Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tapu Senedi Mezar Taşları Projesi ..

“Tapu Senedi; Mezar Taşları”

Tapu Senedi; Mezar Taşları” Dikkate Değer 5 Projeden Biri Seçildi

pageOWHC ( The Organization of World Heritage Cities ) Kurucularından Olan ve Adını Jean Paul L’Allier’den Alan, 2 Yılda Bir Koruma Alanındaki Başarısı ile Fark Edilen Miras Listesindeki OWHC Üyesi Şehirler için Düzenlenen Yarışmada Safranbolu Büyük Bir Başarıya İmza Attı.

Amacı, OWHC’ye üye şehirlerin Dünya Miras Listesine kayıtlı olan mülkiyetlerinin korunması ve geliştirilmesini takdir etmek, aynı zamanda bunu diğer kentler ile paylaşmak olan yarışmanın ilki 2009 yılında Polonya’nın Varşova kentinin kazandığı ödülle başlayan yarışmaya “Tapu Senedi; Mezar Taşları” konulu proje ile yarışmaya giren Safranbolu ilk kez başvurduğu yarışmada büyük bir başarıya imza atarak dikkate değer 5 projeden biri oldu.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ korumacılık, restorasyonlar, rutin belediye hizmetleri, Asfalt, kaldırım, parklar gibi hizmetlerimizin yanı sıra turizm ve üyesi bulunduğumuz uluslar arası kurumlar ile de hem ikili ilişkilerimizi ilerletmek hem de Safranbolu’muzun dünya turizm pastasından gereken payını almasını sağlamak gibi bir misyonuda arkadaşlarımla birlikte başarı ile devam ettirmekteyiz. Daha önce yine yurt dışında aldığımız ödüller ile uluslar arası gündemden hiç düşmeyen ilçemizde geçtiğimiz yıl festivalimizinde ana teması olan ve bir çok akademisyen ile birlikte çalışarak birer birer gün yüzüne çıkarttığımız tarihi mezar taşlarımız ile ilgili proje, “Tapu Senedi; Mezar Taşları” projemiz 100’ün üzerinde ülkenin başvuruda bulunduğu yarışmada “ Teknik Kriterlere Uygun 9, Dikkate Değer 5 Proje” arasında girmeyi başarmıştır. Bu gerçekten büyük bir başarıdır” dedi.

Aksoy konuşmasını şöyle noktaladı. “Geçtiğimiz günlerde Meksika Oaxaca’da düzenlenen 12. Dünya Kongresi’nde bir kez daha görsel olarak sunumunu yaptığımız proje ile dikkatleri bir kez daha Safranbolu’muzun üzerine çekmeyi başaran mesai arkadaşlarıma, OWHC Üyesi Ülkelere ve bizlerden desteklerini esirgemeyen Safranbolu halkına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”