, Ormanların, Arazi ve doğal kaynakların korunması için, teşvikler verilmektedir. Ülkemizdeki en önemli çevre sorunları hava kirlenmesi, toprak kirlenmesi, su kirliliği, kıyı kirlenmesi, kültür ve tabiat varlıklarının yok edilmesi, flora ve fauna’nın zarar görmesi, gürültü, gecekondulaşma, katı atıklar, pestisitler, ve enerji üretiminden kaynaklanan kirliliktir. Bu sorunların bir çoğu hem tarım arazilerini etkilemekte hem de bilinçsiz tarım uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden öncelikle yasaların gerektiği gibi uygulanması, kontrolünün ilgili kurum ve kuruluşlarca titizlikle yapılması, standart filtreler taktırılması ve acilen dumansız hava sahası sağlanmalıdır. Vatandaşların arazi kullanımı ve çevre konusunda daha duyarlı hale getirecek eğitim ve yayım faaliyetlerine ağırlık verilmektedir. Hükümetimiz tarafından modern, planlı temiz ve Uluslararası standartlara uygun bir çevrenin gerçekleşmesi için azami gayret sarf edilmektedir. Bunun için de Çevre Düzeni Planlarına büyük önem verilmektedir. 2003 yılında ülkemiz alanının sadece % 5,5’luk kısmında çevre düzeni planları yapılmışken, Hükümetimiz tarafından ülkemizin tamamının planları hazırlanmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutlayarak, tüm halkımıza sağlıklı, dumansız ve temiz bir hava sahası ve temiz bir çevre diliyor, sevgi, barış, huzur ve umut dolu güzel sağlıklı yarınlar diliyoruz. Öte yandan, Haziran ayının 2. Haftasında kutlayacağımız Çevre Koruma Haftasını da şimdiden kutluyoruz. Yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm kardeşlerimiz için, sağlıklı yarınların, barışın ve huzurun sağlanmasına vesile olması, Vatanımıza Milletimize, Ülkemize, sağlık, barış, sevgi ve kardeşlik, mutluluk, huzur dolu güzel günler getirmesine vesile olması temennisiyle, Karabük ve bölge halkımıza sevgi, saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

“Sen Kimsin, Nesin..? “

  Çevre Günü nedeniyle bir çok kurum günün anlam ve manasına yönelik duyuru ve ilanlarla, çevreyi anımsattılar. Ancak Flas Tv spikerinin yaptığı yorum bu günün anlamına en iyi mesajlardan biri oldu.   – Devletin ana olması Anadolu olması vurgusu yanında Karadeniz insanlarının son yıllarda yaşadığı kanser illetine de vurgu yapan Flas Tv spikeri Devlete sen […]

201

BU VIDEOLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.