Yine kaza, 2 yaralı

HABER MERKEZİ

Vergili” Biz Karabük’ün 50 yıllık trafik sorununu çözeceğiz” dedi

“Borcu olan belediyenin kasasında 21 trilyonun ne işi var?”

Son Güncelleme : 18 Şubat 2019 - 18:19

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, AK parti Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal’ın son günlerde yaptığı ” 10 yıllık Tiyatro, Borçlu Belediye” ve ” Havalanı engelledi” gibi yazılı-sözlü çıkışlarına basın toplantısı yaparak cevap verdi.

Başkan Vergili, İçme su arıtmasından, yapılan köprü,üst geçitleri ve asansörler ile yenilen Karabük’te 1 milyon ton üzerinde asfalt kullanıldığını,  bulvarlar yaptığını, 200 evlerde peyzaj düzenlemesi yapılırken , kentin içinden hurdacılar çıkartıldı, Karabük’te kronikleşmiş tüm sorunları çözdük, mahallerde parklar yaptık, %98 doğal gaz dağıtımı yapıldı, su sistemlerini yeniledik, 94 bin metrekare parke çalışması yaptık, otobüs-taksi duraklarını yeniledik,  Dolmuş durağı yaptık, 200 bine yakın ağaçlar dikildi, yapılamaz denilen kent meydanı için bir gecede hamle yaptık, yaşlı bakım hizmetlerimiz var, sosyal yaşam merkezlerimizle öne çıktık, bunların hepsini tek tek anlatmaya kalksak burada zaman yetmez açıklaması sonrası ” Biz Karabük’ün şimdi 50 yıllık trafik sorununu çözeceğiz” dedi

“Borcu olan belediyenin kasasında 21 trilyonun ne işi var?”

Vergili, AK Parti Karabük Belediye Başkanı Adayı Prof.Dr. Burhanettin Uysal’ın Karabük Belediyesi’nin borcu ile ilgili yaptığı açıklamalara değinerek, “Birilerinin elinden geçirmiş olduğu kağıtları yayınlıyor. Dağıtsın önemli değil. Karabük bize mi inanıyor ona mı inanıyor göreceğiz. Bunlarla ilgili prestij kaybı oluşturmaya çalışıyor ama hiçbir önemi yok. Bugüne kadar hiç duydunuz mu Karabük Belediyesinden alacağım var, alamadım diyen birini. Elinde pankartlarla geziyorsun Karabük Belediyesinin şu kadar borcu var diye. Karabük Belediyesinin kasasında 21 trilyon para var. Borcu olan bir belediyenin kasasında 21 trilyon paranın ne işi var. Şimdi atanmış adaya diyorum ki, ben para yönetimini yıllardan bu yana uluslararası ticaretimden hem de şirketlerimin yönetiminden bunları öğrenmiş uzmanlaşmış biriyim” ifadelerine yer verdi. 

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ İÇİN ÇED RAPORU BEKLENİYOR 

Başkan Rafet Vergili  10 yıllık hizmet süresi içerisinde yaptıkları icraatları anlatarak,  Katı Atık Bertaraf Merkezi için sadece çed raporunun beklendiğini ifade edip şu açıklamalar da bulundu; “Çed raporu geldikten sonra 3 ay içerisinde faaliyete geçireceğimiz bir merkez haline geldi. İnşallah bu problemi de 2019 senesinde çözmüş olacağız ki buda tamamen Karabük Belediyesinin katkılarıyladır. Kendileri birlik olarak yaptıkları zaman yalnızca devletin 6 milyon lirasını yanlış yer seçimi, yanlış uygulama ve yanlış ihale metotları ile heba ettiler. Bu tamamen Bakanlığın takibinde ve birliğin sorumluluğunda olan bir hadiseydi. Yine kentsel dönüşümler devam ediyor. Bayır Mahalle, Kartaltepe ve Kemikli Dere kentsel dönüşüme girecek. En önemli projelerimizden bir tanesi Yağmur Suyu Drenaj projemiz. Bu projeyi yapmak tam 2 yıl sürdü. Çok hızlı bir şekilde, Karabüklüleri mağdur etmeden bu projeyi yapıp 50 yıllık problemi çözmüş olacağız. Yine Kanyon park üniteleri tamamlanacak, yeni Sosyal Yaşam Merkezleri tamamlanacak eksiklerimizin tamamı giderilecek. Şirinevler’de peyzaj düzenleme çalışmalarımız devam ediyor, 100 Yılda bir kitap kafe açılacak, emekliler evimizi yetiştirmeye çalışıyoruz ve 500 Evlerde de çok güzel bir park için çalışmalarımız devam ediyor” 

“Rektör iken hiçbir talebini geri çevirmedim”

Kendilerinin çalışmalar ile yola çıktığını, AK Parti Karabük Belediye Başkanı Adayı Prof.Dr. Burhanettin Uysal’ın Karabük için üretilmiş fikirleri olmadığı için hızlı hızlı projeler hazırlattığını ve proje animasyonlarını piyasaya sürdüğünü belirten Vergili, “ Bununla birlikte şık olmayan konuşmalar başladı. Prestij kaybı ile seçim kazanma metodu başladı. Bugüne kadar kendisine 3-4 tane soru yönelttiğim zaman bunların hiç birisine cevap veremedi. Biz dedik ki sen başarılı bir rektör idin ve biz Karabüklüler de senin başarılı olman için elimizden ne geliyorsa yaptık. Belediyemiz senin her türlü talebini yerine getirdi. Mecbur atanmış aday adayı rektör iken ben bir tane talebini geriye çevirmemişimdir. Su istemiştir, kaldırım istemiştir yapmışızdır, asfalt istemiştir yapmışızdır. Yer problemi vardı 4 bin dönümlük alanı üniversite alanı ilan ettik ki hiç kimseden çekinmeden korkmadan. Bugüne kadar hiçbir icraatımın içerisinde kimseye boyun eğecek, mahkum olacak, korkacak icraat yapmadım” ifadelerini kullandı. 


“HAVALANI MESELESİNE GELİNCE “


Üniversite alanına yapılması planlanan havaalanı için gerekli incelemeleri yaptıklarını kaydeden Vergili, şunları söyledi: “Devlet Hava Meydanlarının 300 sayfalık metnini inceledik. Böyle bir yere havaalanı olabilir mi yada bir havaalanının pistinin metrajının ne kadar olmalı diye. Baktık uygun değil. Sonra biz belediye topograflarını yolladık. Böyle bir alan oluşturma imkanımız var mı diye. Bütün zorlamalara rağmen en fazla özel firmaların kendi isteğinde kullanabileceği bir pist gerçekleştirilecek. Bu pistin yapılması ile ilgili 7 milyon metreküp dolgu yapılması gerekiyor. Bunu il özel idare yapacakmış. Üstünü de holding sahibi yapacakmış. Üstüne yapılacak beton işlemleri 10-15 trilyon. Devlet yalnız 300 trilyonluk dolgu yapması lazım. Bu demir çeliğe zarar veren bir ünite. Biz donelerin hepsini topladıktan sonra tekrardan görüşmeler yaptık. Demir çelik ile görüşme yaptım. Durumlarının çok kötü olacağını bana anlattılar. Rektörlük ve üniversite ile görüştüm o kadar sıcak bakmadıklarını hissettim. Bende bu karara karşı çıktım. Çünkü Karabük’te hiçbir zaman uluslararası yolcu taşıyacak bir havaalanı olmasına imkan yok. Bizim arzu ettiğimiz Eflani derken, yolcu uçaklarının inebileceği havaalanı talep ediyoruz. Önce makro düşünmek lazım. Ne kadar büyük düşünürseniz memleketimize o kadar faydanız olur.” 


“Prestij kaybı oluşturmaya çalışmak geri kalmış metotlardır” 


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, AK Parti Karabük Belediye Başkanı Adayı Prof.Dr. Burhanettin Uysal’ı canlı yayına davet isteğini yenileyerek, “Ben 10 dakikalık bir sunum yaptıktan sonra maliyeci arkadaşların profesör arkadaşların Karabük Belediyesi borçlu bir belediye diye derse, iflas etmiş, konkarto ilan etmiş bir belediye derse ben senden özür dileyeceğim ama bu maliyeci, muhasebeci arkadaşların bu çok büyük bir başarıdır, hiç bir problemi olmayan bir belediyedir derse de benden özür dilemene gerek yok. Başını öne eğ git. Bu kadar basit unsurlarla siyaset yapmak prestij kaybı oluşturmaya çalışmak çok geride kalmış metodlardır” dedi. 


Vergili, Karabük Belediyesinin Türkiye’nin en zengin belediyesi olduğunu, Gayrimenkul zenginliği 350 milyonu geçtiğini ve 2023 yılında 1 milyar liralık gayrimenkul zenginliğine sahip olacağını söyledi

Bir gazetecinin yapılan anketler var mı? sorusuna ise Vergili ” Şu an %14 farkla öndeyiz ” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.