Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İş Dünyası Sıkıntılı

Dünya Gazetesinden Sercan Akıncı’nın

12345678

Dünya Gazetesinden Sercan Akıncı’nın haberine göre,  OHAL sonrası iflas dalgasının yaşanacağı korkusu piyasayı sardığından “İflas erteleme OHAL’le yasaklandı”

Piyasadaki daralma nedeniyle kaynak sıkıntısı çeken firmalar zorlanıyor gerekçesiyle  İcra dairelerindeki dosya sayısı giderek artıyor denilen haber yorumunda “ Bir icra dairesindeki dosya sayısı geçen yılın ekim ayında 29 binlerdeyken, bu yıl aynı dönemde bu sayı 32 binin üstünde… Üstelik geçen yılki rakamlar da rekor olarak ifade ediliyor. Hukukçular bu rakamlar ışığında ‘yakında iflaslar gelebilir’ uyarısında bulunuyor. Hukukçulara göre OHAL döneminde iflas ertelemenin yasaklanması, ardından gelecek dönemde de iflas ertelemenin zorlaşacak olması firmaları zora sokabilir. İflas erteleme konusunda fırsatçıların önüne geçilebilmesi için şartların zorlaştırıldığını söyleyen hukukçular, şimdi ise işini düzgün yapan fakat zora düşen firmaların bu hakkı kullanmakta zorlanabileceğine ve iflasa sürüklenebileceklerine vurgu yapılıyor.”  şeklinde değerlendirme dikkat çekti.

138903

İş dünyasında birçok firmanın sıkıntıda

olduğu konuşuluyor.

İş dünyası temsilcilerine göre, gerek 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra nakit sıkıntısı yaşanması gerekse bankaların KOBİ’lere verdiği kredileri geri çağırması işleri zora sokuyor. Piyasada çözüm ise kamu yatırımlarının artırılarak piyasada nakit dönüşünün sağlanması, ticari kredilerde faiz düzenlemesi yapılması, bankaların özellikle KOBİ kredilerini yenilemede kolaylık sağlaması ve AVM/ cadde dükkanlarında kira/ ciro dengesinin uygun şekilde yeniden kurgulanması gibi maddeleri sıralıyorlar.

Son dönemde ekonomik durgunluğun arttığını ve nakit döngüsünde ciddi sorunlar olduğunu kaydelinen haberde geçen yıla oranla icra takip dosyalarında yüzde 15’lik artış olduğuna dikkat çekilerek  “Bu rakam 3 farklı adliyedeki farklı icra dairelerinden aldığımız verilerde de aynı. Bir icra dairesinde geçen yıl 29 bin olan dosya sayısı bu yıl 32 bin civarında” olduğu da haberde vurgulandı

Son yıllara bakıldığında karşılıksız çek, protesto edilmiş senet sayısında bir önceki yıla göre kayda değer artış olduğunun görüldüğünü belirten haberde, Çarklar işlemez hale getirildi. KOBİ’ler yok sayılıyor. Öte yandan bir şirketin yüzde 1 ortağı olan bir kişi FETÖ ile mücadele kapsamında gözaltına alınıp, serbest bırakılmış olsa dahi, o şirkete kredi verilmiyor. Bu da firmaları zora sokuyor şeklinde yorumlara yer verildi.