Trafik Sorunu,Afili mi,Karabükspor..!

Son Güncelleme : 22 Kasım 2016 - 8:55
Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı

kose-yazilari

Vali Mehmet Aktaş “ Trafik Sorunu Vardır” Dedi

Geçtiğimiz hafta Cuma sabah kahvaltısında Karabük basının da örgütlü  dernek  başkanları ve gazetelerin sorumluları ile birlikte buluşan Karabük Valisi Mehmet Aktaş kentin acil çözüm bekleyen iki ana sorununa değindi..

Biri koca kentin halen bir katı atık bertaraf tesisinin olmayışı ve yaşanan sorunlarıdır dedi Sayın Vali ve ikincisi de hiç şüphe yok ki “Trafik sorunudur” dedi..

Kentin Valisi, mülki amiri, 5 aylık sürecinde bu iki ana sorunun ne denli baş ağrıttığını görmüş… Çözüm bulma noktasında geçici sorunlar var gündemde diyor ve trafik sorunu için kesin çözümün çevre yolunda olduğuna işaret çekiyor.

Kentin yolları aynı ancak son 20 yılda araç sayısının %200 arttığına dikkat çektik biz, basının diğer kalemleri ve Trafik sorunu var, önlem alınmazsa yarın daha büyük sorunlar yaşanır diyerek de hep uyarıcı olmaya çalıştık..

Son dönem seçilen Kent Konseyi başkanı ve yöneticileri de aynı soruna dikkat çekmişlerdi…Karabük basını bu konuda sürekli vatandaşın sıkıntılarını kamuoyu ile paylaşıyor.

Ancak bir doğru da var…Karabük sürücüsü ne yazık ki çok saygılı değil. Halen yayanın geçiş üstünlüğü var ilkesini benimseyemedi ve halen park yerlerine çift sıra park yapma alışkanlığından kurtulamadı..

Karabük’ün en keskin trafik sıkışması Kardemir kavşağında yaşanıyor ve burası için Belediye seçimlerinde ortaya atılan projeler  vardı… Kalıcı güzel,çözüm olucu projeler.. Neden uygulanmıyor.Neden dikkate alınmıyor..O dönemde Sayın Mehmet Ceylan’ın projesi vardı ve gerçekten çok oturaklı projeydi…Neden dikkate alınmıyor…

Safranbolu yönünden gelen araçlar sağdan üst bir viyadükle direk D100 karayoluna, İsmetpaşa çıkışına verilecek bir proje için ne bekleniyor ki?

Albay Karaoğlanoğlu caddesinin geliş gidiş yönü itibari ile genişletilip  by-pas yapılması fikride çok cazip neden projelendirilmez ki..

Bunlar ilk akla gelen ve çözüm olan projeler,çözüm getirecek projeler neden ? niçin ? uygulanmaz ki..

******      *******    *******

Diş Hastanesi Afili mi? Afilsiz mi?

Yine nur topu gibi bir sorunumuz daha oldu/olacak.

Durduk yere olmadık sorunları yaratma konusunda bu kentin üstüne yoktur başka kent sanırım..

Şimdi de Bayır mahallede ki yıkılan Devlet hastanesi yerine yapılması düşünülen ve Kamu hastaneleri Genel Sekreterince,İl sağlık Müdürlüğünce ve hatta Ak parti İl başkanlığınca açıklanan/doğrulanan Diş hastanesi ve Diş fakültesi Afili binasının sadece diş hastanesi olarak kurulacağı yani diş fakültesi hastanesi ile birlikte KBÜ yerleşkesi içine kurulacağı konusu konuşulacak..

Yok öyleydi olmadı böyleydi, Bakan dedi ki, bakmayan demedi ki..

Oysa her projenin bir fizibilitesi vardır. Var olmalıdır yani..Hangisi ekonomik ve vatandaş lehinedir hangisi değildir diye bakılmadan ben istedim böyle olacak,olmalı demek tartışmaları ne yazık ki uzatır..

Uzatır…olmadık yerlere taşır sonunda olacak olmaz yada gecikir tadı olmaz..

Eski Milletvekilimiz Osman Kahveci’nin gazeteci ağabeyimiz Ahmet Gölbek’e bu konuda ki anlatımı,açıklamaları  bize bu konuda yılan hikayesine dönecek, sorun daha çok tartışılacak dedirtti.

******      *******    *******

 

Bileşim Suçları ve Siber Saldırılar…

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü bu konuda bir masa oluşturdu ve 7/24  internet üzerinden suç işleme potansiyeli olanları göz hapsine aldı..

En çok bizim basın sektörü sevinmeli bence.. Zira feyk hesap açarak haberlerimizin altına sallama yapanlar artık sallamayı yapamayacak…

Yani beğenmediği lidere/yazara/kişiye  sinkaf sinkaf saldıranlar meydan boş değil…Bizden söylemesi… IP numaranız, çıkış pot’lrınız ne bileyim bilgisayar numaranız hepsi tespit edilerek Bileşim suçlusu olarak Savcılığa havale edilebileceksiniz…

Birde haber sitelerine yada diğer sitelere yapılan siber saldırılar var.. Bunlar biraz daha üst seviye bilgisayar kurtları tabi…Ancak Emniyet onları da yakın takibe almış  durumda..

Fikir özgürlüğüne eyvallah ancak kimsenin bir başka kimseye hakaret etmesi normal değil..O zaman eden bulur /bulacak gibi..

Karabük Emniyeti bileşim suçluları için düğmeye bastı..

******      *******    *******

Onur Sahası ve Alanın Değerlendirilmesi

Onur sahası işlevini kaybetmeye başladı. Ancak Karabük’ün en büyük sorunlarından biri de semt sahaları. Büyüyen, modern gelişen kentlerde bu spor sahaları bir kompleks içinde yapılıyor ve insanların kullanımına sunuluyor..

Onur sahasına yakın zamanda farklı gözler dikilir ondan önce Karabük Belediyesi burayı 200 evler,Esentepe ve Yenişehir bölgesi için modern çok kullanımlı park-eğlence/dinlenme alanına çevirebilir..

Karabükspor çamlık sahası KBÜ eğitim araştırma hastanesine verildi..Yani Karabükspor artık idmanlarını Yazıköy de yapılacak 4-5 idman sahası yapılacak Karabükspora ve orada bir saha kompleksi oluşturulacak..… Bir anlamı ile de  Onur sahasın da işi kalmayacak..Orada amatör lig maçları yapılıyor ancak ne yazık ki halen bölgede soyunma giyinme yerleri yok, taraftar izleme yeri yok, emniyet anlamında uygunda değil artık.. O zaman  Onur sahası ve yanında ki halı sahayı yıkıp o alana mükemmel bir park yapmak belediyenin işi olmalı..

Biz bu haberi yaptığımızda internet sitemizde okuma sayısı binleri geçti gelen yorumlar keşke,harika olur yoksa orası rant kurbanı olur görüşleri ile kaynadı..

Karabük artık ortak akılla düşünmeli …Ortak akıl projelerini desteklemeli..

******      *******    *******

Yazık Olan yatırımlar

Karabük bir çok projeyi başlamadan karıştıracak beceriye sahip.. Yada olması gereken projeleri istemeden olmayacak, zorlanacağı projelerin üzerinde durur..Bu alışkanlık son yıllarda hortladı desek yeri.. Bir de boşa harcanan dünya paralar, yatırımlar vardır..

Örneğin Yeşilmahallede ki Belediye binası… Yazık..Günah..Gömüldü o paralar ? kimin adına..Şimdi içinden çıkılsın diye Valilik binası kurban ediliyor..Ne demişti sayın Belediye Başkanı “Belediye Halkın rahat ulaşabileceği alanlarda olmalı o binaya gitmem ben” ..Haklıydı ve gitmedi de.. Sözünün eri olarak.. Ancak şimdi Valilik gidiyor..Gönderiliyor..(!)

Buna benzer bir başka yatırımda TOBB nin OSB de ilk olarak meslek koleji olarak yaptığı ardından KBÜ ye devrettiği binadır..

Öğrenci nasıl gidecek gelecek, hadi gitsin gelsin o bölgede nasıl bir sosyal çevre  olacak da üniversite öğrencisi ondan yararlanacak ?

Bu seneyi boş geçti bina dileriz seneye dolar…

******      *******    *******

Karabüksporumuz ve Tesisleri

Karabüksporun kurumsal olması için son 15 sene içinde konuşulanlar sanki kurumsallaşmaması için konuşulmuş.. Kulüp tesisleşsin derken eldekilerden oluyor,parçalanıyor ve idari kısmı stadyumda, idman sahası Yazıköy de sosyal binaları  çamlık da gibi bir durum çıkıyor ortaya..

Ne olacak ?  daha önce tesisleşmesi ve müthiş bir gelir elde etmesi için projelendirilen ancak sonradan kayıp edilen yatırım çalışmaları hakkında gündeme taşıdığımız sorulara Gazeteci büyüğümüz Ahmet Gölbek ağabeyimiz yanıtlar vermişti..

Ardından Sayın Valimize biz bir açık mektup yazdık ve “Lütfen bu konuyu araştırın önemli” demiştik..

Sanırım biz söyledik biz dinledik Ahmet Ağabeyimizle..

Eh.. burası KARABÜK…ne yapalım kendimizi meydanda yakacak halimizde yok…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Burhan 22 Kasım 2016 / 17:54 Cevapla

Kardemir kavşağına üst geçit yapmadan önce, Dereevlerden ve Esentepeden gelen yolları birleştirerek Namal kavşağına bağlayıp yükünü azaltsanız olmaz mı?