Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

3 Ayda 3 Ton Kütük Mantar

    3 Ayda

 

 

3 Ayda 3 Ton Kütük Mantarı

 

İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünde eğitim-öğretim gören Erdal Yılmaz, geçtiğimiz aylarda başladığı kültür mantar üretimine hız verdi.

 

mantar1

Yenice Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü şubesinin ve Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın destek verdiği mantar üretimi Atatürk Mahallesi ile Derebaşı Köyü sınırında kalan ve atıl durumda olan Milli Eğitime ait Cumayanı Okul binasında devam eden Erdal Yılmaz, 3 ayda 3 ton kültür mantarı üretti.

Yılmaz’ın 1 yıl sonunda 9 ton mantar üretimi planladığı belirtirken Yenice Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğünün ve Yenice Belediyesinin destekleri ile şu an hafta 40 kasa mantar üretimini Yenice Pazarına bile çıkartamadan burada semt pazarlarında pazarlıyoruz, müthiş bir ilgi var ” dedi.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı,yaptığı açıklamada, “ Girişimcilere örnek olacak bir proje.1’e 10 kazandıracak bir projeyi hayata geçiren Erdal Yılmaz kardeşimizi kutluyorum. Bu tür girişimlerin artmasını bekliyoruz. Biz, her konuda destek olmaya hazırız. Yeter ki insanlarımız üretmek istesinler. Güzel bir çalışma. Kardeşimize destek olduk, olmaya devam edeceğiz “ dedi.

Gıda Tarım Şube Müdürü Sadık Kelez Yenice ormanlarında yapılan araştırmalara göre 200 üstünde mantar yetiştiğini bunlardan bilinen 15-16 sının yenilebilir olduğunu ancak üretimi yapılan bu ‘Kütük’ mantarı olarak halk arasında bilinen Pleurotus ostreatus üreticiler tarafından üretilmekte ve faydalı  bir besindir dedi.

Kelez ayrıca ; “İstiridye şeklinde olması nedeniyle ‘İstiridye Mantarı’ ismi verilen bu mantar türü, dünyanın pek çok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyür. Sıklıkla talaş ya da saman ortamında oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan biridir. Hoş bir koku ve damak tadına sahiptir” dedi.

YENİCEDE TARIM GIDA VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜNCE KREDİLENDİRME İŞLEMLERİ ANLATIlDI

Karabük Tarım Gıda ve Hayvancılık il müdürlüğü de bugün Yenice de yaptığı çalışmalar ile orman köylüsünün ve tarımla uğraşan vatandaşların ferdi kredilerden yararlanma şartlarını anlatan bir seminer düzenlendi.

Yenice orman işletme müdürlüğünde Yenice orman köylerine verilecek olan Orköy kredileri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı orman işletme müdürü şevket Eraslan koordinatörlüğünde Zonguldak orman bölge müdür Yrd.  Nizamettin Ören ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı ile orman Bölge Müdürlüğünden Orköy şube Müdürü Ayşe Toptan nın katılımları ile köy muhtarlarına bilgiler verildi.

Karşılıklı istişare soru şeklinde bitirilirken , seminere köy ve mahalle muhtarları katıldı.