Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ATAM 85 YILDIR KALBİMİZDESİN

Nuri KIRIMLI   Dün(9

Nuri KIRIMLI

 

Dün(9 Kasım 2023) Karabük’te bir ofiste eski öğrencilerimle karşılaştım. Hocam Ortaokulda Vatandaşlık Bilgisinde bize öğrettiklerinizle, bugün yaşananlar çok çelişkili değimli dediler.

Ben onlara Vatandaşlık Dersinde;

           Yargıtay: En yüksek yargı organıdır. Yasaların uygulanmasında en son temyiz kuruludur. Görevi, öteki mahkemelerin kararlarının mevcut yasalara olan uygunluğunu denetlemektir.

Anayasa Mahkemesi ise Mevcut Devlet Yapısının, bu devlet yapısı içindeki bütün mekanizmaların, Demokratik Rejime, bu rejimin teminatı altında olan Temel Hak Özgürlüklere uygun işlemesini denetler.

Özetle, Anayasa Mahkemesi bütün rejimi, Yargıtay ise sadece kararların o rejimin yasalarına uygun olup olmadığını denetler.

Zaten Avrupa’da Anayasa Mahkemeleri,2.Dünya savaşından sonra, Demokratik Rejimi korumak için kurulmuştur.

Bizde de Anayasa Mahkemesi 1962 yılında kuruldu. Türkiye Cumhuriyetinin Güvencesi oldu. Bu arada eski öğrencim ,Hocam Atatürk bugün yaşasaydı Anayasa Mahkemesi üyeleri için soruşturma açılabilirmiydi dedi.

Hayır dedim.

29 Ekim de Cumhuriyetin 100.yılında bir kez daha görüldü ki, Mustafa Kemal Atatürk yaptıklarıyla, eserleri ile hala en güncel liderdir.

10 Kasım 2023 ölümsüzlüğünün 85. Yıl dönümünde bir kez daha anacağımız dünya lideri için anma törenleri yapacağız.

Ancak onu hala anladığımızı zannetmiyorum. Zira yaşadağımız güncel olaylar, karşı karşıya kaldığımız sorunlar ve çözüm arayışları her seferinde Mustafa Kemal Atatürk’ü ufkumuza koyuyor.

Safranbolu da Belediyemizin 29 Ekim için astığı, Bayrakların 10 Kasımla birleştiğini görüyoruz.29 Ekim gösterdi ki Anıtkabir 10 Kasımda da en çok kalbin attığı yar olacaktır.

Sevgili Atam huzur içinde uyu, Ne kadar uğraş salarda Kurduğun Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır. Ruhun Şad Olsun. Hep Kalbimizdesin.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO