ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Son Güncelleme : 23 Nisan 2019 - 0:19

      

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ÇocukBayramının 99.yılını kutluyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin Demokrasiyolunda düşe kalka yol alması, yürümeyi yeni öğrenmeye çalışan bir çocuğa nekadar da çok benziyor. Bu Yüzden Mustafa Kemal Atatürk de,23 Nisan 1920 deaçılan TBMM’ni bir bayram günü ilan ediyor ve bu günü Türk çocuklarına armağanediyor.

 “ Küçük hanımlar, küçük beyler “

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.  Mustafa Kemal Atatürk ( 17.10.1922.Bursa )”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan, dünyanın ilk ve tek çocuk bayramıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış bayramı olan 23 Nisan 1920, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan Çocuk Bayramının Önemi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, geleceğin çocukların elinde olduğuna inanmış ve bu nedenle çocuklara büyük önem vermiştir.

 Atatürk’ün çocuklarla çekilmiş çok sayıda fotoğrafı vardır.Ziyaret ettiği yerlerde bir çocuk gördüğünde hemen ona yaklaşır ve sohbet eder.

 Zaten kendi toplantılarında düşünce arkadaşlarıyla konuşurken de sevdiği insanlara “ Çocuk “ diye seslenirdi.

 Atatürk’ün çocuklara hitaben söylediği birçok söz bulunmaktadır. Çocukların sahip olduğu gücün farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, bu nedenle 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklara armağan etmiştir. Dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi ve çocuklara duyduğu sevgiyi göstermektedir.

Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden çocuklar gelmekte ve çocuk bayramını kutlamaktadır.

Ulusal Egemenliğin Önemi

Ulusal egemenlik kavramı, bir ulusun kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra 1 Kasım 1922 yılında saltanata yani yönetim hakkının babadan oğla geçtiği sisteme son veren Mustafa Kemal Atatürk, ulusa seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Böylece doğuştan gelen padişahlık ortadan kalkmış ve herkes halk milletvekili, başbakan ve cumhurbaşkanını seçme hakkını kazanmıştır. Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına da gelen ulusal egemenlik kavramı, tüm halka yönetme hakkı da vermektedir. Böylece herkes yöneticileri seçebildiği gibi, yönetici olabilme hakkına da sahiptir.

Ey yükselen yeni nesil!

  İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve devam ettirecek sizlersiniz… Türk çocuklarının yüksek kabiliyetine inancım tamdır. ..” diyen M.Kemal Atatürk,her eserinigençliğe emanet etmiştir.

Bütün çocuklarımız öncelikle bu emanetleri koruyacak şekilde “ Atatürk İlkeleri” ışığında eğitilmeli ve yetiştirilmelidir.

 Bu vesile ile Halkımızın ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 99 YILI’NI kutluyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Karabük Gündem Yazarı