30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Son Güncelleme : 28 Ağustos 2017 - 13:42

Kuvvet Birdir ve O Milletindir./ M.Kemal Atatürk

 

 

30 Ağustos zafer Bayramı, Türk milletinin büyük bir coşku içerisinde kutladığı milli bayramlarımızdan birisidir. Zafer Bayramının 95.yılı hepinize kutlu olsun.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsuna çıkmasıyla, Kurtuluş mücadelesine başlayan Türk Ulusu, Atatürk’ün Önderliğinde düşmanı yurttan kovmanın ve asırlardır bağımsız olarak yaşadığı topraklarda yine bağımsız olarak yaşayabilmenin azmi içerisindeydi.

Amasya genelgesinin yayınlanmasının ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Anadolu tek vücut olmaya başlamıştı. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kurulmasıyla memleketin yönetim hakkı Türk halkına verilmiş, bu sayede Ankara’da Kurtuluş Savaşının merkezi durumuna gelmişti.

Misakı-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşünden hareketle, düşmanla mücadele kararı alınmış, oluşturulan düzenli ordu ile savaşa girilmiştir. Milli mücadelemiz, Kongreler ve TBBMM ile birlikte yapıldı.

Türk Tarihinde, Çaldıran Savaşı, Malazgirt Savaşı,26 Ağustos’ta başlamıştı. Mustafa Kemal’de Büyük Taarruzu bilinçli olarak 26 Ağustos 1922’de başlattı. Halide Edip Adıvar’a göre Mustafa Kemal O gece, Çalıkuşunu okuyordu. Çanakkale Savaşlarında Eğitim Ordusu yok olmuştu. Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Taarruz hazırlıkları sırasında, Öğretmenlerin askere alınmasını istemedi.

Ayrıca Büyük Taarruz için, Cumartesi günü seçilmişti. Çünkü Pazar Avrupa da tatildi. Büyük Taarruz Londra Gazetelerinde ancak Salı günü duyuruluyordu. Bu durum Emperyalistlerin hazırlanmasını geciktirdi. Onların Moralini bozdu.

Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal Başkomutanlığında,26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı.30 Ağustos da düşman çember içine alındı. Yunan Başkomutanı Trikopis teslim oldu. Bu savaş Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için “ Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırıldı.

30 Ağustos zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur. Ama Türk Ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni, bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum.

Besbelli ki yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.

 Atatürk Diyor ki;

“ Gençler Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey Yükselen yeni kuşak, Cumhuriyeti biz kurduk, o’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.

Zafer bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmi olarak, Zafer Bayramı ilan edilmesi Mayıs 1935 yılında olmuştur.30 Ağustos Zafer Bayramı 82 yıldır ülkemizde kutlanmaktadır. Cumhuriyet var oldukça kutlanmaya devam edecektir.

Bu vesile ile hepinizin zafer bayramını, bağımsızlık bayramını, Cumhuriyetimize kavuşmamızı sağlayan bayramınızı ve Kurban Bayramınızı Kutluyorum.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.