Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Uğur MUMCU Unutulmayacak”

CHP GENÇLİK KOLLARI BİR

CHP GENÇLİK KOLLARI BİR BASIN DUYURUSU YAYIMLAYARAK 24 OCAK 1993 TARİHİNDE SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLEN GAZETECİ YAZAR UĞUR MUMCU ANISININ UNUTULMAYACAĞINI BELİRTİP ŞÖYLE DEDİLER ;

ugur_mumcu_28971

 “Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk ulusunun hasımlarınca katledildi. Tetiği çeken, bombayı koyan piyonların ardındaki ulus ötesi azmettiricilerin, yönlendiricilerin suikasttaki konumları bu güne kadar yeterince değerlendirilmiş, aydınlatılmış değildir.

Uğur Mumcu, Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren önderliğin iradesinin, birikiminin, ülkesini savunan Türk halkının özverisinin ve heyecanının somutlaştığı bir kimlikti.

Ulusunun ve tüm mazlumların yanında emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı duruşu sömürüye karşı emeği, gericiliğe karşı bilimi, bölücülüğe karşı ulusal bütünlüğü, faşizme karşı demokrasiyi savunmayı yaşam felsefesi yapmış Uğur Mumcu’dan kurtulmanın en kestirme yolunun onu yok etmekten geçtiğini düşünenlerin seçtiği tarihtir 24 Ocak 1993.

Atatürk’ ün bağımsız ülke, özgür ulus idealinin eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni çökertmenin, Mustafa Kemal’in tanımıyla “Cumhuriyet’in soylu koruyucularını” yok etmekten geçtiğini düşünenler bunun için Türk ulusunun seçkin evlatlarına yöneldiler.
Çeyrek yüzyıldır başta Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk ulusunun temel değerlerinin simgeleşmiş muhafızları olan yeri doldurulamayacak bilim insanlarına, aydınlara yönelik suikastların ardındaki ulus ötesi güçler dikkatten kaçırılmamalıdır.

Uğur Mumcu, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların aksine, Türk ulusuna ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik ulus ötesi komploların derin komuta merkezlerini, azmettiricilerini keşfedip, tetikçilerin ardındakilere dikkat çekmenin bedelini hayatıyla ödedi.
Türk ulusunun fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür seçkin evlatlarının katlinden birinci derecede sorumlu emperyalizm, Uğur Mumcu’suz bir Türkiye’de daha rahat hareket olanağı bulması nedeniyle son derece mutludur.

İşbirlikçi sermaye, Türk halkının soyulmasında ulus ötesi güçlerle birlikteliğini tüm açıklığıyla teşhir eden araştırmacı gazetecinin yokluğunda daha rahattır.

Rüzgârgülü misali yön değiştiren, emperyalizmin her gün övülecek yeni bir özelliğini keşfedenler, kuruldukları medya köşelerindeki çarpıtmalarını, sömürü savunuculuğu yolundaki demagojilerini teşhir edecek bir Uğur Mumcu’nun tedirginliğinden kurtuldukları için mutludurlar.

Emperyalizmin hizmetine girmiş, ulus ötesi güçlerin programladığı siyasal dinciliğin önderleri de Uğur Mumcu’suz bir ortamda daha huzurludurlar.

Emperyalist yönlendirmeli etnik bölücüler, hayali ihracatçılar, kamu kaynaklarını hortumlayanlar, kaçakçılar, halkın sırtından geçinen sömürgeler koalisyonu Uğur Mumcu’nun keskin zekasından, etkili kaleminden kurtulmanın pervasızlığı içinde elbirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine son darbeleri indirmektedirler.

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun kaybından duyduğu acıyı bir kez daha ifade ederken, onun uğruna yaşamını verdiği değerlerin savunucusu olmayı sürdüreceğini kamuoyuna saygıyla duyurur.”

CHP GENÇLİK KOLLARI