Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Senegal Heyetinden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’a Ziyaret 

Senegal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

Senegal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annette Seck, Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye ve beraberindeki heyet Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret etti. 

Karabük Üniversitesi Senato Toplantı Odasında gerçekleşen ziyarette, Senegal Dışişleri Bakanı Annette Seck, Senegal’in Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye, Bakan Özel Kalem Müdürü İbrahima Cısse, Genel İdari Ve Ekipmandan Sorumlu Müdür Leonce Nzally, Yurt dışında Yaşayan Senegallilerden Sorumlu Genel Müdür Amadov François Gueye, Yükseköğrenim Genel Müdürü Amadov Abdoul Sow, Burslardan Sorumlu Müdür Khalifa Gaye, Yurt dışında Yaşayan Üniversite Öğrencileri İdari Müdürü Mamadov Mbengue, Müsteşar Dieynaba Toure, Büyükelçilik Baş Katibi Ngovye Fatma Cısse Epsembacke, Büyükelçilik 2. Katibi Cheikh Mbacke Fall ve Tercüman Kemal Özturan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ile bir araya geldi. 

Ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ile Genel Sekreter Lütfü Köm eşlik etti. 

Senegal Dışişleri Bakanı Annette Seck, “Bizlere ve heyete burada gösterilen sıcak ağırlamadan ötürü öncelikle en kalbi teşekkürlerimi sunarım. Bugün burada bu seçkin Karabük Üniversitesinde bulunmaktan son derece onur, memnuniyet duymaktayız. Tabii bu ziyareti yurt dışında yaşayan Senegaliller Bakanı olarak bugün Türkiye’de yaşayan tüm Senegalli öğrencilere özellikle de Karabük’e gelip öğrencilerimize de vakit ayırmak istedim. Burada şunları da ifade etmeden geçmek olmaz. İki ülke fevkalade müthiş ilişkilere sahip. Dostluk anlamında çok sağlam, çok iyi ilişkilere sahip. İki ülke bunu tüm alanlarda göstermektedir. İki ülke iş birliğinin en büyük tabii göstergesi sayın Cumhurbaşkanı Macky Sall ile sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakın dostluklarından kaynaklanmakta. Bunu tabii Senegal’de bulunan Türkler olsun Türkiye’de bulunan Senegallilerin varlığı olsun en büyük göstergesi de olduğunu söyleyebilirim. Önderliğinde de bulunmuş olduğum bu heyet, hem Eğitim Bakanlığı hem Dışişleri Bakanlığı nezdinde katılımcıların olması nedeniyle yurt dışındaki öğrencilere vermiş olduğumuz önemin göstergesidir. Misafirperverlikten ötürü tekrar teşekkür ederim. Bu elit Üniversitede, elit ülkede, Senegalli vatandaşların üst düzey eğitim görmeleri açısından ve şartlarını görmemiz açısından buradayız. Şartlarını, kalış durumlarını, şayet varsa yaşadığı zorlukları bulup hep beraber üstesinden gelmek için buradayız. Kızlarımızın ve erkeklerimizin daha düzgün şartlarda akademik alanda daha üst düzeyde eğitim almaları bizleri de mutlu eder. Bunun için buradayız. Birlikte görüşüp, bunları daha ileri seviyeye taşımak için burada olduğumuzu ifade edebilirim” dedi. 

Ziyarette konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Sayın Senegal Dışişleri Bakanımıza, Büyükelçimize, Yükseköğretim Başkanımıza ve değerli Senegal kurumlarının temsilcisi üyelerine, kardeş ve dost ülke Türkiye’ye ve Üniversitemize geldiklerinden dolayı hoş geldiniz diyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da öncülük ettiği şekilde Senegal ile ilişkilerimiz sürekli gelişim halindedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin politikası olarak kardeş ve dost ülke Senegal ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek hedefinde, amacındayız. Bu kapsamda Üniversitemiz de Senegal’deki üniversiteler ile yaptığı protokollerle yükseköğretim sahasında iş birliklerini geliştirme çabası içerisindedir. Bu kapsamda hem yaptığımız protokollerle hem de Senegal’den ülkemize ve Üniversitemize gelen öğrencilerle ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. İlişkilerimizi geliştirirken Senegal’le tarihten günümüze gelen kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz ve Senegal’i kardeş bir ülke olarak görüyor, öyle değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu. 

KBÜ Rektörü Kırışık, Karabük Üniversitesine Senegal’den gelen 394 öğrencinin bulunduğuna işaret ederek, “Senegalli öğrencilerimizin Üniversitemizde en iyi şekilde eğitim görmeleri ve bu eğitimi gördükten sonra Senegal’de çok güzel hizmetler yapabilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Üniversitemiz dünya çapında çok önemli başarılar elde etmiş bir Üniversitedir. Bazı sahalarda dünyada ilk yüzde bulunan bir Üniversitedir. Güçlü akademik kadrosu, güzel kampüsü ve Üniversite yerleşkesinin sunduğu imkanlarla Türkiye’deki en saygın üniversitelerden biridir. Öğrencilerimiz dünya standartlarında üst düzey bir akademik eğitim almaktadır. Bu yeterliliklerimiz hem Türkiye’de hem de yurt dışında yapılan yarışmalarda öğrencilerimizin almış oldukları derecelerle ortaya çıkmaktadır. Biz Senegal’den gelen öğrencilerimize Üniversitemizin sahip olduğu başarıları aktarmak istiyoruz ve bu başarıların Senegal’de de artarak devam etmesini arzu ediyoruz. Sizlerin de Senegalli öğrencilerimizi buraya gelerek takip etmenizden, ilgilenmenizden dolayı sizleri gönülden tebrik ediyorum. Bu davranışınız çok kıymetli, çok değerli. Senegal’den gelen öğrencilerimize çok güveniyoruz, çok değer veriyoruz. Çünkü öğrencilerimiz son derece uyumlu, çalışkan ve disiplinliler. Bunda sizlerin de takibinin, desteğinin önemi çok büyük. Öğrencilerimiz, kardeşliğimizin ve dostluğumuzun en önemli aktörleri. İnşallah hem Senegal’den ülkemize gelen hem de Türkiye’den Senegal’e giden öğrencilerle akademisyenlerle birlikte kardeşlik ve dostluğumuzu daha da geliştireceğiz. Ziyaretinizden dolayı son derece memnun olduk. Ziyaretin bundan sonra ilişkilerimizi daha da geliştirmek için bir aracı olacağına inanıyoruz. Senegal’de daha çok üniversite ile iş birlikleri, protokoller yapmak istiyoruz. Üniversitemize gelen Senegalli öğrenci sayımızı daha da artırmak istiyoruz. Özellikle mühendislik sahasında ya da diğer ihtiyacınız bulunan sahalarda Senegal’de üst sıralamalara yerleşmiş öğrencilerin gelmesinin, Senegal’in hizmetinde kullanılmak üzere daha yüksek katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu konuda sizlerin desteklerinizi bekliyoruz. Sizlere tekrar hoş geldiniz diyorum. Bizleri son derece memnun ettiniz. İnşallah ülkelerimiz arasındaki dostluğu ve kardeşliği hep birlikte daha da geliştireceğiz. Hepinize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 

Ziyaret, karşılıklı görüş alışverişinin ardından hediye takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.