TGF BAŞKANLAR KURULU TAMAMLANDI

Son Güncelleme : 14 Mayıs 2016 - 17:19

page

TGF 51.BAŞKANLAR BULUŞMASI KARABÜK VE

SAFRANBOLU’DA  YAPILARAK TAMAMLANDI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 51.Başkanlar Konseyi için Karabük ve Safranbolu’ya gelen 51 Gazeteciler Cemiyet başkanları Safranbolu’nun tarihi dokusuna, Karabük Üniversitesinin müthiş gelişimine, Kardemir’in Karabüklüler tarafından yaşatılarak bugün karlı bir halk şirketi oluşuna hayran kaldılar.

 

Karabük Valiliği,Karabük Belediye Başkanlığı,Safranbolu Belediye Başkanlığı,Karabük Üniversitesi,Karabük TSO ve Safranbolu TSO’nın,Kardemir  katkı ve destekleri ile tamamlanan TGF 51.Başkanlar konseyi toplantısı, 11.05.2016 Çarşamba günü Karabük Valiliği ziyareti ile başladı.

11052016_gazeteciler_2Ardından Karabük Belediye Başkanlığı ziyaretinde , Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin şehir dışında olması nedeniyle Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman tarafından ağırlandı. Gazeteciler yeni belediye binasını beğendiklerini ifade ederlerken, Karabük ile ilgili bilgiler aldılar.

Karabük merkezini de gezen gazeteciler, TSO Başkanı Tuncay Özcan’ı da makamında ziyaret ederek , Karabük iş dünyası ile  ilgili bilgiler aldılar.

Dünya miras kenti ve Korumacılığın başkenti unvanlı Safranbolu gezisini Belediye Başkanı Dr Necdet Aksoy’u makamında ziyaret eden TGF üyeleri ve Gazeteciler cemiyet başkanları Safranbolu’ya hayran kaldılar.ktso-gazeteci- ziyaret

Mini bir video gösterisi ile ön bilgiler veren Başkan Aksoy, Osmanlı medeniyetinin bu güne uzanan sivil yapılaşmaları Safranbolu’da kent bütünlüğü olarak yani 1560 adet olarak kendisini gösteriyor Safranbolu’da. Bununla birlikte birde tescillenmiş tabiat varlıklarımız, kanyonlarımız ve Tümülüsler, Kaya Mezarları bulunmakta. Bu özellikleri ve önemi gören UNESCO 1994 yılında Safranbolu’yu Dünya Miras Listesine almış durumda. Yine UNESCO yapılan çalışmaları yerinde inceliyor ve gerekli uyarılar yapılıyor. Ancak Safranbolu Belediyesi olarak bu güne kadarki çalışmalarımızda hep takdir aldık.” dedi.

Türkiye gazeteciler Federasyonu Yılmaz Karaca ise, Türkiye’nin en önemli bölgesinde olduklarını ve Başkan Aksoy’un verdiği bilgiler ile biraz daha aydınlandıklarını söyledi.

13211123_10208723503620363_2070301016_oTarihin ve kültürü bu denli korunmasının çok önemli olduğunu kaydeden Karaca; “ Korunana bu önemli şehirde ve tarihte hala insanların yaşıyor olması ülkemizde çok çok az. Ben gerçekleştirdiğiniz bu önemli çalışmalardan dolayı öncelikle teşekkür ediyor ve ülkemiz adına büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki Türkiye Gazeteciler Federasyonunun üyesi bulunana arkadaşlarımızın Ülkemizin çok önemli olan bu güzel ilçesinin tanıtımı ve gelişimi adına kalemleri ile destek olacaklarına inanıyor, başarılarınızın devamını diliyorum ve misafirperverliğinize yeniden teşekkür ediyorum” dedi.

TGF 51. Başkanlar kurulu toplantısının 2.gününde Başkanlar konseyi toplantısı yapıldı.Dernek cemiyet başkanları tek tek söz alarak sorunlarını dile getirdiler ve Federasyonun bünyesinde mutlaka bir avukat bulunmasını arzu ettiklerini dile getirdiler.

12052016_gazeteciler_4Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili gazeteciler ile yemekte buluştu. Vergili burada “Öncelikle Karabük şehrimize hoş geldiniz. Böyle bir programda Karabük’ünde olması bizi son derece mutlu etti. Gittiğiniz yerlerde Karabük’le ilgili yaşadığınız olayları dostlarınıza mutlaka aktaracaksınız. Gazeteciler olarak her biriniz bir şehre hitap eden ve olanları anlatacak kişiler olma sebebiyle bizde Karabüklü olarak büyük bir çoğunluğa ulaşma mutluluğu içerisindeyiz. Hepinize çok teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu

Yemek sonrası TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Osman Çetinkaya, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye verdiği desteklerden dolayı plaket takdim etti.

SAFRANBOLU’YA HAYRAN KALDILAR

2.Gün öğle yemeği sonrası Safranbolu Cam Teras ve İncekaya köprüsü ile Safranbolu eski çarşı-Hıdırlık mevkilerini gezen gazetecilerin Safranbolu’nun ismini daha önce duyduk ve birkaç gelenlerimiz oldu ancak bu kadar detaylı bilgilenmemiştik, gerçekten korunan bir kent , tarihi, kültürü ile tarihi içinde yaşıyorsunuz”dediler.

FORKLOR EKİBİ BÜYÜLEDİ

Safranbolu Sakem’de düzenlenen akşam yemeğine Safranbolu kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu belediye Başkanı Necdet Aksoy katıldı. Yemekten önce Safranbolu ile ilgili bir sunum yapan Aksoy,Sakem’in çalışmalarını aktardı.

 Burada Erkek ve Kadın folklor ekiplerinin kına gecesi ve Safranbolu oyunları ile Gazeteciler hoş vakitler geçirirken Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak’a ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr Necet Aksoy’a birer plaket takdim edildi.

KARDEMİR BİR DÜNYA ŞİRKETİ.

TGF 51 Başkanlar konseyi toplantısının 3.gününde ise KARDEMİR gezisi gerçekleşti.

13240009_10153471382956581_1828549694016967051_nKardemir’de Genel Müdür Mesut Uğur Yılmaz tarafından video destekli sunum yapıldı.  Yılmaz , Kardemir marşı ile başlayan sunumunda Kardemir AŞ nin dünü ve bugünü hakkında detaylı ve çarpıcı bilgiler verirken gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Gazeteciler sunum sonrasında Baret ve iş elbiselerini giyerek Kardemir içinde bir gezi düzenlendi.

Kardemir gezisi yapan gazeteciler öğlen yemeğin de Kardemir AŞ de İşçiler ile birlikte yediler. Kardemir Genel Müdürü M.Uğur Yılmaz’a katkılarından dolayı KAGİD tarafından plaket takdim edilirken Genel Müdür Uğur’da TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya ilk Türk Demiri temalı plaket takdim etti.

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği tarafından Karabük ve Safranbolu’da 51. Başkanlar konseyi toplantısı Karabük Üniversitesinde gerçekleşen Medya-Siyaset konulu panel ile devam etti.

13238954_10153471383786581_4164628919535556318_nPanel öncesi TGF na bağlı cemiyet başkanları KBÜ Rektörü Prof.Dr Refik Polat’ı  makamında ziyaret ettiler.

KBÜ hakkında detaylı bilgiler alan gazeteciler Üniversitenin bu kadar çabuk gelişmesi noktasına dikkatlerini çekerlerken  kendi içinden çıkacak 2.bir Üniversite SAF ÜNİ için de bilgiler aldılar.

Üniversitenin Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Karabük Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün tanınmış siyaset adamı 21. Dönem Karabük Milletvekili Mustafa Eren ve Karabük Bizim Radyo Televizyonu (BRTV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya panelist olarak yer aldı.

Panele Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, İŞKUR Karabük İl Müdürü Coşkun Güven, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Özcan, Kardemir A.Ş’den Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdür Mesut Uğur Yılmaz ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ile Konsey üyeleri, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Osman Çetinkaya, basın mensupları, Üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

26(5) (1)Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Osman Çetinkaya, Karabük’ün son yıllarda ortaya koyduğu gelişimine değinerek “Karabük çok güzelliklere kavuştu, çok gelişti. İşte bizde istedik ki bu gelişen, büyüyen ve göç alan Karabük’ü sizlere tanıtalım. Bu anlamda bizlere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da açılışta yaptığı konuşmasında Karabük’te bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 “Medya ve siyaset dikenli bir yolda yürümeye benzer”

8(8)Panelin moderatörü Rektör Prof. Dr. Refik Polat da panel öncesi kısa bir konuşma yaparak medyanın ve siyasetin her zaman bir arada bulunduğunu ve her ikisinin de en önemli ortak noktasının halka hitap ediyor olduğunu belirtti. Polat, medyacıların ve siyasetçilerin yaptıkları işi dikenli bir yolda yürümeye benzeterek sahip oldukları sorumluluklarının önemine işaret etti.

Şahin: Siyaset ve medya birlikte yaşamaya mecbur

Panelde ilk sözü alan Karabük Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de konuşmasına medya ve siyasetin birbirlerinden kopamayacağını belirterek başladı. Şahin “Siyaset ve medya birlikte yaşamaya ve destek olmaya mecbur iki alan, birbirleri olmazsa yapamazlar. Ne medya siyasetsiz ne de siyaset medyasız olabilir.” dedi.

Basın mensuplarının toplumun gören gözü olduğunu aktaran Şahin “Çünkü siyasiler her şeyi takip edemeyebilir. Gazeteciler bilgiler getirerek, yorumlarla bizi güçlendirerek, hata yapmışsak hatamızı söyleyerek onları düzeltme imkanını sağlayacak olan ciddi bir sektörün çalışanlarıdır.” şeklinde konuştu.

9(9)Milletvekili Şahin konuşmasında partisinin iktidar olduğu dönemlerde basın çalışanları ve sektörle ilgili yaptığı atılımlar, yenilikler ve kanunlar konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Siyaset hayatı boyunca her zaman basın mensupları ile bir arada olmaktan büyük haz duyduğunu ifade eden Şahin, günümüz Türkiye’sinde basın mensuplarının çok önemli haklara sahip olduklarına da vurgu yaptı.

Eren: Medyanın en büyük sermayesi siyasetçidir

Karabük’ün tanınmış siyasetçilerinden 21. Dönem Karabük Milletvekili Mustafa Eren ise konuşmasına medyanın Türkiye’deki geçmişine değinerek başladı ve şu sözleri kaydetti: “Medya bizim hayatımıza, içerisinde insan aradığımız radyo ile girdi. Daha sonra siyah beyaz televizyonlar, uydu yayınları ve bugünlere gelindi. Sosyal medya araçları cebimize kadar girdi. Medya böyle bir güç şu anda. Siyaset ve medya birbirinden ayrılamaz bir parça. Medyanın en büyük sermayesi siyasetçidir, bürokratlardır. Medyayı sihirli bir kutu olarak görüyorum. Siyaset alanlarını çizmiş olsa da kuralları medya koymaktadır. Medya insanları istediği şekle sokabilir, medyanın sihri karşısında dengeleri kurmak lazım.

Medyanın şu anda siyasete her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu da ifade eden Eren sözlerine şöyle devam etti: “Siyasetçilerimizin de medyaya ihtiyacı var. Çıkar çatışmasına girmeden birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamak zorundalar. Siyasetçi ile medya arasındaki ilişkilerimizi sağlam tutmalıyız. Basın olmazsa olmazımız, Karabük olarak bu konuda çok şanslıyız.”

Çetinkaya: Medyanın gücünü her zaman ülkemin ve Karabük’ün lehine kullandım

Karabük Bizim Radyo Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya da konuşmasında bir basın mensubu olarak mesleğini 30 yıldır elini vicdanına koyarak yapmaya çalıştığını ifade etti. Çetinkaya medyanın bir ülkeyi yönetme, toplumu yönlendirme konusunda elinde büyük bir güç bulundurduğunu belirterek bir basın mensubu olarak bu gücü her zaman Karabük’ün ve ülkemizin lehine kullandığını da söyledi. Çetinkaya konuşmasının devamında 30 yıllık mesleği boyunca siyasetle ve siyasetçilerle ilgili yaşadığı anılara da yer verdi.

“Medya – Siyaset İlişkileri” paneli plaket takdimi ve anı fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Üç gün devam eden Gazeteciler buluşması son gün akşam koktyl ile tamamlanırken TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca “ Gazetecilerin bu dayanışmaları ülke genelinde oldukça mesleki gelişmeleri ve yakınlaşmaları da daha sağlıklı olacaktır TGF olarak KAGİD nin 3 gün boyunca düzenlediği etkinlik için tüm yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ederiz Karabük Kardemir’i ile, KBÜ ile, Safranbolu tarihi ile çok başka güzel bir kent bunu gördük şimdi gittiğimiz İl ve İlçelerimizde bunları yazacağız anlatacağız” dedi.

 

 

.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.