“Bağlan Ama Bağımlı Olma”

EĞİTİM, HABER MERKEZİ, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ' NDEN

Narkotik Şube Göz Açtırmıyor

AİLE-SAĞLIK, GÜNDEM

Şiddet..

Bu haber 11 Temmuz 2013 - 17:43 'de eklendi ve 371 kez görüntülendi.

 

 

Şiddet..

 

 

Gelişen ekonomi ve değişen bilim ile birlikte gelen sorunların  başında Şiddet geliyor.

 

Şiddetin giderek yaygınlaştığı, adeta bütün insanlığı tehdit ettiği, her toplumun ortak derdi olmaya başladığı bir çağda yaşıyoruz.

 

Şüphesiz her zaman diliminde şiddetin insanlığın hayatında yer etmiş olduğunu söyleyebiliriz .. ”insanlık tarihi aynı zamanda şiddetin tarihidir” ….

Fakat ,bugünün dünden bir farkı var: Şiddet artık kitle iletişim araçları vasıtasıyla herkese, her haneye servis edilmekte, bu da şiddetin meşrulaşmasını ve yaygınlaşmasını sağlamakta; şiddetin kanıksanmasına yol açmaktadır.

 

Nedir ŞİDDET ; Güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür.

 

Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada şiddet hayatın sıradan bir unsura dönüşmüş, adeta onsuz olunmaz olmuştur. İnsanların sevinçlerini de, kaygılarını da, üzüntülerini de şiddetle ifade etmeleri ve bunun olağan karşılanması bu sonucu doğal olarak doğurmuştur.

 

Günümüzün en önemli sorunlarındandır. Son zamanlarda Aile içi yaşanan şiddet yanı sıra Okulda , Sağlıkta, İş yerinde ve özellikle Spor sahalarında ŞİDDETİ acı acı hisseder olduk…Futbolda şiddet ise dünyanın her bölgesinde ortaya çıkmaktadır.

 

Dikkat çeken ise Kurumsallaşmış futbol ülkelerinde ŞİDDET gerilenirken  kurumsal yapıya önem vermeyen  ülkelerde artış yaşandığıdır.

 

Futbolun kurumsallaştığı ülkelerde yıllar öncesinden başlayan çalışmalarla şiddetin önlenmesi sonrası önemli mesafeler alındı. Şurası açık ki ŞİDDETİN  önlenmesi için yasal düzenlemelerin yetmeyecektir.

 

ŞİDDETİ İçinde barındıran ve doğuran taraftar profilinin detaylı araştırmaya alınması yanı sıra  buna uygun bir eğitim modelinin uygulanması önem kazanmaktadır…

 

Yazık ki İnsan psikolojisinde evrensel olarak varlığı kabul edilen ve cinsellikle birlikte en güçlü iki dürtüden biri olan saldırganlık ve onun sonucu şiddet, toplumda pek çok boyutta gözlemlenmektedir…

 

Spor; çok eski tarihlerden beri insanları etkilemiş ve her toplumda çeşitli kesimlerce farklı olarak yorumlanabilmektedir.
Sporda olsun diğer kategorilerde olsun bilim adamlarının ortak görüşü  ise ;  şiddetin ekonomik nedenlerin, sosyal yapının saldırganlığı ile  ortaya çıkardığını ancak, medyanın, mevcut futbol kulüplerinin futbolda şiddetin artarak devam etmesine de neden olduğudur…..
Ülkemizde  şiddet olaylarını azaltacak anlayış ;Kültürel kalkınma, Her alanda eğitim seviyesinin yükseltilmesi, Yeni yasal düzenlemeler, Yöneticilerdeki hoşgörü anlayışı, Sporcuların, kültürel seviyesi ve hoşgörüsü,  gibi temel anlayışların   yani FAİR PLAY anlayışının hakim kılınması ile mümkün olacaktır.

Unutmayalım ki;  sporun sonuçta bir oyun olduğu anlayışının egemen olmasıyla ve kulüplerin KURUMSAL yapıya kavuşması ,eğitim,kültür aktarımı ile ŞİDDET Son bulacaktır…

 

ARŞİV 2012

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.