Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SOSYALFEST BAŞLADI

İlk Ulusal ve Uluslararası

İlk Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest Açılış Seremonisi İle Başladı.

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (Sosyalfest) başladı. Festivalde halk oyunları gösterisi, müzik dinletileri ve konuşmalar yer aldı. Festival kapsamında 35 üniversite ile kurumsal paydaşlık protokolü imzalandı. Etkinlikler arasında sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri ve atölye çalışmalarına yer verilecek

Karabük Üniversitesinde yenilikçi ve sorun çözme odaklı yaklaşımlar içeren sosyal model tasarım yarışmaları, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumsal sorunların çözümüne olan ilginin artırılması ve Türkiye’nin milli sosyal bilimler hamlesi vizyonu doğrultusunda düzenlenen Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest, gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

“Türkiye Yüzyılı için harekete geç, Sosyalfest ile gelişime öncülük et” sloganıyla Karabük Üniversitesinde düzenlenen Sosyalfest, “Cumhuriyetimizin 100. yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun olarak milli sosyal bilimler hamlesini” başlatmayı amaçlıyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sosyalfest’in tanıtım videosu gösterime girdi. Ardından Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan koro Türk Halk Müziği dinletisi sundu.Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı korosu da İletişim Başkanlığınca düzenlenen 100. Yıl Marşı Yarışması’nda birinci seçilen eseri seslendirdi.

 
Karabük Üniversitesi tarafından Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda başlatılan, “Milli Sosyal Bilimler Hamlesi” kapsamında gerçekleştirilen, ilk “Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali, Sosyalfest”; Karabük Üniversitesi’nin 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış etkinliğine yoğun ilgi vardı 
 
 
 
Teknoloji Fakültesi önünde halk oyunları gösterisi ile başlayan ve 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen Sosyalfest açılış programına, Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Ankara Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Baro Başkanı Avukat Emrah Köklü, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Barış Demirci, Prof. Dr. Zafer Kurtaslan, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Gelişli, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Hacı Bayram Bulgurlu, Ankara Üniversitesi Rektör Danışmanı Ümmet Artuç, Bartın Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Selçuk Gümüş, Abdullah Gül Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Yıldırım, Karabük İl Protokolü, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 
Vali Yavuz, etkinlikte yaptığı konuşmada; “Bugün; bir araya geldiğimiz bu önemli platformda, teknofestlerin yarattığı heyecan ve başarıyı, sosyal bilimler alanında da sağlayarak; Milli Muharip Uçağımız Kaan ile gökyüzüne bıraktığımız izin aynısını, Milli Sosyal Bilimler Hamlesi sosyalfest ile, milletimizin ve uluslararası camianın zihnine kazımayı hedefliyoruz.” dedi
 
 
Vali Mustafa Yavuz; Türkiye’nin ikinci yüzyılında, büyük ve müreffeh bir geleceğe doğru aldığı yolda, sosyalfestin önemli bir itici güç olacağına inandıklarını belirterek, festivalin heyecan verici yolculuğuna katılım ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
 

SOSYALFEST açılışında KBÜ Rektörü Prof. Dr. Kırışık,” Sürecin sonrasında tabii ki pek çok sosyal model de üreterek toplumumuzun, milletimizin, devletimizin değerlendirmesine ve uygulamasına sunduk. Bu anlamda sevindirici bir gelişme olarak bazı üretmiş olduğumuz sosyal modeller devletimiz tarafından uygun görüldü ve uygulama alanına geçtik. Bu da bizim için çok kıymetli, bir sonuç doğurması açısından değerli ve önemliydi.” dedi

Rektör Kırışık konuşmasında “Dünyamız çok zor ve karanlık dönemlerden geçiyor. Dünyanın her tarafında çatışmalar, kavgalar, mazlumlar, mağdurlar var Bunlara destek olmak yardımcı olmak istiyoruz ama hep batılı kavramlarla düşünüp batılı değerlerle analiz yapıyoruz. Biz istiyoruz ki medeniyetimizden, tarihimizden aldığımız güçle geçmişte yaptığımız gibi dünyayı yeniden yönetecek, yeniden nizam verecek sosyal modeller üretecek ve dünyaya yeni barış ufukları, kardeşlik ufukları açacak mağdurların ve mazlumların sesi olacak yeni bir dünyayı, Türkiye 100 yılını oluşturmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için en önemli gücümüz sosyal modeller üretmekten geçiyor. İnsanların barış ve kardeşlik içerisinde yaşayabileceği sosyal modeller üreterek dünyayı yeniden bir barış adasına, bir kardeşlik adasına dönüştürmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

14 farklı yarışma temasında Türkiye çapında ilana ve duyuruya çıktıklarını aktaran Kırışık, “Tabii ilk defa yapılan bir yarışma olması, çok bilinmemesi, sosyal modelin ne olduğunun henüz toplumda yeterince anlaşılamaması durumlarına rağmen gençlerimiz, hocalarımız, öğretmenlerimiz buna çok büyük bir ilgi gösterdi ve 3 bin 783 başvuru yapıldı. Yarışmamıza bu kadar sosyal modelin, bu kadar projenin gelmiş olması bize gerçekten Türkiye yüzyılı açısından büyük bir umut vermektedir” ifadelerine yer verdi

Rektör Kırışık, Sosyalfest’in hayal gücünü harekete geçirme amacını vurgulayarak, gençlerin hayal gücünü serbest bırakarak özgürce düşünme becerilerini geliştirmelerini istediklerini belirtti. Sosyalfest’in bu yolculuğu desteklediğini ve yeni sosyal modellerin üretilmesine katkı sağladığını ifade etti.

Rektör Kırışık, bu kültürü yaymak ve desteklemek için üniversitelerin, kurumların, milletin ve devletin bir araya gelmesinin önemine değindi. Karabük Üniversitesi olarak birçok kurumun paydaşlığında bu başlangıcı gerçekleştirdiklerini ve bundan sonra daha da gelişmiş organizasyonlar yapmayı hedeflediklerini belirtti. Eylül ayında Ankara’da ikincisini gerçekleştirmeyi planladıklarını ve üçüncüsünü Türk dünyasında yapmayı istediklerini dile getirdi. Etkinlikte 400 standın bulunacağını, geniş bir sanat etkinliği ve 123 alan etkinliğinin yer alacağını aktaran Kırışık, dört adet Sosyalfest şarkısının da olduğunu ve bu şarkılarla gençlerin coşkusunu artırmayı amaçladıklarını söyledi. Katılımcıları Türkiye Yüzyılı vizyonuna sahip çıkmaya davet eden Kırışık, organizasyona katkılarından dolayı herkese teşekkür etti ve saygılarını sundu.

SOYALFEST açılışı ardından Vali Mustafa Yavuz ve Rektör Prof.Dr Fatih Kırışık beraberindeki heyet; gençliğin ve sosyal bilimlerin güç birliği yaptığı sosyalfest kapsamında oluşturulan stantları gezerek katılımcılarla bir araya geldi.

Öğrencilerden projeleri ve yenilikçi fikirleri hakkında bilgiler alan heyet katılımcıları tebrik etti.

14 üniversitenin rektörü, akademik personel, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldığı Programda Sağlık Bilimleri Fakültesinin önünde oluşturulan “Sosyalfest Yolu” açıldı.

Protokol üyeleri ile katılımcılar, kurulan stantları gezildi.

50 gelişim atölyesinin de bulunduğu, sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri, okçuluk, kukla gösterileri, paneller, spor müsabakaları, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi etkinliklerin yer aldığı festival yarın (pazar) devam edecek

Sosyalfest, 3 Mart’ta 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda düzenlenecek kapanış ve ödül töreni ile sona erecek.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO