Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TARİHİMİZDE YEREL SEÇİMLER

       

               

 

31 Mart 2024 yerel seçimleri geride kaldı. CHP,1977 seçimlerinden sonra ilk kez birinci parti oldu. AKP ise tarihinin en büyük seçim yenilgilerinden birini aldı.

Ayrıca Atatürk Türkiye’sinin 3 Nisan 1930’da “ Kadınlara Belediye Seçimlerine Katılma hakkı “ tanımasının 94.yılında birçok kadın adayın belediye başkanı seçilmesi de çok anlamlı bir olay oldu.

      Türkiye’de Belediyecilik nasıl başladı? Geçmişte belediye meclisleri, belediye başkanları nasıl belirlendi.

Osmanlı İmparatorluğunun klasik döneminde ( 1300-1770 )arasında günümüzdeki gibi belediye örgütlenmesi yoktu. Bu dönemde belediye hizmetleri, başta KADI olmak üzere çeşitli esnaf grupları, vakıflar, şehremini, defter emini, subaşı gibi kişi ve guruplar eliyle yürütülürdü.

1855 yılında İstanbul da “ Şehremaneti “ adıyla belediye teşkilatı kuruldu. Başına Amasya Mutasarrıfı Salih Paşa “ Şehremini “ adıyla belediye teşkilatı kuruldu. Yanına iki yardımcı

Verildi. Ayrıca 12 kişiden oluşan bir şehir meclisi kuruldu.

1868 Der saadet Belediye Kanunu çıkarıldı.1876 Kanunu Esasisinin 108-112 maddelerine göre belediyeleri yönetmek için Belediye Meclislerinin kurulmasına karar verildi.

Cumhuriyet Döneminde Gerçek anlamda belediye seçimleri yapıldı. TBMM’de 3 Nisan 1930 da 1580 sayılı “ Belediyeler Kanunu “ kabul edildi.

3Nisan 1930 Belediyeler Kanunu ile Kadınlara da Belediye Seçimlerine katılma hakkı verildi. Türkiye’nin İlk Kadın Belediye başkanı Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıç kaya beldesinde seçilen Şadiye Ardahan oldu.

Türkiye’nin ilk kadın İl Belediye Başkanı ise 1950 seçimlerinde Demokrat Partiden seçilen Mersin Belediye Başkanı  Seçilen Müfide İlhan oldu.

Karabük’ün İlk Belediye Başkanı Sadi Yaver Ataman (1941-1946 )oldu.

Safranbolu da ise 1870 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş, ilk Belediye Başkanı da Hacı Muhammet Ağa olmuştur.

Türkiye de Tazminattan Cumhuriyete Şehremeni’den belediye ye yaklaşık 150 yıllık yerel yönetimler halkın katılımıyla belirlenmeye başlamıştır.Bu seçimlere kadınlarımızın da katılması Türk Demokrasisinin en önemli kazanımlarından biridir.

Bu vesile ile 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Safranbolu Belediye Başkanı

 Seçilen, Değerli Öğrencim ELİF KÖSE’Yİ, Belediye Meclis Üyelerini tebrik eder, başarılar dilerim.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO