ŞIHANLIOĞLU “YENİLENDİK, BEKLİYORUZ”

Son Güncelleme : 04 Haziran 2021 - 15:45

Karabük/ Safranbolu’nun TURİNG işletmesi Havuzlu Asmazlar Konağı açılıyor…

Bölgenin en büyük konağı olan ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından aslına uygun şekilde restore edilen Havuzlu Asmazlar Konağı, 1988 yılında Safranbolu’nun ve Anadolu’nun ilk geleneksel butik oteli olarak da hizmet vermekte.

Yapıya ismini veren havuzlu salon, geleneksel tarzda döşenmiş odalar, serin sofalar ve yeşil bahçesiyle oldukça geniş alana sahip olan Konak, Anadolu’daki geleneksel Osmanlı üslubunu yansıtır. Havuzlu Asmazlar Konağı, günümüzde de otel olarak hizmet vermekte olup tarihi atmosferden uzaklaşmadan otantik bir ortamda konaklamak isteyen misafirlerine ev sahipliği yaparken büyük toplantı, konaklama, düğün vb organizasyonlar içinde bu yıl yeniden hizmete alındı.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun Safranbolu Turistik Tesisleri Genel Müdürü Mehmet ŞIHANLIOĞLU “Haziran ayı içerisinde kapılarımızı değerli misafirlerimize yenilenmiş haliyle açıyoruz” dedi

Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği mezunu olan Mehmet ŞIHANLIOĞLU, Karabük’te Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra, Turizmde misafir davranış profilleri üzerine tez çalışması yapmış olup iyi derecede İngilizce ve Arapça biliyor.

Kariyerinde stajyer olarak 2002 yılında Çeşme Shearaton otelde başlayan Mehmet ŞIHANLIOĞLU Ön büro Müdürlüğü ve Otel Müdürlüğü yaptı.

Bu sezon özellikle kısıtlamaların sona doğru yaklaşması ile hizmet kalitemizi ve sunumlarımızı yeni konseptlerle misafirlerimize sunacağız diyen ŞIHANLIOĞLU, ” İçerisinde havuz bulunan ve Türkiye’de ilk defa otele dönüştürülen konağımız 18. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl başına uzanan Osmanlı kent dokusunu günümüze dek koruyan ikonlaşmış evlerinden biridir.Türk konut mimarlığının en özgün örneklerini Safranbolu’da görmekteyiz. Geleneksel Türk toplum yaşantısını günümüze aktaran Safranbolu evleri, görkemli çatıları nedeniyle “beş cepheli mimari eser” diye de adlandırılmaktadır. Arnavut kaldırımlı dar sokakların, üstün kaliteli ahşap ve taş işçilikleri, tavan ve duvar süslemeleriyle bir açık hava müzesi Safranbolu’nun, incisi tesisimiz için yaklaşık bir aydır peyzaj çalışmalarımız da tamamlandı. Türkiye’nin otele dönüştürülen ilk tarihi köşkü olan Havuzlu Konak, en iyi korunmuş ve en yetkin geleneksel Türk evlerine sahip Safranbolu’daki havuzlu örneklerden biri olarak benzersiz bir kültür mirasını koklamak, yaşamak için misafirlerimizi bekliyoruz” ifadelerinde bulundu

TURİNG İşletmesinde hizmete alınan Havuzlu Asmazlar Genel Müdürü ŞIHANLIOĞLUu ayrıca, ” Havuzlu Asmazlar Konağımızın girişte sağda, geleneksel odalar bölümü yer alıyor. Buradaki iki katta, ortadaki sofaya açılan geniş hacimli klimalı odalar, tamamen yine geleneksel yaşam dekoru ile düzenlendi. Girişte soldaki geniş bölümde ise, içindeki eşsiz havuzu ile büyük salon konuklarını bekliyor. Havuz başında pirinç tepsiler üzerinde yapılacak sabah kahvaltısı, içilecek bir akşam çayı ya da kahve, konukları apayrı dünyalara götürüyor. Adeta cennetten bir köşe olan havuzlu salon ve tas havuzu dolduran su ile onun aslan ağzı musluğundan devamlı akan çağıltısı ruhlara serin bir sükûnet ve iç rahatlığı veriyor. Bununla bırakmıyor, gönülleri kanatlandırıp, konukları, sessizliğin çınladıgı, tarihin enginliklerine dogru uçuruyor. Fırdolayı pencerelerinden ve üstüne çiçekler işlenmiş patiska perdelerinden süzülen gündüz ışığı, dışarıdaki yeşil dünyanin bütün aydınlığını dantel-dantel içeriye serpiyor. Sedirlerin önlerine yerleştirilmiş ve pırıl-pırıl ovulup parlatılmiş siniler üstüne dizili fağfur kâseler, pirinç samdanlar ve geceleri onların mum ışıkları, mercanlar gibi ışıldayarak, burada, bir benzeri başka hiçbir yerde bulunmayan , bize ait bir masal görüntüsü sunuyor.” bilgilerini verdi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.