ATATÜRK VE CUMHURİYET

Son Güncelleme : 27 Ekim 2019 - 23:45
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

                      Cumhuriyetimiz 96 Yaşında

         Bağımsızlık savaşımızın ve Cumhuriyet Devrimlerimizin önderi Mustafa Kemal, zaferden sonra, çökmüş bir imparatorluğun küllerinden Laik bir Cumhuriyet kurmuştur.

       Atatürk İlke ve Devrimleri, aydınlanma çağı, okuma ve yazma bile bilmeyen, yoksul düşürülmüş bir halktan; din, dil, ırk, mezhep ayrımı gütmeden çağdaş ve eşit yurttaş ülkesi yaratma çabası ve başarısıdır.

     Atatürk, mazlum milletlerin, antiemperyalist bağımsızlık savaşının lideri, zafer kazanan önderidir. Atatürk yeni bir devletin kurucusu, toplumsal devrimlerin öncüsü ve uygulayıcısıdır.

      Mustafa Kemal Atatürk, ortaçağda yaşayan kırsal ve tarımsal nitelikli bir topluma çağlar atlattıran, çağdaşlaşma yolunu açan toplumun lideridir.

     Atatürk 600 yıllık saltanat 1500 yıllık halifelik kurumunu kaldıran din devletini yıkıp 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti kuran devrimci bir liderdir.

     Atatürk hukuk devrimini yapan, kadına toplumda eşitlik veren bir toplum ve kültür Adamıdır. Tüm bunlar Atatürk’ün aydınlanma devrimleridir. Ama Atatürk’ü bir cümleyle tanımlamak gerekirse,” Türk toplumunun önüne aklın üstünlüğü ilkesini” getiren, eleştirel aklın egemenliğini öne çıkaran büyük bir devrimcidir.

   Atatürk, akla ve bilime önem vermiştir. Bu nedenle “ Hayatta en gerçek yol gösterici, bilimdir” demiştir.

  Evet, bugün siyasal ve toplumsal sorunlarımız vardır. Ancak, laik Cumhuriyetin ilanının üzerinden 96 yıl geçti. İslam dünyasında hangi ülke, Türkiye’nin laik devlet sistemine ulaşabilmiştir. Hiç biri…

  Gerçi Atatürkçülüğü kemirmek, tırmalamak, her vesileyle karşı gelmek, laik devlet yerine ümmetçiliği yeğlemek bugünlerde marifet sayılıyor.

   Ancak, Sosyoloji biliminin kuralı şudur. Toplumsal dönüşümler tersyüz edilemez. Toplum yaşamında akan ırmak, tersine döndürülemez. Aklın egemenliği, ortaçağ karanlığına götürülemez.

Atatürk Diyor ki; “ Ulusun Bağımsızlığını yine ulusun kesin ve dirençli kararı kurtaracaktır.”

                         YAŞASIN CUMHURİYET

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sadık ULUPINAR 4 Kasım 2019 / 18:47 Cevapla

İLKOKUL SEVİYESİNDE ATATÜRKÇÜLÜK YAPILMIŞ.ATALARIMIZ OSMANLI’DAN BU KADAR NEFRET ETMENİZE YA DA NEFRETİNİZİ BU KADAR AÇIK ETMENİZE GEREK YOKTU. ÜMMETÇİ DİYE KÜÇÜMSEDİĞİNİZ OSMANLI 3 KITAYA 600 SENE ADALETLE HÜKMETMİŞTİR.HİC KİMSEYİ DİNİ YA DA MEZHEBİ YÜZÜNDEN AYIRMAMIŞTIR.BAŞTA İSTANBUL OLMAK ÜZERE ANADOLU’NUN HER YERİNDE KİLİSE VE SİNAGOG VARDIR. ERMENİLER VE RUMLAR DEVLETİ HÜMAYUN DA ÖNEMLİ GÖREVLERE GETİRİLMİŞTİR.BARİ ORTA ÇAGIN 1453 YILINDA İSTANBUL’UN FETHİ İLE SON BULDUĞUNU HATIRLAYABİLSEYDİNİZ.

Fikri 5 Kasım 2019 / 11:03 Cevapla

Sadık Efendi, ilkokul mezunu düzeyinde dediğiniz şahıs TARİH ÖĞRETMENİ, iyi bir eğitimci, yazıyı nasıl analiz ettiniz bilemiyorum ancak tarih bilginiz eğitiminiz ne düzeyde merak ettim. Bir de unutmadan geçmişimiz Selçuklu,Osmanlı kimse inkar edemez ve tabi ki önderimiz, kurtuluş savaşı liderimiz, bizi Müslüman olarak hayata devam ettiren, bu ülkeyi tam bağımsız kılan adam gibi adam MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ü de İNKAR edemeyiz. Onun ve azizi kuva-i Milli şehitlerimizin sayesinde TC var, onun sayesinde özgür ve bağımsız ülkeyiz…

Hoca 19 Kasım 2019 / 23:15 Cevapla

Sevgili hocam Atatürk baştacimız ama Osmanlı’mız da aynı Osmanlı’ya değil de içindeki devleti satan Ermeni rum yahudilere bilhassa Türklere laf etmek lazım ,Dünyaya islamiyet ve adalet Adına hükmeden bir devlete saygı duymak lazım