Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YIKILAN FEVZİ ÇAKMAK LİSESİ, YENİDEN YAPILACAK..

1969-1970 Eğitim Öğretim Yılında

1969-1970 Eğitim Öğretim Yılında ilk defa Karabük’ün 3. Ortaokulu olarak Demir Çelik İlkokulunda açılan sonradan 26 Aralık 1969 tarihinde ise Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan alana taşınan Karabük’ün köklü okullarından Fevzi Çakmak Lisesi depreme dayanıklı olmayışı nedeni ile geçtiğimiz yıl yıkım kararı alınmıştı.

03 Eylül 1988 tarihine kadar Kayabaşı, Aydınlıkevler, Yaylacık gibi bulunduğu çevreye ortaokul olarak hizmet veren okul Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nce liseye dayalı ortaokul haline dönüştürülmüştü.

Bulunduğu Karabük mahallesinin de adından esinlenerek “Fevzi Çakmak Lisesi” adını alan okul  genel lise olarak hizmete devam ederken 8.05.1996 tarih ve 05989 sayılı emirleri ile 1996 yılında 2 şube ve 80 öğrenci kapasitesi ile Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü de ilave gerçekleştirilmişti..

Bulunduğu eğitim bölgesinde yaklaşık 50 bin nüfusa hizmet vermekte iken deprem dayanıklılığı nedeni ile geçtiğimiz yıl yıkılan Fevzi Çakmak Lisesi için son günlerde sosyal medya ağları üzerinden ‘Yerine Okul Yapılmayacak mı?” iddiaları gündeme geldi.

Okulun eski Müdürü Fuat Kesginci tarafından Karabük Valisine yazılmış özel bir mektupta sosyal medyalarda paylaşılmaya başlayınca Kayabaşı, Aydınlıkeveler, TOKİ evleri, Yaylacık, Karabük mahallesinde oturan vatandaşlarda tedirgin olmaya başladı.

Ancak konu hakkında Karabük Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş bizzat Mahalle Muhtarı ile ve çevre de ki Veliler ile görüşme yaparak bu tür iddialara inanılmamasını belirterek Karabük Gündem Gazetemiz ile de  ” Okulun deprem dayanıklılığı raporuna göre yıkım işlemleri tamamlandı ardından Devlet Yatırım programları gereği ayrılan ödenekleri doğrultunsa İl Özel İdaremiz ile birlikte proje çalışmaları başladı, bu tür söylemler doğru değil, Okulumuz o bölgede ihtiyaç ve yerine günün şartlarına göre depreme dayanıklı 24derslik yeni binamız yapılacaktır” bilgisini paylaştı.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO