Türk Ocaklarından, Türk Dünyası için Konferans

Bu haber 14 Mart 2018 - 10:03 'de eklendi ve 980 kez görüntülendi.

 

Ulusal ve uluslararası düzeyde Türk Dünyası’na yönelik güncel konularda gerçekleştirdiği konferanslar ile çok sayıda bilim insanının şehrimize gelmesine öncülük eden Türk Ocakları Karabük Şubesi, 2018 yılı konferanslarına başladı.

Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından Safranbolu Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda ““Türeyiş Destanı’ndan Çanakkale Zaferi’ne Türkün İmtihanı”” adlı konferans düzenlendi. Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadettin GÖMEÇ’in konuk olarak katıldığı ve yoğun ilgi gören konferans yaklaşık 2 saat sürdü.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadettin GÖMEÇ; I. Dünya Savaşı esnasında yaşanan Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın nedenlerini, Osmanlı Devleti’nin cephede neler yaşadığını, Aziz Türk Milleti’nin sergilediği fedakârlığı, savaş boyunca eşi ve benzeri görülmeyen bir kahramanlık destanı yazan Mehmetçiklerimizin üstün azim, kararlılık ve imanını, savaşın nasıl sonuçlandığını yaşanmış hikâyeler ve yabancı komutanların Çanakkale Savaşları’na ilişkin sözleri ile destekleyerek anlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Mehmetçiklerimizin önemini vurgulayarak yaşanmakta olan Afrin Operasyonu başta olmak üzere yaşanabilecek tüm askeri girişimlerimizde mutlak suretle ordumuza sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı. Her Türk’ün ömrü boyunca mutlaka en az bir kere Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmesi gerektiğini ifade eden Sayın GÖMEÇ, geleceğimizin teminatı gençlerimizin “vatan, millet, devlet, bayrak ve kültür” konularında hassas olmalarını istedi. Türk olmanın verdiği gururun önemini ve aynı zamanda zorluğunu anlattıktan sonra yüzyılı aşkın süredir siyaset üstü duruşunu muhafaza eden Türk Ocakları’nın gerek milli mücadele döneminde gerekse de günümüzde önemini koruyan bir teşkilatlanma olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının sonunda varlığına ve bekasına yönelik tüm tehdit ve girişimlere karşı Aziz Türk Milleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin töresi ve imanı gereğince Hak adına Hakkaniyet yolundaki yürüyüşünü sürdüreceğini ve sonunda Yüce Allah’ın izni ile kazanan taraf olacağını dile getirdi.

Konuşma sonrasında soru-cevap bölümüne geçildi ve katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın DENİZ’in teşekkür konuşması ve teşekkür belgesi takdimini gerçekleştirmesinin ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile konferans sona erdi. Sayın Deniz; şehrimize hizmet etmeye devam edeceklerini, gençlerimizin akademik gelişimlerine katkı sağlamak ve Türklük bilincini canlandırmak başta olmak üzere ne gerekiyorsa yapacaklarını, asıl olanın Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı ve bekası olduğunu ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.