Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yolunacak Kaz Değil Öğrenciyiz

KBÜ’de okuyan bir grup

KBÜ’de okuyan bir grup öğrenci kentte öğrencilere uygulanan yüksek ev kiralarını protesto etti. Karabük Üniversitesi’nin önünde açıklama yapmak isteyen ancak polisin müdahalesiyle karşılaşan öğrenciler daha sonra olimpik yüzme havuzunun bulunduğu mevkiide açıklama yaparak tepkilerini dile getirdi.

 

Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Umutcan ÖREN, Karabük Üniversitesi’ne bu yıl 10 binin üzerinde öğrencinin geldiğini belirterek, “Ek yerleştirmelerle de almaya devam edecektir. Üniversitelere baktığımızda bir çoğunda planlı bir gelişme gerçekleşmektedir. Bu durum üniversitelerin kalitesini yansıtmaktadır. 67 yıllık Ankara Üniversitesi’nde 39 bin, 87 yıllık Gazi Üniversitesinde 58 bin öğrenci var. Ancak nüfusu 30 bini aşmış olan üniversitemiz sadece 7 yıllıktır. Bu anlamda Karabük şehrinin ve üniversitemizin lojistiği 30 bin öğrenciye yetmeyecek durumdadır. Öğrenci sayısı 30 bini aşmasına rağmen Kredi Yurtlar Kurumu’nun burada yatak kapasitesi 2 bin 756 gibi komik bir rakamdır. 7 yıl önce 100 TL’den az olan kiralar bugün bin lira gibi uçuk miktarlara ulaşmıştır. Karabük halkından talebimiz, öğrenciyi yolunacak kaz olarak görmemeleri ve daha vicdanlı yaklaşmalarıdır.”dedi.

Birçok öğrencinin barınma ihtiyacını karşılayamadığından üniversite kaydını dondurduğunu iddia eden Ören konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Yetkililerden ricamız artan ev kiraları konusunda somut adımlar atılsın. Kelle başı öğrencilerden para alınıyor. Bundan sonra çok sert eylemler yapacağız buna hazırlıklı olun.”