Uysal “Türkiye’nin Tek DÇ Enstitüsü Karabük’te”

Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 14:33

 

Türkiye’nin Gözbebeği Karabük’ün Prestij Merkezi Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü Malzeme Araştırma Geliştirme Merkezinin son durumu ile ilgili olarak   KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, bilgiler verdi.

 

dç enst karabük

Üniversite- sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan Türkiye’nin tek Demir Çelik Enstitüsü 2011 yılında kuruldu diyen Rektör Uysal ;  “Mimari planı Karabük Üniversitesi akademisyenlerine ait olan Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü Malzeme Araştırma Geliştirme Merkezi binası, başarılı bir üniversite – sanayi işbirliğinin güzel örneklerinden biri olarak, KARDEMİR A.Ş. tarafından adına yakışır çelik konstrüksiyondan imal edilmiş, İç donanımı ise Kalkınma Bakanlığı Devlet Planlama Teşkilatına sunulan ve kabul edilen proje kapsamında temin edilmişti” bilgilerini verdi

 page

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü’nün dört temel amacı var diyen Rektör Uysal Açıklamalarına şöyle devam etti, “Bunlardan birincisi üniversitemizin temel değeri ile de özdeşleştirilebilir. Demir çelik sektörüne kaliteye insan gücü yetiştirmek ve bunu yaparken bizler sertifika ve lisansüstü programlarıyla bu işi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda amacın yerine geldiği düşüncesindeyiz. Yanımızda bulunan KARDEMİR AŞ’nin bünyesinde bulunan 50’nin üstünde mühendisimizi Karabük Üniversitesi’nde yüksek lisansını başlatmış bulunmaktayız. Bu anlamda enstitümüz üzerine düşen vazifeyi yapıyor bulunmaktadır. İkinci amacımız uluslararası bir akreditasyon laboratuvar olarak hizmet vermektir. Bu konuda süreç devam etmektedir. Üçüncü amacımız hali hazırda var olan demir çelik alanındaki malzemelerin iyileştirilmesi sürecidir. Bu konuda zaten Enstitümüz hizmet vermektedir. Malzemelerin kalitesini, mekanik değerlerini, ısı değerlerini iyileştirme noktasında daha doğrusu uygulama alanlarına uygun malzeme geliştirme noktasında çalışmalar devam etmektedir. Dördüncü amacımız ise sektöre yeni ürünler geliştirmeyi hedeflemektir. Buda farklı alaşımların farklı malzemelerin tanımı ile olacaktır. Bu da yakın bir gelecekte üniversitemiz çalışanları tarafından yapılacaktır. Farklı alaşımlımalar yapılarak farklı malzemeler geliştirme süreci bize uzak olan süreç değildir bunu da yapmaktayız.”

Uysal ayrıca ; “Laboratuvarlarımızın akreditasyon sürecini 2013 Aralık ayı itibari ile başlatmış bulunduk. 2014 yılının başı itibari ile Enstitümüz test ve analiz işlemlerine başladı. Kendi yazılımlarımızı gerçekleştirdik. Her bir laboratuvarda çalışan personelin prosedürlere ve talimatlara kolay ulaşabilmesi için, gerekli görevlerin tevdi edilmesi ve yerine getirilmesi bilgilerinin aktarılması noktasında özel bir yazılım sistemi kurduk. Burada bütün bilgi alışverişleri yapılıyor. Bu sistem kendi içimize dönük bir sistemdir. Yine Üniversitemiz öğrenci ve öğretim elemanları tarafından numune kabul yazılımı yazıldı ve numune kabulümüzü tamamı ile bilgisayar ortamında dolduruyor, resmi prosedürümüze göre analizleri hazırlayıp müşterilerimize ulaştırmaktayız.  Test ve analizlerimiz için şuan itibariyle 16 tane laboratuvarımız hizmet vermektedir. Bunlardan birkaçını sayacak olursak Dinamik Test Laboratuvarı, Statik Test Laboratuvarı, Kalıntı gerilme laboratuvarı, Elementel Analiz laboratuvarı, SEM  laboratuvarı, XRD-XRF laboratuvarı, Mikro makro sertlik l laboratuvarı, Metalografi laboratuvarı, DTA/DSC laboratuvarı, Enerji ve Çevre laboratuvarı, Spektral analiz Laboratuvarı. Bunlar şuan hizmet vermektedir. Verdiğimiz hizmetleri öncelikle Ülkemizin Demir-çelik Sektörüne ait test ve analiz hizmetleri için gerek duyulan laboratuvarlar olarak kuruldu. Hedefimizde kısa zaman içerisinde fiziksel ortamları hazırlanmış Demir Çelik alanında daha sonra öncelikli laboratuvarları olan örnek verecek olursak Kaplama laboratuvarı, seramik laboratuvarı vs. gibi 13 laboratuvarımızı da hazır hale getirerek Merkezimizde bulunan 29 laboratuvarın aktif olarak hizmet vermesidir.” Dedi.

Demir çelik alanından önceliğe sahip test ve analizleri yaptığımız Enstitümüzde başka test ve analizler de yapılmaktadır bilgisinide veren Uysal ; “ Küçük bir örnek verecek olursak Böbrek taşının da analizini yapabiliyoruz. Buna benzer farklı analizlerimizde bulunmaktadır. KARDEMİR A.Ş ile Karabük Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi’nin beraber yapmış olduğu proje olan tren yolu raylarının mantar sertleştirilmesi projesi çalışmaları demir çelik enstitüsü laboratuvarlarının kullanılmasıyla devam etmektedir. Bunun yanında Üniversitemizin kıymetli akademisyenlerinin sürdürdüğü projelere destekler sunmaktayız. Bunlar BAP ve TÜBİTAK projeleridir. KARDEMİR A.Ş başta olmak üzere ERDEMİR, İÇDAŞ, TTK, Çimento Endüstrisi’ndeki fabrikalar, ayrıca ülkemizin önemli savunma sanayi kurumundan da şuanda test ve analiz işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Karabük ve bölge şehirlerimizden önemli ölçüde müşterilerimiz bulunmaktadır. Bunun yanında Almanya, İtalya, Rusya, Finlandiya gibi Ülkelerden gelen Firma yetkilileri de bizimle çalışma konusunda incelemelerde bulunuyorlar. Önemli bir çalışmamızda Enstitümüz bünyesinde Demir Çelik Mühendisliği alanında Yüksek Lisans ve Doktora çalışmaları başlatılmasıdır. Satın almadan, yatırımlardan, malzemesinden, tedarikçisinden, ithalatçısından, ihracatçısından, para politikası ile ilgili çalışmalar yapanlardan tutun bütün bu çalışmaları kapsayacak programa sahip bir demir çelik mühendisliği yüksek lisans programının başvurusunu YÖK’e yapmış bulunmaktayız. “ ifadelerinde bulundu..

Uysal son olarak “Karabük Üniversitesi eğitim öğretim dışında Karabük’ün ve bölgenin büyümesine katkı sağlamak, öncülük etmek görevini de yerine getirerek kentin dinamikleri konusunda ilk sırada yer almaktadır. Üniversite-sanayi- kent bütünleşmesi anlamında da model gösterilecek bir konumdadır. Biz olduğumuz ve bir olduğumuz için üniversitemiz ve üniversite kenti Karabük büyük bir atılım içerisine girmiştir. Başta; TBMM Eski Başkanımız ve Karabük Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Şahin ve Karabük Milletvekilimiz Sayın Osman Kahveci beyefendiler olmak üzere;  İlin yöneticilerine, kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, sanayicisine, eğitime doğrudan ya da dolaylı katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza ve Karabüklü hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN