Umre Yolcuları Ankara’da Karantinaya Alındılar

Son Güncelleme : 15 Mart 2020 - 12:23

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr Ahmet Sarı ” Umreden dün gece gelenler Konya ve Ankara’da Gençlik Spor Bakanlığımıza ait boşaltılmış yurtlarda gözlem altına alındı. 14 günlük süreyi bu yurtlarda tamamlayacak, daha önce gelmiş olanlar Sağlık Müdürlüğümüzce evlerinde günlük takip edilmekte olup bu vesile ile 14 gün kuralını tekrar hatırlatmak isteriz. ” dedi

Sarı ayrıca ” Bilindiği üzere Umre’den dönüşler devam etmektedir. Bugüne kadar Umre’den dönen ve ilimizde ikamet eden 133 vatandaşımıza ulaşılmış ve aşağıda belirtilen konularda kendilerine bilgi verilmiştir. Kendilerini 14 gün boyunca evlerinde izole etmeleri gerektiği anlatılmış ve kendilerine onam formları imzalatılmıştır. 14 günlük süre içinde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayeti olanlar karantinaya alınmış ve tahlil sonuçları negatif çıkana kadar takipleri sürdürülmüştür. Bugüne kadar Umre’den dönen ve ilimizde ikamet eden vatandaşlarımızla ilgili herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Yeni gelecek kafilelerle ilgili de gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Bu kafileler havaalanına indiğinde hepsi Bakanlığımız yetkilileri tarafından kontrolden geçirilecek; ateş, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleri olanlar derhal hastaneye götürülecektir. Şikayeti olmayıp bilgilendirilerek ilimize gönderilen vatandaşlarımız da bizim tarafımızdan evlerinde takibe alınacaktır. Bu takip 14 gün boyunca aralıksız sürdürülecektir. Bu süre içinde yukarıda belirttiğimiz şikayetlerden biri dahi olsa karantina uygulamasına gidilecek ve tahlil sonuçları negatif çıkana kadar hastanemizde takipleri devam edecektir.Bu açıklama bazı vatandaşlarımızın sosyal medya üzerinden konuyla ilgili endişelerini dile getirmeleri üzerine yapılmıştır.Birbirimize vereceğimiz en büyük destek aşağıda belirtilen kurallara uymamız ve çevremizi de bu konuda uyarmamız olacaktır” ifadelerinde bulundu

Umre Yolcuları Karantinada

Medine’den Ankara’ya gelen Umre yolcuları, Esenboğa Havalimanı’na inen uçaklarının içerisinde sağlık taramasından geçirilerek karantinaya alınmak üzere 3 farklı öğrenci yurduna götürüldü.

Umreden gelen ve korona virüs nedeniyle 14 gün karantina altında tutulacak olan vatandaşlar, Ankara ve Konya’da bulunan öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada, “Umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönmelerinin ardından 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır. Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır” denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş umreden dönen vatandaşlara uyardı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umreden dönen son 5 bin 300 vatandaşın hem kendi sağlıkları hem de çevresindeki insanları korumak için 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri konusunda uyardı.
Erbaş twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün Umreden son 5300 umrecimiz dönüyor. Hem kendi sağlıkları ve hem de çevresindeki insanların sağlıklarını korumak için 14 gün boyunca kesinlikle evlerinden çıkmamalarını ve ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu bir kul hakkıdır. Lütfen uyalım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.