Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

10 OCAK KUTLAMADA KALMASIN

  KARABÜK ‘TE Kİ

 

KARABÜK ‘TE Kİ  BASIN-YAYIN İLETİŞİM DERNEKLERİNİN KUTLAMALARI 

 

KARABÜK GAZETECİLERİ VE İLETİŞİM DERNEĞİNİN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLERİ KUTLAMA MESAJI 

 

İLETİŞİM2 ÜST
Özgür bir basın için haber alma ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını beklediğimiz bu günlerde bir ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ daha yaşamaktayız.

53 yıl önce basın dünyasının bayramı olan ve yıllar içinde ”10 Ocak çalışan gazeteciler günü” olarak yaşanan bugünde , Türk Basını maalesef halen ‘Basın Özgürlüğü Mücadelesiyle’ uğraşmakta, tutuklu gazetecilerin sayısının 40’a düşmesine karşın, tutuklu gazeteciler listesinde Dünya çapında ilk sıradaki ”ŞAMPİYON”yerimizin değişmemiş olması, düşündürücüdür..
Bağımsız, tarafsız ve ilkeli basın, toplumsal kalkınmanın, gelişmenin ve demokratikleşmenin en önemli unsurlarından olduğunu her fırsatta açıklayan Resmi-Özel kurumlar ve yetkilileri; Basın ahlak kurallarına uygun yapılan yayınlar, gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması, açık ve şeffaf toplum kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağını sürekli ifade etmektedirler.

Bu açıklamaların her dönem BASIN özel günlerinde söylem olarak kalmasın istiyoruz. Yazılı ve görsel basın-iletişim yayın organlarımızın toplumun sesi, gözü ve kulağı durumunda olduğunu sadece bu özel günlerde hatırlamamalarını istiyoruz.

Yaygın ve yerel medyamızın KARABÜK ilimizde ve bölgemizde üstlenmiş olduğu misyonuyla gece gündüz, yaz kış demeden daima bağımsız ve gerçekleri tüm çıplaklığıyla halkımıza sunarak, çoğulcu bir demokrasinin önemini bir kez daha ortaya koyarak, çalışmalarımızı zor şartlar altında yerine getirdiğimizin bilinmesinde yarar vardır.
Bu anlayışla; Vatandaşlarımızın ülkemizde ve Dünya’daki gelişmeleri zamanında ve objektif bir şekilde haberdar olmasını sağlayan, her türlü zor şartlara rağmen bile görev bilincini kaybetmeyen, fedakar basın çalışanlarımızın, her kademede ki emekçi medya mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk dileriz.

   ===========

ANADOLU SPOR GAZETECİLERİ KUTLAMA MESAJI 

asgd

ASGD: Çalışsan bir dert, çalışmasan bin dert !..

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, “Gazetecilerin içinde bulunduğu durumu; ‘çalışsan bir dert çalışmasan bin dert’ diyerek açıklamak gerekiyor” diyerek şu açıklamalarda bulundu ; “Ne yazık ki bu sorunlar derinleşiyor ve basın emekçileri de bu sorunların altında ezildikçe eziliyor” dedi. Erdoğan’ın açıklaması aynen şöyle: “Medya kurumlarının ekonomik açmazlarla boğuştuğu bu dönemde, kendine zor koşullarda da olsa çalışma alanı bulabilen gazetecilerin içinde bulundukları koşullar belli. Asgari ücret düzeyindeki maaşlarla yetinmek zorunda bırakılan, bu ücretlerini alabilmekte de çoğu kez zorlanan, aynı zamanda sosyal haklarından da yoksun bırakılan meslektaşlarımızın durumu gerçekten içler acısıdır. Bunun yanı sıra meslektaşlarımızın uzun yıllar önce elde ettikleri yıpranma payı gibi kazanılmış haklarının törpülenmiş olması, çalışan gazetecilerin arzu edilen gelir düzeylerine bir türlü kavuşturulmamış olmaları gibi can alıcı sorunlar da aslında doğrudan özgür basınla ilgili çözüm bekleyen konulardır. Ancak bunlarla birlikte asıl çalışmayan gazetecilerin sorunlarının da konuşulması gerekiyor. Gün geçmiyor ki, çalıştığı kurumla ilişkisi kesilen meslektaşımız olmasın, Gazetecilerin kaderi ne yazık ki, pamuk ipliğine bağlıdır ve son derece güvencesizdir. Bu durum da sorunların kangrene dönmesine neden olmaktadır. Medya mensupları ve medya kuruluşları ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmadan, hem meslektaşlarımız insan onuruna yakışır bir yaşam düzeyine ulaşamayacak hem de ülkemizde basın özgürlüğünü gerçek anlamda tesis etmek mümkün olmayacaktır. Gazetecilerin akreditasyonuyla ilgili yetkinin mahkeme kararlarıyla Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunun belirtilmesine rağmen, 2013-2014 sezonu için de bu yetki TFF ile TSYD aracılığıyla kullanıyor ve statlara girişteki yasa dışı uygulama ne acıdır ki devlet görevlilerinin gözleri önünde devam ediyor. Düşündürücü olan ise bu talihsiz süreç, adil hukuk tartışmalarının yaşandığı bu hassas dönemde de devam ediyor. Kısacası Anadolu’daki meslektaşlarımız, 10 Ocakları buruk yaşamaya devam ediyor” 

  ===========

KARABÜK İLETİŞİM DERNEĞİ KUTLAMA MESAJI 

gazeteciler günüBugün Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 212 sayılı kanunun kabulü ile ilan edilen ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ her yıl düzenli olarak kutlanır. Öncelikle meslektaşlarımın bu yıl 53’üncüsü kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Her ne kadar bugün ‘Çalışan Gazeteciler’ için önemli hakların kazanıldığı bir gün olsa da artık bu hakların söz etmek pek mümkün değildir. Zira çalışan gazetecilerin ne şartlarda görev yaptıkları ortadadır. Özellikle yerel medyada bu şartlar daha da iç karartıcı düzeydedir. Birçok çalışan gazeteci halen daha sosyal güvenlikten bile yoksundur. Aldıkları ücretler ise çoğu zaman kendilerinin karnını doyurmaya bile yetmemektedir. Dolayısıyla bugün Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınlanan kutlama mesajlarının pek bir anlamı yoktur. Zira çalışan gazeteci arkadaşlarımızın çalışma şartlarının iyi yönde geliştirmesini sağlayacak bir takım düzenlemeler yapılmadan, meslektaşlarımıza bugünün anlamından bahsetmenin pek bir anlamı yoktur. Üstelik bu olmadığı takdirde çalışan gazetecilerden, dolayısıyla Medya’dan ifade özgürlüğü beklemek yanlış olur. Bunun dışında adet olduğu üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen Kutlama mesajlarının kuru bir ifadeden farkı bulunmamaktadır. Bu vesile ile ve de adet olduğu üzere bütün meslektaşlarımın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz..

Web Tasarım & SEO: Best4SEO