logo

07 Eylül 2017

Odalarda Köklü Revizyonlara Gidiliyor

 

KARABÜK’TE DE YAPILACAK OLAN ÜLKE GENELİNDEKİ TİCARET VE SANAYİ ODALARI SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ CUMHURBAŞKANLIĞININ,  TOBB’Nİ UYARDIĞI BELİRTİLİYOR…!!

 

FETÖ ŞÜPHELİLERİ, YOLSUZLUK İDDİALARINI VE DEVLETE KARŞI MALİ SUÇ İLE İLGİLİ İDDİALARI ÜZERLERİNDE TAŞIYANLARA DİKKAT EDİLECEK

 

Kısa adı TOBB olan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı ülke genelindeki Ticaret, Sanayi ve Deniz Sanayi odalarının seçimleri önümüzdeki aylardan itibaren başlayacak.

Oda seçimleri tüzüğü gereği, meslek komiteleri seçimleri ile ilk olarak meclis üyeleri seçilecek.

Ardından Odalar kendi içinde Yönetim Kurulu Başkanı, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini belirleyecek.

Tüm Odaların seçimlerinden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin seçimi yapılacak.

Ülke genelindeki Ticaret ve Sanayi Odalarının seçimleri ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’nın TOBB Başkanlığına uyarıda bulunarak, seçimler ile ilgili dikkatli olunması istendiği belirtiliyor.

Belirtilen uyarıya göre, odaların meclis üye adaylarının FETÖ şüphelisi olmaması, yolsuzluk iddialarını üzerinde taşımayan ve yine Devlete karşı mali suç işlediği iddiaları ile yargılanmış ve yargılanan kişilerden olunmaması gerektiği konusunda hassas davranılması isteniliyor.

Oda seçimlerinde aday olacak her kesin yerel ve merkezi araştırmaya tabi tutulacağı belirtilirken, söz konusu şüphe ve iddiaları üzerinde taşıyanlara müdahale edileceği de ifade ediliyor.

Öte yandan  Resmi Gazete’de yürürlüğe giren 649 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, devletin işleyişiyle ilgili çeşitli değişiklikler yapıldı.

Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kanunu’nda değişiklikler yapıldı.

Değişiklikler çerçevesinde, TOBB organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıl oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak. Bunun yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından TSO’lara sicili müdürlükleri de kurulacak.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ