Yılmaz,Ceylan’ın Projelerine TAM DESTEK Verdi..

Son Güncelleme : 21 Şubat 2014 - 18:09

akp ceyıl

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bugün geldiği Karabük’te bir dizi incelemeler ve toplantılar yaptıktan sonra Karabük’ten ayrıldı.

Bakan Yılmaz ” Mehmet Ceylan beyle 20 yılı aşkın dostluğumuz var kendisinin Karabük ile ilgili projelerini gördüm hepsi ayağı yere basan projeler ve ilgili kurumlar ile görüşülmüş ama belirtmeliyim ki belediye bütçelerini aşan kısımları var işte bu noktada bakanlığımızın tam desteği olacaktır,Karabük Mehmet beye güvensin,seçip Belediye başkanı yapsın bizde yatırımlarımızı onun projelerine tam destek verelim” dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz bugün Karabük’te yaptığı değerlendirmeleri AK Parti lokalinde yaptığı basın toplantısı ile sonlandırdı. Basın toplantısına Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Belediye Başkan adayı Mehmet Ceylan ve İl Başkanı Ömer Ayar yanı sıra 23.dönem AK Parti milletvekili Cumhur Ünal ve bazı yöneticiler katıldı.

Karabük Milletvekili Osman Kahveci ; Bakanımıza sorduk Karabük’e gelirken heybeniz dolumu dedik, sağ olsun bize Filyos liman projesinin ihalesinin tamamlandığını belirtti. Müjdeyi verdi ” dedi.

Karabük Belediye Başkan adayı Mehmet Ceylan İse; ” Sayın Bakanla 20 yılı aşkın DPT dönemlerinden arkadaşlığımız var,Son dönemde Bakan yardımcılığı görevimizde kendisinin bakanlığında çalıştık, İnşallah Allah nasip ederse 30 Marttan sonrada bu kentin projeleri için çalışacağız” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz burada yaptığı konuşmada  ” Filyos Limanı yıllardır konuşulan bir programdı. Avrupa Birliği’nden hibe, destek alınır diye uzun bir süre bekletildi. Ancak Ab’de çeşitli sıkıntılar çıktı. Biz de bu projemizi aldık ve kendi milli bütçemizde finanse edecek şekilde yatırım programıyla ilişkilendirdik.Filyos Liman Projesi’nin 2023 projelerinden birisidir.İlk yatırım bedeli 800 milyon liranın üzerinde olan proje. Bu tabi sadece mendireği, alt yapısı, yap-işlet-devret ile ilave yatırımlarını düşündüğünüzde eski parayla katrilyonları aşan bir yatırımdan bahsediyoruz. Arka planda gelişecek sanayi alanlarıyla çeşitli alt yapılarıyla bu bölgenin yeni bir açılımı olacak, nefesi olacak, dünyayla çok önemli bir noktası olacak.Karabük bu büyük proje için hazırlığını yapsın” dedi.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın da (KARDEMİR) son 10 yılda büyük bir atılım yaptığını belirten Yılmaz, “KBÜ’ye her yıl ek ödenekler sunduk. Fakülte binaları, sosyal tesisler, yurtlarıyla, alt yapısıyla çok önemli bir kurum haline geldi. Karabük çok önemli bir atılım içinde. Turizm sektöründe önemli bir ilimiz. Safranbolu gibi değeri olan bir ilimiz. Karabük’te Demir Çelik sanayimiz var. Hükümetimizden önceki dönemde iflas noktasındayken son 10 yılda çok önemli atak yaptı. Nereden bakacak olursanız olun çok daha iyi noktaya geldi. Karabük’e de destek olan önemli bir kurum noktasında” diye konuştu.

Karabük, Bartın ve Zonguldak’ı kapsayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nı kurduklarını dile getiren Bakan Yılmaz ; ” Bu ajansımızın her ilde Yatırım Destek Ofisini açtık. Bu ajansımız kanalıyla Karabük, Bartın ve Zonguldak’a önemli destekler sunuyoruz. Bu bölgelerin potansiyellerini daha iyi inceliyoruz. Hibe programları uyguluyoruz, proje bazlı destekler sunuyoruz. Bölgenin tanıtımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Eskiden yatırımcı geldiğinde bir muhatap bulamazdı. Temel bilgileri alacağı nokta yoktu, bürokrasideki işleri takip edecek kurum yoktu. Artık Yatırım Destek Ofisimiz var. Yatırımcı buraya gelerek bütün temel bilgileri alıyor, bir muhatap buluyor, bürokrasideki işlemlerini takip ettiriyor. Yurt içinde ve yurt dışında yatırım potansiyellerini tanıtmak mümkün” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun TSO sının Karabük ölçeğinde Haddehaneleri OSB lere alma projesine nasıl bakıyorsunuz , Siz TSO larını destekliyorsunuz bu projeleri de destekleyecek misiniz şeklinde ki sorusuna Bakan Yılmaz ; “Evet bu projeyi bugün STK ları ve iş adamlarımız ile yaptığımız toplantıda dile getirdik, bu konuda Valiliğimiz, TOKİ ve diğer birimler alt yapıyı hazırlayacak bizde desteğimizi vereceğiz” dedi.

Bakan Cevdet Yılmaz daha sonra parti yöneticileri ve Kadın kollarının katıldığı mini bir çay toplantısı yaparak parti lokalinden ayrılarak Ankara’ya hareket etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.