Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YETKİ THK’DAN ALINDI

    Türkiye’de yıllardır

 

 

Türkiye’de yıllardır tartışma konusu yapılan ancak kontrol açısından çok önemli bir yer tutan Türk Hava Kurumunun kurban derisi ve bağırsak toplama konusundaki yetkisi kaldırıldı.

 

 

YETKİ  THK’DAN  ALINDI

 

Her yıl tartışma konusu olan kurban derilerinin toplanması konusunda bu yıl yeni bir karar getirildi.

Türk Hava Kurumu, , 1983 yılından bu yana 2860 sayılı Yardım Toplama, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik gereğince devletin kendisine verdiği görevi yerine getiriyordu.

Kurban kesimlerinde artık isteyen her kurum deri ve bağırsak toplayabileceği şeklinde çıkan  karar resmi gazetede yayınlandı.  Karar  bu kurban bayramında geçerli olacak.

Her yıl kurban derisi toplayacak tek yasal kurum Türk Hava Kurumu iken bu yıl bayram öncesi açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan karara göre değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi getirisi de herkese açılmış oldu.

Resmi gazetede yayınlanan hükümlere göre kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı.
Türk Hava Kurumu Karabük Şube Başkanı Cihan Saraç Karabük Gündeme yaptığı özel açıklamada ” THK olarak bizde kurban derisi toplamaya devam edeceğiz. Ancak bu sene topladığımız kurban derilerinin tamamını kendi faaliyetlerimiz için kullanacağız, diğer kurumlara verme durumu kalktı. Kendi havacılık faaliyetlerimize aktaracağız. Bu konuda vatandaşlarımıza duyuru yapacağız ” dedi.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO