Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

15 Temmuz Etkinlikleri ..

  15 Temmuz Şehitleri

 

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile İl Müdürlüğü tarafından Vali Kemal Çeber ve eşi Neslihan Çeber’in ev sahipliğinde şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin onuruna akşam yemeği programı düzenlendi.

Şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin onuruna düzenlenen akşam yemeğine Vali Kemal Çeber ve eşi Neslihan Çeber, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Garnizon Komutanı P. Albay Tekin Nemlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Kaymakamlar, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, İl Jandarma Komutanı J. Albay Cihan Ulukaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, POMEM Müdürü Mahmut Karabulut, KARDEMİR Genel Müdürü Ercüment Ünal, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve aileleri katıldı.

Program öncesi eşi Neslihan Çeber ile birlikte tek tek masaları dolaşan Vali Kemal Çeber yakından ilgilendiği şehit aileleri ile bir süre sohbet etti.

“Siz onlara ölüler demeyiniz, onlar aranızdadır ancak siz bilmezsiniz.”

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan yemek programı öncesinde konuşan Vali Kemal Çeber: “Bundan kısa bir süre önce Ramazan ayı içerisinde şehit ailelerimiz ile birlikte olduk, yine değişik vesilelerle şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve aileleri ile programlar yaptık. Şimdi aklıma o geldi biz mi acaba şehit ailelerimizi, gazilerimizi ve bu şehrin eşrafını bir araya getiriyoruz, yoksa şehitlerimiz mi bizi bir araya getiriyor? Sanıyorum rabbimin siz onlara ölüler demeyiniz, onlar aranızdadır ancak siz bilmezsiniz buyruğunun temayüz etmiş hali bu ortamlardır diye düşünüyorum. Onlar aramızda, onlar diriler ve bu vesileyle bizleri bir araya getiriyorlar, Allah onlardan razı olsun. En taze şehidimiz Ömer Bilal Akpınar’ın ailesi burada, Alican’ımızın ve Umut’umuzun aileleri burada. En taze şehidimizin üzerinden neredeyse 6 ay geçti, Metin ve Barış kardeşimiz şehit olalı 2 yıl oldu. Onların üzerine ben Karabük’te çok cenaze programlarına katıldım. Bugün yine saygıdeğer Vekillerimiz ile birlikte Eflani Belediye Başkanımızın annesini rahmeti rahmana uğurladık, döndük. Şimdi yakınları acı içerisinde bir hafta, iki hafta öyle devam edecek, dar bir çerçevede hepimize olacağı gibi yâd edilerek sonsuzluğa intikal etmiş olacaklar. Ama şehitlerimiz hiç ölmüyor, gördüğünüz gibi 20 yıl önce 30 yıl önce şehit olmuş kardeşlerimizi hep beraber biz bugün yine anıyoruz. Bu da rabbimin diridirler lafsının temayüz etmiş hallerini gösterdiğinin simgeleridir, Allah onlardan razı olsun.

“Şehitliğin ne demek olduğunu evlatlarımıza ve genç kuşaklara iyi anlatmalıyız.”

Sanıyorum bizlere düşen niye şehit olduklarını, ne için şehit olunduğunu, şehitliğin ne demek olduğunu özellikle evlatlarımıza ve genç kuşaklara iyi anlatabilmektir. Çünkü bu ülke, bu millet tarih boyunca hep şehitler verdi ve belki önümüzde de şehit verme gururunu yaşayacaktır. Elhamdülillah hep söylüyorum rabbimin bizlere bireysel olarak çizmiş olduğu kaderin dışında bu millete de çizmiş olduğu bir kader olduğu kanaatindeyim, hiç şüphem yoktur. Bu da Müslümanlığın bayraktarlığıdır, bu da mazlumların, ezilenlerin, garibanların yanında olma görevidir. Sayın Cumhurbaşkanımız çok kısa zaman içerisinde dünyayı yönettiğini sanan ukalalara çıkıp “one minute” diyebiliyor, dünyadaki hiç kimsenin diyemediğini diyebiliyor. Bizim devletimizin başı ben Kudüs’ü İsrail’e yar etmem orası benim kırmızı çizgimdir diyor ve tüm dünyaya meydan okuyor. Elhamdülillah yine devletimizin başı nerede mazlum, ezilen, cefa gören varsa ben onun yanındayım diyor ve dünya beşten büyüktür diyor. Bu beş dünyayı yönetme zulmünden bizim dünyayı kurtarmamız gerekli diyor, bunları dediğiniz zaman da hep düşmanlarınız oluyor ve çok şeyle mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Sanmayın ki fetö kendi başına çıkmış bir meczubun yarattığı bir organizasyon, arkasında büyük dünya devletleri, büyük güçler var, 40-50 yıllık bir strateji, projedir. Sanmayın ki pkk dediğimiz lanet sürüsü kendi başına çıkmış iki tane çapulcunun başımıza bela ettiği bir güruh’tur. Öyle değildir, Marksist Leninist İdeolojinin sahiplerinin ve yine bu dünyada çıkarları birlik olan dış mihrakların başımıza bela ettiği bir güruhtur. Biz bunların hepsini Elhamdülillah şehitlerimizin yüzü-suyu hürmetine hakkından geliyoruz, geleceğiz ve bundan sonra da hem ümmetin bayraktarlığını yapacağız, hem de mazlumların yanında olacağız. Biz bunları yaptığımız zaman ne ilerlememizden geri kalıyoruz, nede dünya nimetlerinden geri kalıyoruz şehitler veriyoruz, acılarımız oluyor ama bir taraftan da bunun gururunu yaşıyoruz. Bu kadar belaya rağmen Elhamdülillah dimdik ayaktayız, bugün eskisinden çok çok daha güçlüyüz.

“Allah tüm şehitlerimize gani gani rahmet eylesin.”

Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum, Allah tüm şehitlerimize tekrar gani gani rahmet eylesin. Allah bizleri onların şefaatine nail kılsın çünkü öbür dünyada şefaat edebilecek bir iki gurubun birisidir şehitlerimiz. Allah bu memleketi onların yüzü-suyu hürmetine her daim Müslümanlığa, ümmete, mazlumlara önder olmaya devam ettirsin. Allah şehit ailelerimizin yar ve yardımcısı olsun, bizlerde hep onların yanındayız. Allah gazilerimize sağlık-sıhhat versin, bu güzel birlikteliği daima muhafaza etmemize yardımcı olsun.”diyerek sözlerini tamamladı.

KADEM’den “15 Temmuz İzlerine Kadın Duruşu” paneli.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında KADEM tarafından organize edilen panelde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaralanan gaziler, o gece yaşadıklarını Karabüklülerle paylaştı.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) tarafından Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen programa Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Karabük Valiliği Hukuk Müşaviri Numan Tahir Şimşek, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mehmet Nur Akdoğan, Ülfet Görgülü ve Ekrem Keriş tarafından katılımcılara sunumlar yapıldı.

Program “15 Temmuz İzlerine Kadın Duruşu” konulu panel ile devam ederken panelistler 15 Temmuz Gazilerinden Nebahat Topaloğlu, emekli polis memuru Mustafa Gülen ve kızı Rabia Gülen ile Ali Özleyen 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.

 

15 Temmuz Şehitlerimiz Kabirleri başında anıldı.

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıldönümünde Karabüklü şehitlerimiz Metin Arslan ve Barış Efe’nin kabirleri başında Kur’an-ı Kerim okunurken, ülkemizin birliği, bütünlüğü ve selameti için dualar edildi.

Şehitlik ziyaretine Vali Kemal Çeber, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Garnizon Komutanı P. Albay Tekin Nemlioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, Vali Yardımcısı İsmail Bayata, İl Jandarma Komutan V. Albay Önder Şevik, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve şehitlerimizin yakınları katıldı.

İlk olarak 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele edip şehit düşen Metin Arslan’ın Öğlebeli Mezarlığında bulunan kabri ziyaret edildi. Daha sonra 5000 Evler Şehitliğini ziyaret ederek dualar eden Vali Çeber ve protokol üyeleri aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü için kanlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimiz için dualar ederek kabirlerine karanfil bıraktılar.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Köprübaşı Camiinde Mevlid-i Şerif ile Kur-an’ı Kerim Tilavetini okunarak tüm şehitlerimiz için dualar edildi.