Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yasaklara Farklı Çözümler..!

TBMM Genel Kurulu’nda bir

internet yasak

TBMM Genel Kurulu’nda bir haftadır görüşmeleri devam eden ve Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internet erişimi ile ilgili maddeler Meclis’te kabul edildi. Yeni yasanın  internet üzerinde bir dizi katı ve baskıcı yasağa da olanak tanıyacak iddiası sonrası, Meclis’ten geçen internet yasaklarıyla ilgili maddeleri aşmak için internet ortamlarında bazı çözümler dolaşmaya başladı.

İnternet hayatta olduğu gibi baskılara boyun eğmemek için çeşitli panzehirleri de içinde barındıran sanal özel ağlara dikkat çeken konu uzmanları VPN yani sanal özel ağ yöntemi en güvenilir, en şaşmaz yöntemdir diyorlar.  Bilgisayarınızı yurt dışındaki (Genellikle Amerika Birleşik Devletleri) bir bilgisayara, sanal bir ağ aracılığı ile bağlayarak sanki başka bir ülkeden İnternet’e erişim sağlıyormuşsunuz gibi gösterdiğini ifade eden uzmanlar,VPN bağlantısını sağlamanın bir çok yolu var ancak en çok kullanılan yöntem “Hotspot Shield” isimli programı kullanmak gerektiğini de vurguluyorlar.

Programın en büyük avantajı ise, sadece bilgisayarınızda değil Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda çalışacağını belirten bilişim uzmanları ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 sürümü bulunan programın, ücretsiz sürümü sadece Amerika Birleşik Devletleri üzerinden İnternet’e bağlanabilmekte ve kullanıcılara reklam göstermektedir diyorlar.

İşte bilişim uzmanlarının konu çözümleri şöyle devam etti ; “Ücretli sürüm ise reklam gösterilmemesinin yanı sıra ABD, Japonya, İngiltere ve Avustralya üzerinden İnternet’e girebilmenizi sağlıyor. VPN’nin bir diğer avantajı ise bağlandığınız ülkeye özel web sitelerine erişebilmeniz. Örnek vermek gerekirse İngiltere üzerinden bağlanırsanız meşhur BBC iPlayer uygulamasını kullanabilirsiniz. DNS değiştirmeVPN kadar kesin olmaması sebebi ile artık eskisi kadar tercih edilmemektedir. Ancak hâlâ hatırı sayılır miktarda kullanıcı tarafından kullanılmakta olan DNS değiştirme yöntemini listemize eklemek istedik.Programa ihtiyaç duymadan yapılabilen bu işlem, her işletim sisteminde farklı yollarla yapılabilmekte. Ülkemizde en sık kullanılan masaüstü işletim sistemi olan Windows için DNS nasıl değiştirilir size anlatalım. Proxy sunucuları vekil sunucular olarak adlandırılır. VPN gibi sanal bir ağ ile İnternet’e erişim sağlamaya yarayan Proxy sunucuları 2008 yılında YouTube yasağını aşmak için sıkça kullanılmıştı. Bazılarına ücret ödeyerek, bazılarına ise reklam izleyerek erişim sağlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bir kaç Proxy sunucusu bulmak için ise arama motorunuza “Free Proxy Sites” yazmanız ve aralarından güvendiğiniz bir sunucuyu seçmeniz gerekmektedir. V Tunnel gibi ücretsiz sunucuları da kullanabilirsiniz ancak unutmayın Proxy sunucuları aynı web siteleri gibi engellenebilmektedir. 2008 yılında YouTube’a en popüler giriş yöntemi olan K-Tunnel şuanda mahkeme kararı ile kapatılmıştır.”