Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Son Anketler AK Parti Önde Diyor

  İşte ORC’ye göre

anket

 

İşte ORC’ye göre AK Parti’nin oyu

orycORC araştırma şirketinin 30 Mart Yerel Seçimleri için 25 Ocak – 2 Şubat tarihleri arası yaptığı araştırmaya göre AK Parti %45 ile birinci sırada yer alırken onu sırasıyla %29,3 ile CHP, %15.1 ile MHP, %6.2 ile HDP – BDP, %2 ile Saadet Partisi, %2.4 ile diğer partiler takip etti.

GENAR – KONDA -SONAR- KONSENSUS ve ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ

AK PARTİ

Son kamuoyu araştırmalarına göre AK Parti’nin oy oranları yüzde 49 ile yüzde 41 arasında değişiyor.

AK Parti’nin oy oranları sırasıyla GENAR anketinde yüzde 49, KONDA anketinde yüzde 47.7, SONAR anketinde yüzde 42.3, KONSENSUS anketinde yüzde 41.7, andy-ar şirketinde AK Parti’nin oyu yüzde 43.5
CHP (CUMHURİYET HALK PARTİSİ)

CHP’nin anketlerdeki oy oranları ise yüzde 29.8 ile 26.5 arasında değişiyor

CHP’nin oy oranları SONAR anketinde yüzde 29.8, KONSENSUS anketinde yüzde 29.5, , KONDA anketinde yüzde 28.2, GENAR anketinde ise yüzde 26.5 olarak sıralanıyor. Andy-ar a göre CHP nin oyu yüze 29.3

MHP (MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ)

MHP’nin oy oranları anketlerde en yüksek yüzde 18 yüzde 14 arasında değişiyor

MHP, SONAR anketinde yüzde 18.7, KONSENSUS anketinde yüzde 15.4, KONDA anketinde yüzde 14.4, GENAR anketinde ise yüzde 13.5’e kadar düşüyor. Andy-ar a göre MHP nin oy oranı yüzde 13.6

Andy-Ar Şirketi tarafından 30 ilde yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak 3 bin 733 kişiye yönelik araştırma düzenlendi.
“30 Mart yerel seçimlerinde oy tercihinizi hangi partiden yana kullanacaksınız?” sorusuna, araştırmaya katılanlanların yüzde 43.5’i AK Parti, yüzde 29.3’ü CHP, yüzde 13.6’sı MHP, yüzde 6.5’i ise BDP cevabını verdi.

MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNDE DURUM

Ankette yer alan “Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ise araştırmaya katılanların yüzde 48.7’si AK Parti, yüzde 26.6’sı CHP, yüzde 13.1’i MHP, yüzde 6.8’i ise BDP cevabını verdi.

KAYBEDEN KİM OLUR DİYE SORULDU 
“Sizce bu sürecin sonunda kaybeden kim olur?” sorusuna ise araştırmaya katılanların yüzde 18.5’i cemaat, 18.6’sı Türkiye, yüzde 6.6’sı AK Parti Hükümeti cevabını verdi.

KARABÜK’TE ‘KAMUOYU ALGISI’  MHP ADAYI Rafet VERGİLİ DİYOR!!

Karabük’te çarşı merkezi ve merkeze yakın mahallelerde yapılan anket çalışmaları yanı sıra kamuoyu algısı MHP belediye başkan adayı Rafet Vergili’yi  gösteriyor. Konu uzmanları Rafet bey AK parti adayı açıklanmadan önce anketlerde %63-65 arası farklı öndeydi. AK parti adayını açıklayıp projelerini sunduktan sonra bu oranlar resmi olmayan kaynaklara göre %55-57 oranlarında yine MHP adayı Rafet Vergili’yi gösteriyordu diyorlar.

Ancak aynı kaynaklar  ” Mehmet Ceylan ile birlikte AK parti seçim çalışmalarının sonucu dengelerde değişimler yaşanmakta, CHP seçmeni adayımız ne olursa olsun biz bundan önce ki Belediye seçimlerinde farklı adaylara oy verdik ama hemen ardından gelen Milletvekilliği seçimlerinde bizim destek verdiğimiz adaylar bize oynadılar bu yüzden kesinlikle partimizde CHP de kalacağız ve oyumuzu partimize kullanacağız demekte, Bu arada Saadet Partisi de iyi çalışmalar sergilemekte ve Karabük’te birde DSP oyları mevcut tüm bu dağılımlar bu kez parti tabanlarında buluşacak o zaman geçtiğimiz seçimlerde 12 bin üzerinde DP verilen oyların tekrar partilerine dönmesi, AK parti seçmenin tekrar partisine oy vermesi bu seçimlerde farklı bir kazanma barajı koyacaktır ” diyorlar.

Öte yandan AK parti Belediye ve İl Genel Meclis üyelerinin belirlenmesi ve özellikle kamuoyunda sessiz güç olarak adlandırılan isimlere bu kez yer verilmesi sonrası parti içinde ufak tefek sesler çıksa da sükunetin sağlandığı iddia edilirken , yine MHP de Belediye meclis üyeleri ile İl genel Meclis üyelerinin belirlenmesi sonrası yaşanabilecek sürece dikkat çekilmekte. ,

Tüm bu veriler sonrası Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı M.ALİ ŞAHİN’İN seçim çalışmalarına bire bir katılacak olması ve Mart ayının ilk hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabük’e gelerek bir dizi açılış ve programlara katılması dengelerin değişeceğine , kararsızların oylarının belirginleşeceği de belirtiliyor.

 

ak-horzanket