CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, Karabük’ün il oluşunu TBMM Genel Kurulu’nda kutlarken sorunları bir bir sıraladı

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Akay, “Bugün milletvekilliğini yaptığım Karabük ili için önemli bir gün. Bugün Karabük’ün il oluşunun 29’uncu yılı. İlimiz 1937 yılına kadar Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün 13 hanelik bir mahallesiydi. 1935 yılında Ankara-Zonguldak demir yolunun açılmasıyla beraber 3 Nisan 1937 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla İsmet İnönü tarafından Karabük Demir Çelik Fabrikaları kuruluyor.” dedi.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Demir Çelik Fabrikalarını Muazzam Bir Öngörüyle Karabük’te Kurdu

Karabük demir çelik fabrikalarının kuruluş sürecine ilişkin bilgi de aktaran Akay, “Bu fabrikanın kuruluşu çok çok önemli. Bu fabrikanın kurulmasına Atatürk nasıl karar vermiş, biliyor musunuz? 1917 yılında Almanya’da genç bir Osmanlı subayı iken buradaki Essen Kuzey-Ren Vestfalya bölgesi; aynı bizim Batı Karadeniz havzasına benzeyen bir bölge. Bugün, orada da Batı Karadeniz havzasından 1,5 milyonun üzerinde bizim hemşehrimiz yaşıyor. Oradaki Krupp fabrikasını gezip, demir çelik fabrikasını görüp oradan beynine işlemiş ve muazzam bir öngörüyle de bu fabrikayı Karabük’e kurmuş. Karabük’e kurduktan sonra da fabrikalar kuran fabrika olan Kardemir’le beraber bugünkü cumhuriyet kentine kavuşmuşuz. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde burada yetişen mühendisler görev almış, bu fabrikalarda üretim yapmış, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış ve ağır sanayi hamlesi bu şekliyle atılmış.” ifadelerini kullandı.

Herkesi Karabük’teki Güzellikleri Görmeye Davet Ediyorum

Karabük’ün turizmi hakkında da bilgi aktaran Akay, “Karabük güzellikleriyle de çok önemli, Safranbolu Dünya Miras Şehri. 1994 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir bölge, hepinizin bildiği bir bölge. Yine, blok ormanlarıyla meşhur Yenice ormanları var, biyolojik çeşitliliği açısından “orman denizi” diye geçen, gerçekten yüzde 85’i ormanlarla kaplı bir bölge. Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti var, Ovacık’ta kaya mezarları var, Eflani’de göletler var. Herkesi buraları görmeye davet ediyorum.” dedi.

2024’de Genel Bütçeye 3 Milyar Lira Katkı Sağlayacak Olan Karabük, Sadece 724 Milyon Lira Yatırım Alacak

Karabük’ün sorunları hakkında da konuşan Milletvekili Akay, “Bu güzelliklerin yanı sıra, o kadar vergi gelirleri olduğu hâlde, 2024 yılında 3 milyar 503 milyon genel bütçeye katkı sağlacak Karabük, sadece 724 milyonluk bir yatırım almış; gerekli yatırımlar alamıyor, bu konuda sıkıntı var. Hem sağlık harcamalarıyla ilgili hem karayollarıyla ilgili sorunlarımız var; bütçeden gerekli payı almasını talep ediyoruz. 3 Nisan Karabük için önemli bir gün olduğu için Ticaret Odası Başkanı dâhil bütün Karabük 3 Nisan’ın sanayi günü ilan edilmesini bekliyor; bunu sanayiciler de bekliyor. Bu vesileyle ben kanun teklifi vermiştim; siz değerli milletvekillerinden bu kanun teklifine destek vermenizi rica ediyor, tekrar 29’uncu yılımızı kutluyorum.” şeklinde konuştu.” şeklinde konuştu.