Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Kamuoyunun haber alma hakkının karşılanması ve doğru bilgilendirilmesi noktasında medya, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak öne çıkmaktadır. Bu süreçte demokratik ve ahlaki sorumluluk bilinciyle ilkeli şekilde çalışan gazeteciler toplum için önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Geçmişte demokrasimizin kesintiye uğradığı dönemlerde bir vesayet aygıtı olarak kullanılan Türk medyasının daha demokratik, özgürlükçü ve çok sesli bir yapıya kavuşması yönünde önemli ilerlemeler kaydettik. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yeni medya mecralarının gazetecilik adına sunduğu imkanların da meslek ilkeleri ve basın ahlakından taviz vermeden kullanılması hayati önemdedir.

Bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde, doğru ve dürüst habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir.

Dolayısıyla yalan ve dezenformasyona karşı hakikat mücadelesinde gazetecilerin de büyük sorumluluğu bulunmaktadır.

Türkiye olarak basın özgürlüğünden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz gibi, bu kavramın istismar edilmesine de, içeride ve dışarıda ülkemiz aleyhine kara propaganda için kullanılmasına da asla müsaade etmeyeceğiz. Hakkaniyet sahibi basınımızın ve gazetecilerimizin ülkemizde barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde payları olduğunun idrakiyle, milletimizin hassasiyetlerini gözeterek, doğru bilgilendirme görevini yerine getireceklerine ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceklerine inancım tamdır. Günümüzün zorlu salgın koşullarında görevlerini ifa etmek için fedakârca bir gayret ortaya koyan basın mensuplarımıza, şahsım ve milletim adına bir kez daha takdirlerimi ve teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görev başında vefat eden gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu düşüncelerle, tüm basın çalışanlarına başarılar temenni ediyor, kendilerini en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.

KARABÜK VALİSİ FUAT GÜREL’İN MESAJI

Vali Fuat Gürel’in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajında şöyle dedi;

“Hürriyet ve bağımsızlığın en anlamlı ifadesi olan demokrasi kültürünün ayrılmaz bir parçası olan basınımız, toplumun görüş ve taleplerini dile getirmek suretiyle gelişmenin ve ilerlemenin de en etkili unsurları arasında yer almaktadır.


İletişim ve haberleşme imkânlarının en üst seviyede insanlığın hizmetine sunulduğu günümüzde basın ve yayın kuruluşlarımızın saygıdeğer mensupları hukuk, insan hakları ve insani değerler ile hak ve özgürlükler temelinde sorumluluk bilinciyle ve doğru habercilik düsturuyla halkımızın sesi ve nefesi olarak bu önemli ve ulvi kamu hizmetinin icrasında özveri ve fedakârca görev yapmaktadırlar.


Bu günün vesilesiyle İlimizin tanıtılması, İlimiz ve bölgemizdeki gelişmelerin kamuoyuna duyurulması, halkımızın duygu, düşünce ve taleplerinin iletilmesi noktasında Karabük’ümüzün sosyal, kültürel ve ekonomik gelişiminin temel unsurlarından biri olarak benimsediğimiz yerel basın mensuplarımızın nezdinde tüm basın ve yayın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle tebrik ediyor; bugün aramızda olmayan ve ebediyete irtihal etmiş kardeşlerimizi de rahmet ve saygıyla anıyorum.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun.”

KARABÜK AK PARTİ MİLLETVEKİLİ NİYAZİ GÜNEŞ’İN MESAJI

Değerli basın mensupları,

“ Zor şartlar altında özveri ve gayretle toplumun doğru, güvenilir ve tarafsız bir biçimde haber alması için çalışmaktasınız. Her türlü zorluğa rağmen görevinizi kesintisiz bir şekilde sürdürüyorsunuz. Bu özveri hem ülkemizin demokrasisine katkı sağlamakta hem de insanımızın her şart altında bilgi edinmesine artı değer sunmaktadır. Özellikle dünya genelinde yaşanan bilgi dezenformasyonuna karşı vazifenizin getirdiği sorumluluk sizlere ayrı bir önem yüklemektedir. Görevinizi yerine getirirken toplumumuzun inançları, değerleri ve hassasiyetlerini aktarmaya devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde daha sağlıklı günlerde bir arada olacağımız zamanları sabırsızlıkla beklemekteyiz. 2021 yılının sizlere ve ülkemize sağlık getirmesi temennisiyle; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü” tebrik ediyor. Meslek yaşantınız boyunca sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ CUMHUR ÜNAL’IN MESAJI

Değerli Basın Mensupları;

Özellikle kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesinde basın mensuplarına çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu kapsamda Ülkemizde, bölgemizde ve Karabük’ümüzde gelişmelerin doğru şekilde algılanıp yorumlanması ve halkımızın bilgilendirilmesinde yerel gazetelerin de etkin bir rolü bulunmaktadır. İlkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadırlar. Her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla basın camiası, İlimizin, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınması için yürütülmekte olan çalışmalar ve projelerin paylaşılması ve kamuoyu tarafından sahiplenilmesinde de büyük ölçüde katkı sunmaktadır.

Bu vesileyle, Milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden çalışmalarımızda her zaman desteğini hissettiğimiz ve ilimizde halkımızın gözü kulağı olan, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile görev yapan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, bir kez daha 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

KARABÜK CHP MİLLETVEKİLİ DR. HÜSYİN AVNİ AKSOY’UN MESAJI

DEĞERLİ MEDYA ÇALIŞANLARI,

Ülkemizin her yerinde tüm zorluklarına rağmen, gazetecilik mesleğini özveriyle sürdüren basın mensubu çalışanlarımızın zorlu çalışmaları sonucunda ilan edilen ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’, basın çalışanlarımızın verdiği mücadelenin günüdür.


Kamuoyuna haber ve bilgi akışı sağlamak üzere görev yapan gazeteciler, halkın gözü, kulağı ve sesidir. Gazetecilik mesleğinin hakkını vermek için özveriyle çalışan, hak ve adalet için mücadele eden, güç koşullarda bile mesleğini yaşam biçimi haline getirmiş tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor ve tüm basın emekçilerimize saygı ve selamlarımı iletiyorum.

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ’NİN MESAJI

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE’NİN MESAJI

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için bir mesaj yayınladı;

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren değerli basın mensupları; Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin takip edilmesi zor bir hızda geliştiği günümüz dünyasında, medya hayati bir önem taşımaktadır. Görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin günden güne arttığı günümüzde, gazetecilerimizin üzerine düşen sorumluluk her zamankinden daha fazladır.

Milletimizin gözü, kulağı ve dili olan, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının doğru biçimde karşılanmasına vesile olmuş gazetecilerimiz, şüphesiz ülkemizin demokratikleşme sürecine büyük katkı sunmaktadırlar. Zor şart ve imkânlar içerisinde, milletimizi ülke ve dünya gündeminden haberdar eden gazetecilerimiz, yerli ve milli değerlerimizin benimsetilmesinde de çok önemli bir görevi ifa etmektedirler. Basın mensuplarımızın en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmalarıdır. Basının başta milli konular olmak üzere her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edecektir. Başta Karabük ve Safranbolu’da görev yapan basın mensuplarımız olmak üzere tüm gazetecilerimize başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, her zaman ve her fırsatta milletinin ve bayrağının yanında yer alan çalışan gazetecilerimizi tebrik ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum’’ dedi.

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, milletimizin gözü, kulağı ve dili olan, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının doğru biçimde karşılanmasına sağlayan, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yaparak, toplumu doğru bilgilendiren 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

KBÜ REKTÖRÜ PROF.DR REFİK POLAT’IN MESAJI

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Polat yayımlamış olduğu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Basın; toplumun doğru haberi alma hakkı açısından önemli bir güçtür. Bu gücün toplumsal sorumluluk bilinciyle, meslek ahlakı ve tarafsızlık ilkesine uygun bir şekilde kullanılması, kamuoyu adına bir denetleme gücü oluşturarak demokrasinin gelişimine katkı sağlar.

Dünyanın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliği büyük emek vererek hakkıyla yerine getiren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.”

KARABÜK İL EMNİYET MÜDÜRÜ SIRRI TUĞ’UN 10 OCAK MESAJI

KARABÜK ASGD MESAJI

ASGD Yönetim Kurulu Başkanlığınca yayımlanan mesajda şöyle dedi;

SAYIM MESLEKTAŞIM,

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

Türk basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gündür

Diğer bir anlamı ile GAZETE PATRONLARININ halen bugünde devam eden, bir çok haksız uygulamaların son verilmesi adına tarihe mal olmuş BAASIN EMEKÇİLERİ günüdür..

Bugün uygulanmayan ancak 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günüdür..

Günümüz de halen yaygın basında Gazeteci kıyımları devam etmekte, yerel basında ise bu kıyımların farklı uzantıları yaşanmaktadır..

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü BASIN BAYRAMI değildir..

Çalışan Gazetecilerin hak arama günü olarak anılmalı, gerçekten çalışan/çalışamayan emekçi gazetecilerin günü olarak kutlanmalıdır.”

KİGD MESAJI

KİGD “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” mesajında şöyle dendi,

” Anadolu basınının her zaman görevini layığı ile yerine getirdiğini anlatan Karaoğlu, “Anadolu basını olarak bizler, Anayasadan aldığımız güçle gece-gündüz demeden halkın haber alma ihtiyacını karşılıyoruz. Vatandaşla devlet arasında da köprü görevini üstleniyoruz. Bunu Milli mücadele yıllarında yaptık, ülkemizin geçtiği sıkıntılı süreçlerde de yapıyoruz. Anadolu basını konu beka olduğunda yine üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecektir.”

Anadolu basınının güçlükle ayakta durduğunu, buna birde pandeminin eklendiğini, bir an önce yetkililerin nefes aldıracak önlemler getirmezse kapılarına kilit vurabileceklerini belirten Başkan Serap Karaoğlu, şöyle devam etti:

“Görevimizi zor şartlar altına yerine getirmeye çalışıyoruz. Her geçen gün verilen destekler azalmakta, giderler büyümektedir. Devletin ilgili kurumları geleceğin güçlü Türkiye’si için mutlaka Anadolu basınını desteklemesi ve sektörde yaşanan sorunları çözmesi gerekir. Bizler kamu vicdanının sesi, demokrasilerin vazgeçilmeziyiz. Acilen yasal düzenlemelere gidilmez ise zaten kapılarına kilit vurmaya başlayan Anadolu basınına yenileri hızla eklenecektir. Bizim için özel olan bu günlerde yetkililer tarafından sesimizin duyulmasını istiyoruz.” 

– 20 gazeteciyi koronavirüsten kaybettik 

Dünyayı etkisi altın alan Kovid-19 pandemisinden en çok zarar gören meslek mensupları arasında yer aldıklarının altını çizen Karaoğlu,  “Türkiye’de 2020 yılında koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan 300’den fazla gazeteciden 20’si yaşamını yitirdi. Dünyada ise kesin rakamlar tam bilinmemekle birlikte uluslararası kuruluşların derlediği bilgiler ışığında, 20 binden fazla gazetecinin koronavirüse yakalandığı, bunlardan 600’ünün hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Türkiye 20 gazetecinin vefatı ile dünyada 8’inci sırada yer alıyor. Zaten zor şartlar altında varlığını sürdüren basın sektörüne birde pandemi darbesi geldi. Umarım 2021 yılı her alanda olduğu gibi Anadolu basını içinde beklentilerin gerçekleştiği bir yıl olur. Umarın gazeteciler ölmez, çalışma koşulları iyileştirilir ve ayakta durmalarına destek olunur.” ifadelerine yer verdi. 

Meslektaşlarının gününü kutlayan Karaoğlu, şunları kaydetti:

“Kamu adına hareket ederek, demokrasinin gelişmesine ve toplumsal bilincin oluşturulmasına değerli katkılar sunan, halkımızın doğru haber alması için özveriyle görevini yerine getiren meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza da Allah’tan rahmet, Kovid-19 ile mücadele edenler arkadaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Her 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Atatürk huzurunda çelenk sunduklarını belirten Karaoğlu, pandemi dolayısı ile bu yıl bunu gerçekleştirmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

KGC MESAJI

Karabük Gazeteciler Derneğinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Basının sorunlarına değinilerek şu ifadelere yer verildi;

“10 Ocak tarihini bayram değil “dayanışma günü” olarak kutladıklarını ifade eden Kaya, Koronavirüs döneminde basının sorunlarına ve çözüm önerilerine dikkat çekti.

Basın sektöründe mesleki yasaların çıkarılmasından basın özgürlüğüne kadar birçok konuda düzenleme beklendiğini ifade eden Başkan Kaya; Sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, sürekli itibar kaybeden mesleğimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

AŞILAMADA ÖNCELİK

Öncelikle, Koronavirüs salgınının ağır baskısı altında görev yapan meslektaşlarımızın ve çalıştıkları medya kuruluşlarının, halkın haber alma özgürlüğü adına bugüne kadar gösterdikleri fedakârca çabalara içtenlikle teşekkür ediyorum.

Arkadaşlarımız, canlarını, sağlıklarını riske ederek sahada haber uğruna özveriyle görevlerini yerine getirmekteler. Süreç içinde binin üzerinde meslektaşımız koronavirüse yakalanarak tedavi görürken, ne yazık ki ülkemizde 20 meslektaşımız, 56 ülkede 489 medya çalışanı görevi başında coronavirüs sonucu yaşamını yitirdi. Bu gerçekler ışığında, gazetecilik mesleğinin riskleri göz önüne alınarak, aşılamada basın mensuplarının “öncelikli meslek grupları” arasına alınmasını bekliyoruz.

YASAL DÜZENLEMELER

Öte yandan, her fırsatta sürekli vurguladığımız gibi sektörümüz kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun çözümü “yeni yasal düzenlemelerin yapılmasından” geçmektedir. Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, internet yasasından mesleki standartlara ve yıpranma hakkından yararlanmada basın kartı şartının kaldırılmasına kadar bir dizi düzenleme, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden yasalaşmalıdır.

Bilindiği gibi medya sektöründe mesleki düzenleme olmaması; ne yazık ki tehdit ve şantaja dayalı etik dışı haberlerin yapılmasına yol açmakta, birikimine, eğitimine bakılmaksızın dileyen herkesin gazeteci maskesi altında sektörümüzde boy göstermesine neden olmaktadır.

Meslektaşlarımız, meslek onurlarını korumak adına mücadele etse de, yasal boşluktan yararlanan çıkarcıların sektörde boy göstermesine engel olamamaktadır. Bu nedenle basın sektöründe öncelikli olarak mesleki düzenleme yapılmalıdır.

212 SAYILI YASA

10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı.

Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü, demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Halkın sesi olma görevini üstlenen özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu nedenle ülke olarak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz.

10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.”

KARABÜK İLETİŞİM DERNEĞİ 10 OCAK BASIN ÇALIŞANLARI MESAJI

Karabük İletişim Derneği Başkanlığından yapılan açıklamada,

” Basın çalışanlarının haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasası’nın 1961’de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, Türkiye’mizde “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Günümüzde çalışmayan, çalıştırılmayan, ötekileştirilmeye çalışılan meslektaşlarımızı da değerlendirdiğimizde acı bir tebessümden başka yapacak bir şeyimiz kalmıyor.

Her türlü şart ve baskı altında çıkar karşısında eğilip, menfaatlere boyun eğmeden görevini yapan tüm meslektaşlarımın bu günlerini kutluyor, çeşitli nedenler ve baskılar nedeni ile köşelerine çekilmek zorunda bırakılmış meslektaşlarıma da “Her karanlıktan sonra güneşin mutlaka yüzünü gösterdiğini” hatırlatmak istiyorum. Günümüz buruk ama ÜMİTSİZ değiliz.” dendi

AK PARTİ İL BAŞKANI İSMAİL ALTINÖZ’ÜN MESAJI

İl Başkanımız Av. Altınöz’ün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Mesajı
İl Başkanımız Av. İsmail Altınöz “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Av. Altınöz mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu bulunmaktadır. Halkın gelişmelerden zamanında ve objektif bir şekilde haberdar olmasını sağlayan, gece gündüz demeden her türlü zor şartlarda çalışmayı ilke edinerek ve hiçbir zaman yılmadan, usanmadan görevlerini ifa eden gazetecilerimizi ve basın camiasını, toplum olarak her zaman takdir etmekteyiz. Ülkemizin ve şehrimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olan, büyük bir gayretle çalışan fedakar gazetecilerimize, Karabük’ümüze katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Bugüne kadar görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum.”

CHP İL BAŞKANI ABDULLAH ÇAKIR’IN MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Karabük İl Başkanı Abdullah ÇAKIR’ın  ,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

ÇAKIR, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kamuoyunu bilgilendirmek adına özveri ile 7/24 saat çalışan demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından basının güçlü olması gerek düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru bir şekilde yansıtılması açısından son derece önemlidir.

Haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olan gazetecilik kamu adına gerçekleri araştırma doğru gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Görevini toplumsal değerlere saygılı kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren gazetecilerimiz hiç şüphesiz demokrasimizin en önemli dayanaklarından birisidir.

Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları ve çalışanları, vatandaş devlet arasındaki iletişimin kamuoyu oluşturulması gibi birçok görev üstlenmektedir.

Toplumsal değerlere saygı gösteren hukukun, evrensel standartlarından sapmayarak icra ettiği görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan tüm emekçi gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar başarılar dilerim

KARABÜK TSO BAŞKANI MESCİER’DEN 10 OCAK KUTLAMASI

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Başkan Mescier, gazetecilerin, herkesin gözü, kulağı olduğunu, insanlara doğru ve gerçek bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırmak üzere zor şart ve imkânlar içerisinde çalıştıklarını belirterek, “Milletimizi ülke ve dünya gündeminden haberdar eden gazetecilerimiz, yerli ve milli değerlerimizin benimsetilmesinde de çok önemli bir görevi üstlenmektedirler” şeklinde konuştu.
Mescier, “Mesleğin gerektirdiği etik ve ahlak kuralları doğrultusunda ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışıyla görevlerini özveriyle yerine getiren basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

İYİ PARTİ SAFRANBOLU İLÇE BAŞKANI BİLAL ASLAN’IN MESAJI

İYİ Parti Safranbolu İlçe Başkanlığının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeni ile yayınladığı mesajda şöyle dendi;

“Ne yazık ki toplum içinde kendi sorunlarıyla en az ilgilenen kesim gazetecilerdir. Gazeteciler kendi sorunlarını bir kenara bırakıp her kesimin, herkesin sorunlarıyla dertlenen kurum halini almıştır. Medyayı araç olarak kullanma eğiliminin artması, siyasi ve güç odaklarının müdahaleleri de gazetecilerin ve gazeteciliğin kaderini olumsuz etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Siyasi ve güç odaklarının baskılarını gazeteci arkadaşlarımızın üzerinden çekmeleri bizlerin doğru haberlerle güne başlamamızı sağlayacaktır.

Gazeteci arkadaşlarımız haber ve görüşlerin yaygınlaştırılmasında ve kanaatlerin oluşturulmasında önemli paya sahiptirler. Savaş koşullarında, doğal afetlerde ve her türlü zor şartlar altında görevlerini yapmaya ve doğru haberleri halka ulaştırmaya çalışan her gazeteci arkadaşımıza minnet borçluyuz.

Gazetecilerin çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi gazetecilik mesleğinin kalitesinin artırılmasını, mesleğin özendirilmesini ve yeni gazetecilerin yetişmesini sağlayacaktır.

Bu vesileyle değerli basın çalışanlarının 10 OCAK Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve selamlarımı iletiyorum.”

DEVA PARTİSİ KARABÜK İL BAŞKANI YUSUF AYDIN’IN MESAJI

DEVA Partisi İl Başkanı Yusuf Aydın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Aydın mesajında, “İlkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, insanların haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üslenen gazeteci, toplumun gözü, kulağı ve sesidir. Tüm olaylara tarafsız bir şekilde bakabilen, gerçek haberin peşinde olan basın mensuplarımızın, demokrasimizin güçlenmesinde, birlik ve beraberliğimizin korunmasında, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir payı bulunmaktadır.

Basın mensuplarımızın en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmalarıdır. İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ilimizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle; bu önemli işe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

SAFRANBOLU MHP İLÇE BAŞKANI EMRE TUNÇ UN MESAJI

Basın ulusun ortak sesidir. Bir güç, bir okul, bir yol göstericidir.         Mustafa Kemal Atatürk Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi için her şartta görevleri peşinde koşan, mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden bütün basın çalışanlarının ve gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım. 

Görevi başında hain terör saldırısı ile şehit olan gazeteci Ülkücü ağabeyimiz Yusufiyeli Cengiz Akyıldız’ı ,Son nefesine kadar haberlerini ulaştıran Muhsin Başkan ve arkadaşlarını kurtarmak için telefonu kapanana kadar mücadele eden şehit gazeteci İsmail Güneş’i ,Karabükümüzün basın duayenlerinden rahmetli Tuncer Ersözlü’yü ve ahirete intikal etmiş tüm gazetecilerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum..Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

EĞİTİM SEN İL BAŞKANI BÜLENT VERGİLİ NİN MESAJI

Yerel Basınımızın Değerli Temsilcileri;

Türkiye 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü yine buruk karşılıyor.

Özellikle yerel basının ne zor koşullarda yayın hayatına devam etmekte olduğunu biliyor, bu nedenle yerel basına özel bazı desteklerin yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Halkın bilgilenmesi, gözü, kulağı olan basınımızın ve basın emekçisi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha yinelemek istiyoruz.Ülkemizde gazetecilik mesleğinin ne kadar zor şartlarda yerine getirildiğini biliyoruz. Özellikle tutuklu gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını diliyoruz.10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde başta Uğur MUMCU, Abdi İPEKÇİ, Çetin EMEÇ, Metin GÖKTEPE gibi yitirdiğimiz gazetecileri saygıyla anıyor, tüm çalışan gazetecilerin “Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyoruz.


KARABÜK İLETİŞİM DERNEĞİ MESAJI