Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tek Kale Maçı, İttifaklar Kesebilir mi?

Türkiye genelinde ve tabi

Türkiye genelinde ve tabi ki Karabük ve bölge de seçimler için hareketlilik başladı.

Karabük merkezde ilk adayını resmileştiren CHP oldu ve Mehmet Durum ismini açıkladı. Durum, “ Ben emekçi kökenliyim o nedenle emekli, esnaf, memur ve işçinin oylarına talibim diyerek yola çıktı.

MHP Genel merkezi ise RAFET VERGİLİ ismini tek kalemde yazdı geçti.  2 dönemdir farklı oy tabanı ile seçimleri rahat kazanan bir başkan için alınacak doğru karar dı ve MHP genel merkezi kendilerine göre doğruya imzayı attı.

Şimdi Başkan Vergili Safranbolu, Yenice, Eflani, Eskipazar ve Ovacık adaylarının belirlenmesinde başrol oynayacaktır. İddialı adaylar ile yola çıkacağı kesin ve özellikle Karabük’te Şubat ayı sonlarına doğru bombaları patlatıp oy oranlarını korumak isteyecektir.

2014 seçimlerinde MHP merkez de 34.463 oy alarak en yakın rakibi AK parti ye 6.019 oy farkı yapmış, Belediye Başkanlığını 2.kez alarak Rafet Vergili farkını ortaya koymuştu.  Ancak son seçimlerde Karabük Merkez de,  43 bin oy alan Ak parti karşısında MHP 11.288 oy aldığı ifade edilse de “Karabük’te adaya oy veriliyor bu oy cetvelleri yansımaz ” iddiası da yapılıyor.

Biz yine de  2019 yerel seçimlerin Karabük merkez de Ak parti adayı ile Rafet Vergili arasında geçeceğini söyleyelim.

Rafet Vergili Başkanın kendine göre stratejik çıkışları, farklı projeleri ilgiyle takip ediliyor. Başkan Vergili Karabük’te bu seçimler de de gerecektir ipi, bu siyasi kulislerde konuşulmakta, huylu huyundan vaz geçmez deniyor ve merakla soruluyor ardından, karşısında ki AK parti Başkan adayı ona ayak uydurabilecek mi yada mücadelesi hangi üsluptan olacak,(?)..

CHP , Safranbolu da ve Yenice de sanki İYİ parti ile ittifak yapacak gibi..

Gibi diyoruz Genel başkanların görüşmeleri ve tabanda ki görüşmeler devam ediyor bir anlamda ittifak görüşmelerinin netleşmesi bekleniyor. Öylesi bir durumda örneğin 30 bine yakın oy kullanan Safranbolu da  CHP-İYİ parti ittifakı zorlar mı şartları.

Safranbolu da  her kesme hitap edecek isimler ile yola çıkıldığında denklemler değişebilir mi ?

Bir çok siyasi uzmana göre zorlar, değişim yaşanabilir. Ama stratejik hamleler yapılır mı bilemiyoruz.

Keza Yenice de aynı durumlar söz konusu.. Eskipazar da ise durum farklı orada da Ak partiyi zorlayacak olan karşı ittifakın aday ismi önemlidir. Ancak orada da bir gerçek var CHP-İYİ parti  yada MHP-BBP  ittifakları ve aday seçimlerinde ki başarıları Ak partiyi zorlayacaktır.

Sonuç olarak, AK Partinin merkez de ve ilçelerde ana faktör olarak durduğu kesin.

Ak partinin rakiplerinin ise ilçeler   bazında ittifak yaparak çıkış yapabilecekleri de belli..

Bizim köyden görünen bu ama halen dumanlı kentin puslu havasında farklı yorumlar da yapan yok değil. Olacaktır onlarda kimi güvercin taklası atacaktır, kimi halis-muhlis Akhisar zeytinyağımı sürecektir. Kimi de doğru doğru dost doğru yazacak MART 2019 seçimleri sonrası da sokağa çıkacak yüzü olacaktır.

Seçimlerde geri sayım bugünden itibaren başladı. 135 gün kaldı ve daha çok sular akar bu köprünün altından dediğinizi duyar gibiyim.. Doğru.. Çok sular akar da yine de çok değişen de olmaz gibi geliyor bize..